Nowoczesne palenisko ogrodowe – jakie wybrać?

Wiosna w tym roku nas nie rozpieszcza. Tym bardziej jednak – kiedy wreszcie będzie to możliwe – z przyjemnością usiądziemy wieczorem na patio czy w ogrodzie, by móc rozkoszować się naturą w całym jej rozkwicie. W tym sielskim obrazie kluczowym elementem dla wielu z nas jest obecność ognia, który dodaje magii i przytulności wspólnym spotkaniom w plenerze. Pozostaje więc zdecydować, jakie nowoczesne palenisko ogrodowe najlepiej się u nas sprawdzi. Czym się kierować przy wyborze? Zobaczmy.

Jeśli rozważasz, czy w ogóle potrzebujesz czegoś takiego jak nowoczesne palenisko ogrodowe, odpowiedz sobie najpierw na klika pytań:

– Czy lubisz zabawę i relaks na dworze, także po zmroku?

– Czy sprawia Ci przyjemność możliwość przygotowania i zjedzenia ciepłego posiłku na zewnątrz?

– Czy lubisz romantyczne wieczory pod gwiazdami?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na którekolwiek z tych pytań, dlaczego nie dodać do swojego otoczenia – podwórka, werandy lub patio – pięknie wykonanego paleniska? Nowoczesne palenisko ogrodowe może się okazać brakującym ogniwem, które dopełni Twoje wyobrażenie o idealnym wieczorze. To może być relaks na świeżym powietrzu, prowadzenie ciekawych rozmów z przyjaciółmi lub po prostu czytanie książki przy lampce wina. Wszystko to zyskuje po stokroć, jeśli odbywa się przy świetle księżyca i w blasku ognia.

Rozmiar proporcjonalny do otoczenia

Nowoczesne paleniska ogrodowe mogą przybierać różne kształty, formy i rozmiary. Jest w czym wybierać. – Począwszy od przytulnego, małego paleniska, idealnego do małego ogrodu czy patio, po zintegrowane z paleniskiem stoły, wokół których zmieści się cała rodzina. – wylicza Tomasz Kostecki, dyrektor handlowy UNICO, polskiego producenta wkładów kominkowych klasy premium. Na co zwrócić uwagę wybierając palenisko? – Ważne są estetyka i proporcje. – podpowiada ekspert. Zapewne każdemu zależy na tym, aby nowy sprzęt wyglądał dobrze tam, gdzie się go umieści – by nie zajmował całej przestrzeni, ani też nie gubił się w tle. Wielu właścicieli domów, kupując nowoczesne palenisko ogrodowe dobiera je w taki sposób, aby było architektonicznie podobne do tego, co już istnieje. Dzięki temu palenisko zewnętrzne wygląda tak, jakby naprawdę stanowiło integralną część otoczenia.

Palenisko, a może jednak kominek zewnętrzny?

Przenośne palenisko ogrodowe ma kilka zasadniczych zalet, które stanowią o jego przewadze nad kominkami zewnętrznymi. Na wstępie warto zaznaczyć, że są to dwie, zupełnie inne rzeczy. Po pierwsze kominek stawia się na stałe. Trzeba go też najpierw zaprojektować, a potem zbudować. Tymczasem w tym względzie zewnętrzne palenisko daje o wiele więcej możliwości. Po pierwsze można je przenosić z miejsca na miejsce oraz ustawić tam, gdzie murowana konstrukcja nie miała by racji bytu – np. na niewielkim patio czy tarasie. Nowoczesne palenisko ogrodowe swoim wyglądem może przypominać dzieło sztuki. Z kominkiem zewnętrznym trudno byłoby uzyskać taki efekt. I ostatnia, aczkolwiek bardzo ważna sprawa. – Kominek zewnętrzny pozwala na siedzenie blisko ognia tylko z jednej strony. Z kolei wokół paleniska ogrodowego można siedzieć w kręgu, co daje nie tylko lepszy dostęp do ognia przy pieczeniu kiełbasek, ale także sprzyja większej integracji. – słusznie zauważa Tomasz Kostecki.

Nowoczesne palenisko ogrodowe – ile to kosztuje?

Ceny palenisk ogrodowych zaczynają się kilkuset złotych. Wszystko zależy od rozmiaru i stopnia skomplikowania konstrukcji. Jeśli chodzi o górną granicę cenową – można kupić nowoczesne palenisko ogrodowe także i za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Droższe sprzęty zwykle mają też większą funkcjonalność. Jak np. paleniska z dodatkową przestrzenią, która może służyć jako blat stołu lub paleniska wyposażone w systemy pokryw, które tworzą z nich dwufunkcyjne urządzenia – palenisko i stół. Cena urządzenia jest także uzależniona od rodzaju paliwa. Nowoczesne paleniska ogrodowe mogą być zasilane biomasą, bioetanolem czy gazem.