Możliwość samodzielnego montażu to dla inwestorów niezaprzeczalny atut nowoczesnych paneli podłogowych. Aby ułożyć podłogę pływającą, wystarczy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i przestrzegać instrukcji dołączonej przez producenta paneli. Warto jednak mieć na względzie kilka istotnych kwestii, dzięki którym nowa podłoga będzie estetyczna i trwała.
O czym pamiętać przed montażem paneli podłogowych?
Montaż paneli podłogowych jest zajęciem, które wiele osób wykonuje we własnym zakresie. Odpowiednie przygotowanie oraz precyzja w dużym stopniu ograniczają ryzyko błędów wykonawczych i pozwalają na stworzenie solidnej, pięknej podłogi. Aby tak jednak było, jeszcze przed przystąpieniem do pracy trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach technicznych.
Panele w oryginalnych opakowaniach wymagają 48 godzin aklimatyzacji w pomieszczeniu, w którym będą użytkowane. Ponadto pod panelami należy zastosować podkład podłogowy. Dzięki niemu podłoże będzie wyrównane, a podłoga zyska lepsze właściwości akustyczne. Grubość podkładu nie powinna przekraczać 3 mm – zbyt gruba warstwa może spowodować, że podłoga będzie niestabilna.
Kupując panele podłogowe, należy uwzględnić nieuniknione straty materiału związane z przycinaniem desek. Ilość odpadów zależy od kilku czynników, m.in. od tego, czy panele będą montowane z przesunięciem o 1/2 czy 1/3 długości. Nie bez znaczenia pozostają również obecne we wnętrzu wnęki, sposób, w jaki panele będą układane, a także doświadczenie i umiejętności montera. Podczas obliczeń należy więc dodać 10-15% zapasu.
Przed przystąpieniem do montażu paneli trzeba dokonać odpowiednich pomiarów i określić szerokość ostatniego rzędu. Nie może być ona mniejsza niż 5 cm, a jeśli jest inaczej, pierwszy rząd paneli będzie wymagał przycięcia. Nowoczesne panele podłogowe SWISS KRONO, można ponadto montować na ogrzewaniu podłogowym. W tym przypadku należy dodatkowo pamiętać, że przed montażem posadzka musi zostać wygrzana, a jej wilgotność skontrolowana wilgotnościomierzem – dla posadzki cementowej nie może przekraczać 2%, a dla anhydrytowej – 0,5% – radzi Marcin Stachów ekspert SWISS KRONO.
Montaż paneli – potrzebne narzędzia i akcesoria
Aby wykonać podłogę pływającą, potrzebne są panele podłogowe, listwy przypodłogowe z elementami mocującymi, podkład podłogowy oraz folia paroizolacyjna. Należy też zaopatrzyć się w następujące narzędzia i akcesoria:
- piła z drobnymi zębami lub wyrzynarka,
- poziomica o długości minimum 1,5 m,
- miarka,
- nożyk,
- ołówek,
- taśma klejąca wodoodporna,
- kliny dystansowe.
Montaż paneli podłogowych – z jakich etapów się składa?
Montaż paneli rozpoczyna się od sprawdzenia równości podłoża poziomicą – jeśli nierówności przekraczają 2 mm/1 mb, trzeba je uzupełnić albo zeszlifować. Na równej powierzchni należy nałożyć folię paroizolacyjną – wywija się ją na ścianę na wysokość cokołu, a także układa na zakładkę i skleja odporną na wilgoć taśmą klejącą. Następnie na całej podłodze można rozłożyć podkład.
Pierwszy rząd paneli montuje się piórem w kierunku ściany, łącząc ze sobą krótsze krawędzie desek. Pióro każdego kolejnego panelu wkłada się we wpust leżącego już elementu, po czym dociska miejsce łączenia. Trzeba pamiętać o zastosowaniu klinów dystansowych pomiędzy ścianą a panelami. Mocowanie paneli w kolejnych rzędach rozpoczyna się z kolei od połączenia dłuższych boków – tak jak wcześniej, pióro układanego panelu wsuwa się we wpust elementu z poprzedniego rzędu. W ten sposób układa się panele na całej powierzchni, pamiętając o docinaniu ich do takiej długości, by zachować wybrane przesunięcie. Ostatnim etapem jest wykończenie podłogi dopasowanymi listwami przypodłogowymi.
Ponieważ panele podłogowe pracują, czyli zmieniają wymiary pod wpływem wahań temperatury i wilgotności powietrza, podczas układania należy pamiętać o zachowaniu dylatacji – 10-milimetrowych szczelin pomiędzy panelami a ścianami oraz w przejściach. Dzięki temu deski mogą swobodnie rozszerzać się i kurczyć w zależności od warunków panujących we wnętrzu. W przypadku paneli AQUA ZERO 72h SWISS KRONO można natomiast pominąć dylatacje w przejściach pomiędzy pomieszczeniami, jeśli nie przekraczają one wymiarów: 8x8m dla paneli o grubości 8mm, 10x10m dla paneli o grubości 10mm, 12x12m dla paneli o grubości 12mm. Powstałymi szczelinami nie należy się martwić, ponieważ na etapie wykańczania można je zamaskować idealnie dopasowanymi do podłogi pod względem kolorystycznym cokołami P85 od SWISS KRONO.
Ważne zasady podczas układania paneli podłogowych
Kluczem do sukcesu podczas montażu paneli jest precyzja, dzięki której można uniknąć częstych błędów w pomiarach. Przed cięciem desek najlepiej zmierzyć docinane fragmenty dwa razy.
Aby uzyskać odpowiedni efekt wizualny i równomiernie rozmieścić deski o tym samym wzorze, najlepiej na przemian układać elementy pochodzące z czterech różnych opakowań.
Podłoga będzie prezentowała się idealnie, jeśli zostanie uzupełniona dopasowanym kolorystycznie cokołem. SWISS KRONO oferuje cokoły P85 dla paneli Aurum i Platinium. Cechują się nie tylko idealnym dopasowaniem kolorystycznym do paneli, ale również prostym i szybkim w wykonaniu montażem. Instaluje się je na klamry mocujące, które umożliwiają demontaż listew w razie potrzeby, lub na klej montażowy.
Montaż paneli podłogowych nie wymaga używania skomplikowanych narzędzi ani ponadprzeciętnych umiejętności, co pozwala na jego samodzielne wykonanie. Dodatkowe ułatwienie stanowią systemy szybkiego montażu na pióro i wpust, dzięki którym praca przebiega szybko i sprawnie.
Grupa SWISS KRONO jest jednym z wiodących na świecie producentów materiałów na bazie drewna, specjalizującym się w zrównoważonych, innowacyjnych rozwiązaniach w kategoriach Podłogi, Wnętrza oraz Materiały Budowlane. SWISS KRONO symbolizuje regeneracyjne materiały, tworzące przestrzenie do życia i pracy. Jako preferowany partner, SWISS KRONO umożliwia swoim klientom rozwój dzięki ekologicznym materiałom budowlanym. Założona w 1966 roku jako przedsiębiorstwo rodzinne. Grupa obecnie zatrudnia około 5,000 pracowników w dziesięciu zakładach produkcyjnych w ośmiu krajach na całym świecie. Siedziba grupy znajduje się w Lucernie w Szwajcarii.