Jakie okna będziemy wybierać w 2022 roku?

Trendy w branży budowlanej to efekt wieloletnich działań i rozwoju produktów, a także wzrostu świadomości inwestorów w zakresie wybierania rozwiązań nowoczesnych, energooszczędnych i funkcjonalnych. Jakim rokiem będzie 2022 na rynku stolarki otworowej? Mówi o tym Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Fot. Awilux/Schüco

Przewidując to, jakim rokiem będzie 2022 dla branży stolarki okiennej, nie można pominąć ubiegłorocznych problemów z łańcuchami dostaw, z jakimi zmagali się inwestorzy, wykonawcy oraz producenci rozwiązań okienno-drzwiowych. Jak mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej okna i drzwi w klasie premium, fakt ograniczonej dostępności materiałów, a także wydłużonego czasu ich dostarczania na pewno będzie odczuwalny – jednak nie wiadomo, w jakim stopniu:

– W 2021 brakowało w zasadzie niemal wszystkiego – począwszy od stali, a skończywszy na ociepleniu. Problem stanowiła także dostępność wykwalifikowanej siły roboczej, co powodowało dalsze opóźnienia na budowach. Sami inwestorzy musieli więcej uwagi poświęcić wcześniejszemu poszukiwaniu wykonawców i materiałów, co mogło im umożliwić sprawniejsze przeprowadzanie prac budowlanych. Miejmy nadzieję, że rok 2022 pod tym względem będzie o wiele łaskawszy. Jest to niezwykle ważne, gdyż bez poprawy sytuacji, odczuwane przez producentów oraz inwestorów, problemy będą się jeszcze bardziej pogłębiać.

Kierunek – aluminium i połączenia z PVC

Mimo przewidywanych utrudnień, eksperci z branży stolarki okiennej śmiało wskazują na trendy, którymi będą kierować się inwestorzy w 2022 roku. W nowym roku jeszcze częściej będziemy stawiać na stolarkę aluminiową. Jest to związane przede wszystkim z gabarytami aktualnie wykonywanych konstrukcji okiennych, a także przeszkleniami XXL, wykorzystywanymi w coraz to nowocześniejszych budynkach.

– Szkło i aluminium to trend, który będzie cieszyć się jeszcze większą popularnością niż w roku ubiegłym. Okna aluminiowe, które początkowo zdominowały rynek budownictwa użyteczności publicznej, trafiły także w potrzeby inwestorów indywidualnych. Jest to związane z coraz większą ilością nowych inwestycji, do których pasują wyłącznie rozwiązania w technologii aluminium, charakteryzujące się niewielką wagą (w porównaniu do okien PVC), dużą wytrzymałością oraz dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Tego typu okna przekonują więc inwestorów, szczególnie tych ceniących spektakularne przeszklenia na wąskich profilach, zwiększających powierzchnię okna. Dzięki wykorzystaniu aluminium możemy stworzyć spektakularne konstrukcje, sięgające nawet 12 metrów długości – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Fot. Awilux/Schüco

W 2022 roku będziemy stawiać także na połączenia systemów aluminiowych z ciepłymi, szczelnymi i ekonomicznymi oknami PVC – bez potrzeby rezygnacji z wielkogabarytowych konstrukcji. Inwestorzy najczęściej wybierać będą systemy aluminiowe w postaci okien podnośno-przesuwnych, dużych przeszkleń, oraz drzwi wejściowych. Pozostałe okna w budynku, a także mniejsze systemy podnośno-przesuwne będą oparte o technologię PVC.

Prosta droga ku światłu – w rozmiarze XXL

Projekty domów w 2022 roku będą posiadać rozmach w zakresie formy i stylu. Inwestorzy będą decydować się na duże przeszklenia, które nadadzą inwestycjom luksusowego charakteru i – co najważniejsze – optycznie powiększą pomieszczenia, doświetlając wnętrza i sprawiając, że przebywanie w domu jest bardziej komfortowe.

– Aktualnie wszystkie kształty inne niż proste przestały cieszyć się zainteresowaniem. Kiedyś ogromna część inwestorów decydowała się na zaokrąglone, obłe kształty skrzydeł i ram. W tej chwili króluje prostota, czyli płaskie skrzydło i taka sama rama. Jest to spowodowane tym, że coraz mocniej idziemy w stronę aluminium lub łączenia aluminium z PVC, gdzie w większości okien mamy styczność z ramami minimalistycznymi – płaskimi, niewielkimi i możliwie niskimi złożeniami, umożliwiającymi dopływ jak największej ilości światła. Jednocześnie na rynku pojawia się większa ilość profili kanciastych, na przykład takich jak aCUBE – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

Potrzeba większej, niż zazwyczaj ekspozycji na naturalne światło to także wynik przymusu izolacji i dystansu społecznego, który od 2020 roku zmusza nas do spędzania większości czasu w domach. Właśnie z tego powodu w nadchodzącym roku inwestorzy z pewnością większą uwagę będą poświęcać lepszemu doświetleniu wnętrz.

W bieli czy w kolorze?

Czy okna 2022 roku będą również lubić kolor? Według danych sprzedażowych firmy AWILUX, w latach 2019-2021 największą popularnością cieszyły się okna w kolorze czerni, antracytu, szarości, a także w odcieniach drewna takich jak winchester, złoty dąb czy orzech. Aktualnie, trendy kolorystyczne w stolarce okiennej podążają w stronę bieli.

– Skąd ten powrót do koloru białego? Jest to przede wszystkim związane z dostępnością tego typu okien na rynku. Kolor biały jest uniwersalny, dlatego nawet na etapie planowania, biel zawsze dobrze wkomponuje się w nasze przyszłe wnętrze. Warto wspomnieć, że w Polsce najczęściej wybierane są rozwiązania o tym samym kolorze z obu stron, natomiast na zachodzie Europy – w Niemczech lub Belgii – występują kombinacje, gdzie kolor biały stosuje się od wewnątrz, a od zewnątrz – inny odcień. Jest to związane z tym, że uniwersalność bieli jest dużo łatwiejsza przy aranżacji wnętrza – mówi ekspert firmy AWILUX.

Fot. Awilux/Schüco

Rok 2022 będzie czasem, w którym inwestorzy postawią na realizację wymarzonych projektów skrojonych na swoja miarę. Decydując się na wybór okien do domu, warto podjąć tę decyzję na etapie projektowania, wybierając jednego producenta, który zadba o wszystkie nasze potrzeby. Z pomocą w stworzeniu idealnych projektów pomogą doświadczeni doradcy z firmy AWILUX, którzy zaproponują rozwiązania odpowiadające wszelkim potrzebom przyszłych mieszkańców.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.: dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.