W Fabryce w Tubądzinie działa nowoczesną linia do dekoracji płytek wielkoformatowych. Nowa technologia druku cyfrowego bezpośrednio na płytce wypalonej, to pierwsze tego typu rozwiązanie w Europie, które umożliwia zdobienie produktów mierzących nawet 150 x 300 cm.
Zmodernizowana linia produkcyjna w CT1 została wyposażona w ploter do druku cyfrowego specjalnymi tuszami ceramicznymi, który pozwala na dekorację płytek o szerokości sięgającej nawet 150 cm i długości do 300 cm, z użyciem 13 kolorów. Taki sposób zadruku daje bardzo duże możliwości dekoracyjne. Nie tylko gwarantuje wysoką rozdzielczość i intensywność kolorów, co przekłada się m.in. na realistyczne odwzorowanie elementów natury, ale także zapewnia szeroką gamę kolorystyczną. Dzięki temu paleta barw rozbuduje się o trudno osiągalny do tej pory kolor czerwony czy biały na czarnym tle, zwiększy się też nasycenie tonów – od głębokiej zieleni po intensywne bordo.
Złoto i platyna
– Dekoracje na płytkach możemy wykonywać z użyciem specjalnych tuszy zawierających 10% złoto i platynę. Dzięki temu dekory mają oryginalny blask charakterystyczny dla drogocennych kruszców – tłumaczy Mirosław Jędrzejczyk, prezes Grupy Tubądzin. – Inwestycja kosztowała ponad 30 mln zł. Umożliwia tworzenie wyrafinowanych produktów dla wymagających klientów, a także gwarantuje najwyższą jakość zdobień.
Vetroza czyli linia zdobnicza może dekorować płytki wszystkich formatów produkowanych w Grupie Tubądzin. Nadruk zsynchronizowany z efektami specjalnymi umożliwi dodatkowe zdobienie złotem, platyną czy lustrem np. dekoracyjnych żył na marmurowych płytkach. Nowością jest zdobienie płytek o wklęsłych strukturach, dzięki czemu zyskują one ciekawy i pogłębiony efekt wielowymiarowości i przestrzenności. Po druku płytki są ponownie wypalane w temperaturze sięgającej 800 °C. Dzięki temu nadruk jest trwały, a kolory zachowają swoje odcienie przez setki lat.
– Płyty wielkoformatowe z oryginalnymi dekoracjami znajdują zastosowanie nie tylko we wnętrzach, ale także jako elementy elewacji wentylowanych. Grupa Tubądzin realizuje niestandardowe projekty. W Łodzi powstało niezwykłe podwórko artystyczne „Narodziny dnia” na którym dzieła Wojciecha Siudmaka zdobią elewację. Fasadę Centrum Logistycznego Grupy Tubądzin w Cedrowicach zdobi obraz składający się z 479 elementów – największy z nich to płytka o wymiarach 120 x 240 cm, a najmniejszy to trójkąt o wymiarach 52 x 45 x 27 cm – wylicza Mirosław Jędrzejczyk
Tubądzin był pierwszą firmą w Polsce, która rozpoczęła produkcję wielkiego formatu. Możliwości technologiczne Grupy Tubądzin pozwalają na produkcję płyt z dowolnym rysunkiem, wzorem czy grafiką.
Tubądzin od lat słynie z najbardziej wyszukanych form dekoracyjnych – od satynowego w dotyku wykończenia płytki, po trójwymiarowe, ciekawie zdobione formy o niespotykanym na rynku designie. Nowoczesna linia zdobnicza, pozwoli zrealizować ambitne, kreatywne pomysły architektów i projektantów działających w grupie TU_kolektyw.
Budowa nowej linii dekoracyjnej to kolejny etap planu rozwoju Grupy Tubądzin. Firma inwestuje w innowacyjne technologie, które gwarantują nowoczesne wzornictwo i światowy design, ale także zapewniają zrównoważoną produkcję.
Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 275 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin.
Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.
Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+ czy nowoczesną suszarnię rozpyłową ATM 36, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.