Obróbki blacharskie tzw. Elementy opierzenia dachu

Opierzenie dachu ma istotne znaczenie dla ochrony budynku przed czynnikami atmosferycznymi. Tylko szczelne pokrycie dachowe z elementami opierzenia i wysokiej jakości rynny dachowe, zabezpieczą dom podczas opadów. Pozwolą uniknąć wewnętrznego zawilgocenia oraz brzydkich uszkodzeń elewacji. Dobrze wykonane same w sobie będą też nie tylko funkcjonalne, ale zagwarantują estetykę wykończenia.
Dach to jedna z podstawowych części budynku, która ma istotne znaczenie użytkowe – chroni dom i mieszkańców przed czynnikami atmosferycznymi. Stąd niezależnie od konstrukcji – czy jest on płaski, dwuspadowy czy wielospadowy – musi być przede wszystkim szczelny. Dzięki temu, w połączeniu z wydajnym systemem rynnowym, wody opadowe będą skutecznie odprowadzane do gruntu.


Elementy opierzenia dachu – niezbędne zabezpieczenie

Na szczelność pokrycia dachowego wpływają elementy opierzenia dachu. tzw. obróbki blacharskie. Które części dachu są najbardziej newralgiczne i wymagają dodatkowego zabezpieczenia przez wykonanie odpowiednich obróbek blacharskich? Między innymi kalenica, kosze dachowe, szczytowe krawędzie dachu, kalenice, mury, ogniomury i parapety.

Na zaciekanie wody są też narażone strefy przyścienne, a więc miejsca, gdzie pokrycie dachowe styka się ze ścianą. Także styk dachu z kominem powinien być dodatkowo zabezpieczony na całym obwodzie, ponieważ przewody kominowe przerywają ciągłość połaci. przerwania ciągłości powstają też tam, gdzie połacie schodzą się ze sobą pod kątem wklęsłym. Montaż rynny koszowej uszczelnia przestrzenie na ich styku        i usprawnia spływanie wody. Czynniki atmosferyczne – opady i wiatr – oddziałują również na boczne strefy wzdłuż szerokości pokrycia dachowego. Dlatego i tam stosuje się elementy opierzenia, nazywane wiatrownicami.
Niezwykle ważne jest także zamontowanie opierzeń w strefach przy okapach – a więc pasów rynnowych. Pas nadrynnowy odpowiada za kierowanie opadów do systemu rynien, a podrynnowy chroni czołową część elewacji przed dostaniem się wody i zawilgoceniem elementów konstrukcyjnych.

 

Z czego wykonuje się elementy opierzenia dachu?

 

Elementy opierzenia dachowego wykonuje się z blachy płaskiej stalowej powlekanej, ocynkowanej, aluminiowej, tytan-cynku lub miedzianej. Chociaż zasadniczym celem stosowania obróbki blacharskiej jest dodatkowe zabezpieczenie powierzchni, dopasowywana jest ona do estetyki i wybarwienia pokrycia dachowego. Producenci obróbek blacharskich proponują więc opierzenie powlekane na wybrany kolor zgodnie z preferencjami inwestora.

Rynny stalowe Q Stalyo PRO – skuteczne, bo bardziej wydajne

Jak wspomnieliśmy – skuteczne odwodnienie budynku gwarantuje również prawidłowo zamontowane opierzenie dachowe (we wszystkich newralgicznych miejscach) połączone  z wydajnym systemem rynnowym. Jest on niezbędny do odprowadzania wód opadowych, które spływają po połaci dachu. Staranna obróbka części okapowej dachu oraz odpowiedni montaż systemu rynnowego ma znaczenie zwłaszcza przy konstrukcjach dachowych o niewielkim stopniu nachylenia.
Cechą charakterystyczną systemu Q Stalyo PRO oraz nowego systemu Q Stalyo       MIX-PRO jest wysoka wydajność oraz jedyny na rynku system łączenia rynien Qnnect, który gwarantuje szybkie, szczelne i sprawne połączenie. Prostokątny kształt rynien oraz rury spustowe o kwadratowym przekroju są nie tylko funkcjonalne, ale też dobrze komponują się wizualnie z formą innych elementów opierzenia dachu.

Nowy system Q Stalyo MIX-PRO to odpowiedź na potrzeby rynku, który coraz częściej zmierza w kierunku prostych form budynków jednorodzinnych i inwestycji deweloperskich z równoczesnym zastosowaniem prostokątnych systemów rynnowych. Nowy system Q Stalyo MIX-PRO to doskonałe połączenie dwóch materiałów bazowych, stali gwarantującej wytrzymałość i pewność na lata oraz PVC, dzięki któremu system jest bardzo atrakcyjną alternatywą cenową dla inwestorów zarówno indywidualnych jak również firm realizujących duże inwestycje deweloperskie. Na przełomie sierpnia       i września do oferty handlowej, zostanie wprowadzony nowy hak ukryty doczołowy. Który dzięki swojej niepowtarzalnej konstrukcji (będzie niewidoczny po zamontowania na systemie rynnowym), bez dodatkowych obróbek blacharskich, czy też maskownic idealnie będzie się komponował z bryłą każdego nowoczesnego projektu budowlanego.

Źródło: https://qstalyo.com/