Łatwa termomodernizacja strychu: ograniczenie strat ciepła przez strop Duża oszczędność energii grzewczej przy małym nakładzie pracy.

Ułożenie płyt STEICOtop na nieocieplonym stropie poddasza nieużytkowego to energooszczędny środek, który można wdrożyć bardzo szybko i bez uciążliwych prac remontowych. Rozwiązanie jest bardziej efektywne niż powszechnie się przyjmuje – dzięki dociepleniu stropu betonowego płytami z włókien drzewnych parametry przenikania ciepła poprawią się nawet o 96%.

  • Wyjątkowo ekonomicznie: izolujemy tylko strych, a nie całą powierzchnię dachu.
  • Trwała ochrona konstrukcji budynku dzięki dużej otwartości dyfuzyjnej
  • Doskonałe wartości współczynnika przenikania ciepła U

Poddasze, które nie jest zaadaptowane do celów mieszkalnych, też wymaga odpowiedniej izolacji cieplnej, niezależnie od tego czy służy jako strych czy w ogóle nie jest wykorzystywane. Termomodernizacja połaci dachu jest trudniejsza, bardziej pracochłonna i droższa niż ocieplenie stropodachu. Bardziej ekonomicznym i wygodnym rozwiązaniem jest ułożenie warstwy izolacji cieplnej bezpośrednio na stropie, który oddziela poddasze nieużytkowe od pomieszczeń ogrzewanych.

Dwie warstwy: ponad 90% mniej strat ciepła

Straty energii grzewczej przez niedocieplony strop nad ostatnią kondygnacją w domu mogą być znaczące i bardzo kosztowne, a termomodernizacja jest jedynym sposobem, aby temu problemowi zaradzić. Ucieczkę ciepła ze znajdujących się poniżej ogrzewanych pomieszczeń mieszkalnych zatrzyma ułożenie ocieplenia na stropie.

Planując prace termomodernizacyjne należy uwzględnić przepisy prawa budowlanego, które od 2021 r. wymagają, aby współczynnik przenikania ciepła stropu pod nieocieplonym poddaszem wynosił maksymalnie 0,15 W/(m²K). Płyty STEICOtop mają deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła λD=0,040 [W/(m*K)], gęstość objętościową – 140 kg/m3 i ciepło właściwe – 2.100 J/kgK. Dostępne są w grubościach: 80 i 100 mm, co pozwala zaplanować optymalną grubość warstwy izolacji.

Już przy jednej warstwie (8 cm) STEICOtop na stropie betonowym o grubości 160 mm, przenikanie ciepła zmniejszy się o ponad 80%, a dodatkowa warstwa ograniczy straty ciepła nawet o ponad 90%, dając odczuwalne oszczędności i poprawę komfortu cieplnego mieszkańców.   

Poręczne i łatwe do ułożenia

STEICOtop są lekkie i mają poręczny format 1.200 x 400 mm. Można je łatwo wnieść na najwyższe piętro, nawet w domach z wąskimi korytarzami i schodami, a następnie szybko ułożyć na powierzchni stropu. Prace termomodernizacyjne można wykonać samodzielnie, o każdej porze roku, niezależnie od warunków atmosferycznych. Płyt nie trzeba montować, ani przyklejać do podłoża, wystarczy je ułożyć na stropie. Ze względu na ich gładkie krawędzie, rzędy i warstwy (jeżeli dla zakładanego efektu izolacji cieplnej wymagana jest więcej niż jedna) należy wykonywać z przesuniętymi spoinami, układając na tzw. „zakładkę”. Nie trzeba obrabiać krawędzi dosuwanych do przegród pomieszczenia, co również bardzo usprawnia prace termomodernizacyjne.

Stabilne płyty termoizolacyjne zapewnią szybki i łatwy montaż na powierzchniach płaskich. Jeżeli na poddaszu występują także miejsca trudno dostępne lub o nieregularnej powierzchni, jak pustki między krokwiami ponad murłatą, najlepiej zaizolować je sprężystymi matami STEICOflex 036.  To rozwiązanie pozwoli kompleksowo zabezpieczyć strop przed stratami energii grzewczej.

Powierzchnia, po której można chodzić

Wiele popularnych materiałów izolacyjnych na strop ogranicza użytkowanie strychu, ponieważ nie można po nich chodzić. W przypadku termoizolacji STEICOtop problem ten udało się wyeliminować. Zagęszczona powierzchnia zewnętrzna płyt jest bardzo wytrzymała na ściskanie, dlatego można bezpośrednio po nich chodzić. Jeżeli poddasze jest wykorzystywane głównie jako magazyn lub suszarnia i wchodzi się na nie okazjonalnie, warstwa termoizolacyjna nie musi być chroniona dodatkowymi płytami konstrukcyjnymi. Zmniejsza to koszty materiału, minimalizuje czas prac remontowych a dodatkowo zapewnia otwartą dyfuzyjnie strukturę podłogi. To ważny atut z punktu widzenia biologii budynku – jeżeli rezygnujemy z płyt osłonowych, ważne, aby materiał izolacyjny był wysokiej jakości. Płyty STEICOtop są wykonane z naturalnych włókien drzew iglastych, a ich pozytywne oddziaływanie na konstrukcję budynku potwierdził Instytut Biologii Budowlanej Rosenheim (IBR). Jeżeli do materiału dostanie się nadmiar wilgoci, płyta bez problemu odprowadzi ją na zewnątrz. Skutecznie zapobiega to rozwojowi pleśni. 

Ocieplając strop STEICOtop można zaoszczędzić dużo energii grzewczej. Prac termomodernizacyjnych nie odkładajmy jednak do kolejnej zimy, ponieważ warstwa izolacji z płyt z włókien drzewnych doskonale zabezpieczy przed nadmiernym nagrzewaniem budynku w lecie. 

Płyty układa się warstwowo na tzw. zakładkę, a krawędzi dosuwanych do przegród pomieszczenia nie trzeba obrabiać, co bardzo uprawniania postęp prac. Fot. STEICO

STEICOtop to prosty sposób na oszczędzanie energii grzewczej. Płyt nie trzeba montować ani przyklejać do podłoża, wystarczy je ułożyć na stropie. Powierzchnia mieszkalna poniżej strychu nie jest dotknięta pracami modernizacyjnymi. Fot. STEICO

Płyty STEICOtop można łatwo i precyzyjnie przyciąć na wymiar za pomocą piły ręcznej, wyrzynarki lub piły tarczowej. Fot. STEICO