Meble ogrodowe – jak o nie zadbać?

Lato powoli zmierza ku końcowi, więc najwyższy czas zadbać o meble ogrodowe. Niezależnie od tego, czy wasze tarasy i balkony zdobią meble drewniane, metalowe czy terakotowe znamy sposoby, jak je wyczyścić, zakonserwować i przechowywać! Z poniższymi wskazówkami sprawicie, że równie dobrze będą służyły w kolejnym sezonie. 

Meble ogrodowe z drewna

Drewno cieszy się niezwykłą popularnością wśród miłośników tradycyjnych rozwiązań. Meble drewniane są niezwykle trwałe i stabilne, jednak wymagają regularnej impregnacji. W tym celu wykorzystuje się lakiery, impregnaty, oleje i emalia dopasowane do konkretnego gatunku drewna. Jeśli meble są dobrze zaimpregnowane, jesienią wystarczy jedynie dokładnie je umyć. W tym celu warto wybrać specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia mebli wykonanych z naturalnego drewna i materiałów drewnopochodnych. Po wyczyszczeniu trzeba przenieść wypoczynki do suchego miejsca i pod żadnym pozorem nie przykrywać ich folią, ponieważ powoduje to szybki wzrost grzybów i pleśni.

Meble ogrodowe z rattanu i wikliny

Meble rattanowe i wiklinowe nie są trudne w utrzymaniu, ponieważ zazwyczaj pokrywa się je lakierem już podczas produkcji. Najlepszy sposób na ich czyszczenie jest również tym najprostszym – wystarczy, że raz na jakiś czas przetrze się wypoczynki wilgotną ściereczką. Podobnie jak meble drewniane, powinny być chronione przed ostrym słońcem i deszczem, aby nie zbutwiały. Z kolei, jeśli chcemy całkowicie uprościć sobie porządki po lecie, warto zdecydować się na wypoczynki z technorattanu. Dzięki dodatkowi sztucznych materiałów meble są trwalsze i bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych.  

Meble z plastiku 

Tutaj również sprawa jest bardzo prosta! Choć plastikowe meble są z reguły uważane za kiepsko wykonane, możemy znaleźć egzemplarze, które obalają te teorie. Jeśli zdecydujemy się na meble o dobrej jakości, zdobędziemy pewność, że posłużą nam przez wiele sezonów, bez konieczności konserwacji. Jedyne, co należy robić, to regularnie je myć. Z kolei, gdy  plastik zacznie tracić swój kolor, zawsze możemy go odświeżyć za pomocą farby lub kupić nowy, niedrogi zestaw. Pamiętajmy jedynie, by nie stawiać plastikowych wypoczynków blisko źródła ciepła, gdyż materiał może się odkształcić. 

Meble ogrodowe z metalu 

Właściciele aluminiowych mebli problem przechowywanie mają z głowy. Nie dość, że wypoczynki z tego materiału są lekkie i nowoczesne, mogą stać na dworze przez całą zimę. Ich dużą zaletą jest wysoka odporność na czynniki atmosferyczne: zmiany temperatury, opady, wilgotność czy promieniowanie UV. Meble aluminiowe są także łatwe do utrzymania w czystości – wystarczy kawałek szmatki i woda.

Z kolei meble o konstrukcji stalowej i żeliwnej są w miarę odporne na działanie słońca i deszczu, jednak co jakiś czas wymagają oczyszczania drucianą szczotką i pokrycia farbą, ponieważ w wyniku czasu farba łuszczy się i odpada, co wygląda bardzo nieestetycznie. W przypadku  zardzewiałych elementów warto użyć antykorozyjnej emalii. W swoim asortymencie ma ją m.in. marka  JURGA. Emalia Ferrobond, dzięki swojej innowacyjnej formule świetnie sprawdza się w malowaniu powierzchni pokrytych rdzą, bez konieczności jej usuwania i stosowania dodatkowego podkładu. Zabezpiecza materiał przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych, tworząc ochronną, estetyczną powłokę. Jak za jej pomocą odnowić stalowe meble? Należy upewnić się, że powierzchnia elementu przeznaczonego do malowania jest sucha i wykonać próbę w niewidocznym miejscu. W razie niepożądanej reakcji najpierw usuwamy starą powłokę farby, a następnie dokładnie mieszamy preparat Ferrobond i nakładamy 2 warstwy farby pędzlem, wałkiem lub natryskiem w odstępie min. 10 godzin. Trzeba również pamiętać, że pełne utwardzenie emalii następuje po 7 dniach od aplikacji ostatniej warstwy. 

Jak widać, odpowiednia pielęgnacja mebli ogrodowych wcale nie jest taka trudna.  Pamiętajmy, że sposób ich konserwacji zależy od rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Czasami, tak jak w przypadku mebli z aluminium czy plastiku wystarczy jedynie użyć mokrej ściereczki. Z kolei innym razem przydadzą się specjalistyczne produkty przeznaczone m.in. do mebli drewnianych czy metalowych. Tymi sposobami możemy zapewnić meblom ogrodowym wytrzymałość i piękny wygląd na kolejny sezon!