Nowoczesny dom pod Krakowem z bajkowym ogrodem i basenem

Urozmaicona rzeźba terenu to wielki potencjał dla architekta krajobrazu – jednak ten potencjał trzeba jeszcze umiejętnie wykorzystać. Paulina Bednarz z pracowni Mango Investments z Krakowa zrobiła to z wielkim sukcesem. Wokół domu na skarpie zaplanowała zieleń, która nie tylko wzbogaca architekturę budynku, ale także w miękki sposób wyznacza strefy funkcjonalne oraz zapewnia wspaniałą oprawę dla otwartego basenu.

To niezwykle malownicze miejsce jest domem dla pary z dwojgiem dzieci. Tu cała rodzina ma dla siebie przestrzeń, zdrowe powietrze, zachwycające widoki. Po rozległej skarpie latem można do woli biegać na bosaka, a zimą tuż koło domu bez końca zjeżdżać na sankach. Nasadzenia obejmują nieruchomość w ramę, tak aby od strony ulicy – w górnej partii stoku – chronić prywatność domowników, a zarazem pełnić reprezentacyjną rolę.

W strefie wejścia głównego do domu i wjazdu do garażu pojawiły się drzewa ozdobne, a konkretnie świdośliwa lamarcka (o ciekawej, wielopniowej formie) oraz brzoza pożyteczna ‘Doorenbos’. Wzdłuż granic działki natomiast architektka krajobrazu zdecydowała się nasadzić gatunki wydzielające o wąskim, kolumnowym pokroju – ambrowiec amerykański ‘Slender Silhoutte’ i grab pospolity ‘Frans Fontaine’ (szczepiony na pniu), a także duże drzewa w postaci klonów polnych.

Wokół dolnych tarasów, służących wypoczynkowi przy stole, na leżaku i w plenerowym basenie, pojawiły się nasadzenia w wielkogabarytowych donicach. Jest tu miskant chiński ‘Gracillimus’, czyli trawa o delikatnych, cieniutkich listkach, rozplenica japońska ‘Hamlen’, która tworzy malownicze, ażurowe kępy oraz sesleria jesienna, wyróżniająca się jasnym, limonkowym odcieniem zieleni.

Oprócz traw w tych donicach-terasach znalazło się miejsce dla bylin, które dobrze znoszą ograniczony dostęp do wody. Do najważniejszych należy lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’ o bardzo przyjemnym zapachu oraz rozchodnik okazały ‘Brillant’ o jasnoróżowych kwiatach. – Warto wiedzieć, że jest to roślina miododajna, w dodatku ozdobna nie tylko przez cały sezon wegetacyjny, ale nawet zimą, gdy ponad warstwę śniegu wystają zaschnięte baldachy kwiatostanów – zauważa Paulina Bednarz.

Rabaty ozdobne na skarpach w dalszym otoczeniu willi to niezwykle malownicza mieszanka gatunków. Są tu więc byliny, które wabią motyle i pszczoły, takie jak werbena patagońska, a także jeżówka, różne rodzaje czosnku czy perowskia. Wielkie wrażenie robią krzewy ozdobne z kwiatów, na czele z hortensjami i jaśminowcami. Niezbędne uzupełnienie kompozycji stanowią krzewy wysokie, jak laurowiśnia, a także krzewinki płożące ozdobne z roślin – zimozielony suchodrzew chiński, irga czy runianka.

Wspaniałe, obfite nasadzenia Paulina Bednarz z pracowni Mango Investments komponowała z tą myślą, by zachwycały przez cały rok – a zarazem nie wymagały nadmiernie intensywnych prac pielęgnacyjnych. Dlatego ogród, który zaprojektowała wymaga minimum zaangażowania – 2, 3 razy w roku powinien pojawić się tu ogrodnik, aby np. przygotować ogród do sezonu, a po nim zabezpieczyć rośliny przed zimą. Poza tym, ogród może cieszyć zmysły bez zaangażowania domowników, zaopatrzony w system automatycznego nawadniania, tak, aby prozaiczne czynności takie jak podlewanie nie zajmowały myśli i czasu, gdy w plenerowej jadalni czeka mrożona kawa, woda w basenie zachęca do kąpieli, fontanna wypełnia przestrzeń swym kojącym szumem – a wokół śpiewają ptaki.

Projekt wnętrza: Paulina Bednarz, Mango Investments

www.mangoinvestments.pl