Nowa Kolejowa czeka na najemców. Ruszył nabór do 469 mieszkań na wrocławskim osiedlu

Od 18 kwietnia można składać wnioski w naborze do mieszkań na osiedlu Nowa Kolejowa we Wrocławiu. Rekrutacja przyszłych najemców będzie składała się z dwóch etapów. W pierwszym wszyscy zainteresowani muszą złożyć wniosek w Urzędzie Miasta Wrocławia. Jest na to miesiąc. Osiedle z mieszkaniami na wynajem zrealizowała spółka PFR Nieruchomości w ramach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju.

Nowa Kolejowa to trzecia nieruchomość spółki PFR Nieruchomości we Wrocławiu. Powstała w rejonie ulic Kolejowej, Prostej, Tęczowej i Grabiszyńskiej. Inwestycja to 469 wykończonych mieszkań w 8 budynkach. W ofercie znajdują się zarówno około 30 -metrowe kawalerki, przez mieszkania dwu i trzypokojowe, których jest najwięcej, aż po największe czteropokojowe  o powierzchni przekraczającej 80 mkw.

Nabór najemców jest prowadzony dwuetapowo. W pierwszym etapie, za który odpowiada Urząd Miasta Wrocławia, zbierane są wnioski, które następnie otrzymają punkty określone w uchwale Rady Miasta Wrocławia. Na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in.  prowadzący działalność gospodarczą we Wrocławiu od co najmniej 2 lat, pracownicy miejskich instytucji kultury, policji, straży pożarnej i miejskiej lub reprezentanci zawodów medycznych. Są też punkty dla rodzin zastępczych i osób z niepełnosprawnościami.

W drugim etapie sprawdzana jest zdolność czynszowa przyszłych najemców. To oznacza, że aby wynająć mieszkanie chętni muszą mieć możliwość opłacania czynszu i rachunków oraz dobrą historię w Krajowym Rejestrze Długów i BIG InfoMonitor.

Na koszt wynajęcia mieszkania składa się czynsz najmu, opłata eksploatacyjna oraz opłaty związane ze zużyciem mediów. Dzięki współpracy PFR Nieruchomości i wrocławskiego samorządu, inwestycja jest objęta programem dopłat do czynszu „Mieszkanie na Start”. Dzięki niemu najemcy spełniający kryteria mogą uzyskać comiesięczne wsparcie nawet na okres 15 lat.

Wrocław nawiązał współpracę z inwestorem przedsięwzięcia mieszkaniowego „Nowa Kolejowa”, które obejmuje 469 lokali w centrum miasta. Podpisanie umowy o współpracy, przeprowadzenie naboru najemców, a następnie zawarcie stosownych umów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego ma służyć stworzeniu najemcom możliwości skorzystania z dopłat do czynszu z Funduszu Dopłat w ramach programu „Mieszkanie na Start”. Pozwoli to na poszerzenie oferty mieszkaniowej, w której czynsze o wysokości rynkowej, dzięki zaangażowaniu miasta, będą mogły zostać realnie obniżonepodkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Przykładowo, para, która chce wynająć 2 pokojowe mieszkanie o powierzchni 45 mkw. za czynsz najmu zapłaci wg średniej stawki ok. 2 550 zł. Opłata eksploatacyjna przy tej wielkości mieszkaniu wyniesie ok. 300 zł. Zatem koszt najmu to ok. 2 850 zł. Jeśli para spełni kryteria programu  „Mieszkanie na start” i dostanie dopłatę, miesięczny koszt wynajmu mieszkania -bez opłat licznikowych- może się obniżyć do ok. 2400 zł.

Każdy może wynająć mieszkanie na Nowej Kolejowej. W pierwszej kolejności prowadzimy nabór z Urzędem Miasta, gdzie Rada Miasta ustaliła kryteria pierwszeństwa. Jednak kluczowa jest zdolność czynszowa, czyli dochody, które pozwolą przyszłym najemcom na swobodne pokrywanie opłat. To pozwala wszystkim dobrze ocenić możliwości – my jako wynajmujący mamy po takiej weryfikacji czynszowej pewność, że oferta trafia do właściwych osób, a najemca świadomie decyduje się na mieszkanie, którego koszty mieszczą się w jego budżecie i pozwolą mu utrzymać dobry status życia – zaznacza Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A.

Budowa osiedla mieszkaniowego to pierwszy etap realizacji osiedla Nowa Kolejowa. W sąsiedztwie budynków mieszkalnych znajdują się obiekty zabytkowe: dawna kotłownia, budynki administracyjne oraz hala przedwojennej Fabryki Wagonów Braci Hoffman, które będą zrewitalizowane i zostaną im nadane nowe funkcje. Na terenie osiedla widoczne są już pierwsze efekty prowadzonych prac. W elewację budynku od ulicy Kolejowej wkomponowano zabytkowy mur, przez lata pokryty warstwami tynku i farby.

Więcej informacji o Nowej Kolejowej znajduje się na  www.wroclaw.mdr.pl

PFR Nieruchomości S.A. dostarcza na polski rynek mieszkania na wynajem, w tym na wynajem z dojściem do własności. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 miliardów złotych w 46 lokalizacjach w całej Polsce. Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe – w Krakowie, Katowicach czy w Gdyni oraz mniejszych samorządach, w których nie było oferty stabilnego, długoterminowego najmu – jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.