O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ PRZY BUDOWIE DOMU?

W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin postanawia zrealizować swoje marzenia o posiadaniu własnego domu. Zakup nieruchomości to z pewnością ekscytujące przedsięwzięcie, jednocześnie wymagające odpowiedniej wiedzy, środków finansowych, czasu i cierpliwości. Większość osób buduje dom tylko raz w życiu, zatem ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań i przywiązać dużą uwagę całemu procesowi. Chęć osiągnięcia zamierzonych rezultatów wiąże się z racjonalnym i świadomym podejściem podczas wyboru działki, projektu budowalnego czy ustalenia budżetu. O czym zatem należy pamiętać i co warto uwzględnić podczas planowania inwestycji?

Budowa domu to nie tylko kwestia wzniesienia ścian i zamknięcia projektu. To długoterminowe zobowiązanie, które ma ogromny wpływ na jakość naszego codziennego życia. Dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu i wysiłku na zaplanowanie każdego kroku tego procesu.

Cały proces budowy domu może być skomplikowany i wymagający, dlatego ważne jest, aby być dobrze poinformowanym na temat kluczowych aspektów, wpływających w późniejszym czasie na komfort naszego życia czy stan naszego portfela. Warto zacząć od dokładnej analizy naszych potrzeb i oczekiwań, poprzez wybór odpowiednich materiałów, aż po zatrudnienie doświadczonych profesjonalistów. Uważam, że każdy detal ma znaczenie – podkreśla inżynier budownictwa i prezes firmy New-House, Robert Skulimowski.

KLUCZOWE ASPEKTY PRZY BUDOWIE DOMU

Budowa domu to nie tylko proces związany z projektowaniem i konstrukcją. Istnieje również szereg formalności i dokumentów, o których należy pamiętać.

– Wśród podstawowych i zarazem kluczowych działań jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Kolejnym ważnym aspektem jest dokumentacja dotycząca samego projektu budowlanego. To ona determinuje dalsze kroki i jest niezbędna podczas samej budowy, jak i przyszłych prac remontowych – dodaje ekspert Robert Skulimowski.

OCZEKIWANIA VS. MOŻLIWOŚCI

Budowa domu często jest pełna marzeń, wizji i oczekiwań. Chcemy, aby nasz dom był idealny, spełniał wszystkie nasze potrzeby i był miejscem, w którym czujemy się naprawdę komfortowo. Jednak ważne jest, aby realistycznie ocenić nasze możliwości i mierzyć siły na zamiary.

Najczęstsze sytuacje z jakimi się spotykam, to przypadki, gdzie klienci przeszacowali swoje możliwości i na późniejszych etapach budowy pojawiały się problemy finansowe. Takie podejście wydłużało czas budowy i zarazem podnosiło koszty robocizny. Ważne jest, aby dokładnie ocenić nasz budżet, dostępne zasoby i zapewnić sobie zapasowe środki, na wypadek nieprzewidzianych, dodatkowych kosztów. W dobie Internetu, mamy mnóstwo programów i kalkulatorów, gdzie możemy oszacować średnie koszty budowy i wykończenia domu – tłumaczy prezes firmy New-House.

Zdarza się, że w trakcie budowy trzeba wykonać dodatkowe przyłącze, zmienia się strategia bądź wizja klienta lub budowlańcy napotykają nieprzewidziane przeszkody. Plac budowy to dynamicznie zmieniające się środowisko, do którego trzeba podejść elastycznie z dozą realizmu.

 

KOMFORT MIESZKANIA I ENERGOOSZCZĘDNE ROZWIĄZANIA

Ważnym czynnikiem podczas budowy domu jest wybór materiałów budowlanych oraz rozwiązań technologicznych zapewniających komfort mieszkania. Inwestycja w wysoką jakość, która zapewni trwałość i efektywność energetyczną domu, przyniesie korzyści w przyszłości w postaci niższych koszów utrzymania.

Dzięki nowym przepisom wprowadzonym przez UE mamy dwukrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, co przekłada się na dwukrotnie mniejsze zużycie CO2 i mniejsze rachunki za prąd. Podstawą jest zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej, trzyszybowych okien oraz spopularyzowanej wentylacji z odzyskiem, czyli rekuperacji bądź pomp ciepła. Zastosowanie energooszczędnych urządzeń grzewczych znacznie obniża koszy utrzymania domu, a przy tym redukuje negatywny wpływ na środowisko – twierdzi ekspert.

 

New House – firma z  30-letnim doświadczeniem w kompleksowej budowie domów jednorodzinnych. Oferuje każdy rodzaj domów: parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrowe, jak również rezydencje w tradycyjnej oraz nowoczesnej architekturze. Pracuje na terenie całej Polski, a swoją działalność opiera na wykwalifikowanych pracownikach, którzy stanowią fundament firmy i gwarancję dobrze wykonanej pracy.