Królowa łazienki – wanna! Podpowiadamy, jaką wybrać

Wanna to obecnie coś więcej niż element wyposażenia. To często dominanta łazienki, która w połączeniu z meblami, tworzy szykowny i przytulny salon kąpielowy. I choć szybki prysznic to wygoda, to nie zastąpi przyjemności gorącej kąpieli w domowym zaciszu. Warto więc zdecydować się na wannę, a opcji jest kilka.

Wanna wolnostojąca czy w zabudowie?

W najbardziej nowoczesnej odmianie, wanny wolnostojące mają kształt prostych brył pozbawionych wszelkich ozdobników i nóżek. Najpopularniejsze są te owalne, choć spotyka się również okrągłe, prostokątne, a nawet takie o nieregularnych kształtach. Wanna o tak minimalistycznej stylistyce będzie prezentować się niezwykle elegancko, jeżeli umieścimy ją w centralnym miejscu dużej łazienki lub w salonie kąpielowym połączonym z sypialnią. Przyda się większy metraż – jeśli zależy nam na spektakularnym efekcie, wanna powinna być odpowiednio wyeksponowana. W niewielkiej łazience będzie o to trudno. Warto wtedy pomyśleć o ulokowaniu wanny przy ścianie, najlepiej w zabudowie, co daje kilka dodatkowych korzyści. Po pierwsze – zabudowa wanny stanowi dodatkową warstwę izolacyjną, która spowalnia oddawanie ciepła z wody. Dzięki temu dłużej będziemy cieszyć się gorącą kąpielą. Po drugie, zabudowanie wanny przy ścianie jest dobrym sposobem oszczędzenie miejsca. Jeśli wybierzemy model ze ścianką prysznicową, zakup kabiny stanie się zbędny. W końcu, zabudowa wanny to gwarancja trwałości i stabilności, która przetrwa lata. I choć kiedyś to rozwiązanie oznaczało ogrom dodatkowej pracy związanej z przygotowaniem odpowiedniej konstrukcji, teraz wystarczy wykorzystać gotowy nośnik, który znacznie ułatwia montaż, na przykład jeden z oferty marki Schedpol. – Montaż wanny na nośniku to od ponad 30 lat najczęściej wybierany sposób osadzania wanny w Europie. Nie powinno to dziwić, bowiem takie rozwiązanie gwarantuje najlepsze podparcie dna i rantów wanny oraz wiele korzyści użytkowych. Nośniki do wanien z linii Stabilsound nie wymagają użycia kotw przyściennych – nie ma więc ryzyka naruszenia warstwy hydroizolacyjnej ścian łazienki. Istotnym walorem jest też łatwość wykończenia takiej zabudowy. Nośniki Schedpol są gotowe do bezpośredniego pokrycia dowolną okleiną lub glazurą. – mówi ekspert marki. Najlepsze nośniki nadają się do montażu wanien z odpływem bocznym lub środkowym, wykonanych zarówno z akrylu, jak i cięższej stali. W przeciwieństwie do tradycyjnego stelaża, dobry nośnik podpiera również boki wanny na całym jej obwodzie i nie wymaga użycia nóżek. 

Żeliwna, stalowa, czy może akrylowa?

Ikoną stylu jest klasyczna wersja wanny wolnostojącej – ciężka, żeliwna, osadzona na nóżkach w kształcie lwich łap. Trzeba przyznać, że mimo upływu lat, ten model wciąż prezentuje się niezwykle luksusowo. Żeliwna wanna jest trwała i na pewno posłuży przez długie lata, ale ma też kilka wad. Żeliwo jest zimne w dotyku i niezwykle ciężkie. Właśnie ze względu na sporą wagę, wanna żeliwna może być trudna w transporcie i montażu. Z taką wanną, lepiej nie planować rychłego remontu łazienki. Warto też zwrócić uwagę na odpowiednią nośność stropów – waga żeliwnej wanny wypełnionej wodą podczas kąpieli może sięgać aż kilkuset kilogramów! 

Jeśli zależy nam na metalu, zwróćmy uwagę na wanny stalowe. Są nie tylko lżejsze od żeliwnych, ale też dużo tańsze. Znajdziemy je  wielu wymiarach, kolorach i kształtach, co znacznie ułatwia dopasowanie do konkretnej łazienki. Wanny stalowe pokrywa się nowoczesną emalią, która gwarantuje odporność na odpryśnięcia i zarysowania. Warto przy tym pamiętać, że im cieńsza warstwa emalii, tym lepiej. Cienka warstwa jest bardziej elastyczna i odporna na uderzenia.

Najpopularniejsze są jednak wanny wykonane z lekkich materiałów akrylowych o dobrych właściwościach izolacyjnych. Akryl jest ciepły w dotyku, a poprzez swoje antybakteryjne właściwości, ułatwia utrzymanie higieny. Materiał akrylowy nie przebarwia się, nie jest też podatny na powstawanie zacieków z kamienia czy rdzy. Czyszcząc taką wannę, bezwzględnie unikajmy twardych szczotek czy proszków czyszczących – akryl jest bowiem wrażliwy na zarysowania. Niektóre modele są jednak zabezpieczone mieszanką specjalnych żywic – warto o to zapytać przed dokonaniem zakupu. 

Więcej inspiracji znajdziesz na stronie: www.schedpol.pl