Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat grzejników!

Odświeżając swoje mieszkanie często pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy to zmiana koloru ścian. Idąc dalej stwierdzamy, że jak malowanie ścian to od razu zmiana wyposażenia. Zdarza się, że idąc za ciosem, kończy się na większym remoncie. Wiąże się to również z wymianą grzejnika. I tu zaczynają się schody… Dlatego ekspert marki Luxrad odpowiada na najczęstsze zadawane pytania dotyczące grzejników – zarówno łazienkowych, jak i pokojowych.

Kiedy wymienić grzejnik?

Po pierwsze, jeśli planujemy remont i dotychczasowy grzejnik nie spełniał naszych oczekiwań pod względem wizualnym. Propozycja, którą możemy zastąpić stary żeliwny kaloryfer to np. model Zeus czy Aurora do pokoju. Do łazienki dobrym rozwiązaniem może być tu model Pollux lub Vitro łączący w sobie dwie funkcję – grzania oraz lustra. Wszystkie wymienione grzejniki spełnią również funkcję dekoracyjną. Po drugie, jeśli grzejnik odmówił nam posłuszeństwa i zwyczajnie się popsuł. Oczywiście pierwsze co należy zrobić to wezwać fachowca, który go nam naprawi. Natomiast nie zawsze jest to możliwe. Po trzecie, jeśli moc grzejnika okazała się niewystarczająca do ogrzania naszego pomieszczenia. W takim razie skąd mamy wiedzieć, jaka ma być jego moc? To kolejne pytanie, na które już odpowiadamy.

 

Moc grzejnika – jak dobrać odpowiednią?

W zależności od pomieszczenia oraz planowanej lokalizacji grzejnika należy przyjąć inne wartości. Jeśli jest to łazienka, przyjmuje się, że potrzebujemy od 100 do 130 W na metr kwadratowy. Wybierając grzejnik do pokoju, kuchni czy przedpokoju, należy przyjąć, że potrzebujemy od 70 do 100 W na metr kwadratowy. Należy przy tym wziąć pod uwagę, czy pomieszczenia posiadają ściany zewnętrzne i okna, czy też nie. Warto również pamiętać, że moc grzejnika jest zależna od źródła zasilania, czyli temperatury wody przez niego przepływającej. Parametry 75/65/20, które podajemy, dotyczą domów jednorodzinnych z kotłami na gaz i olej. Przy instalacjach miejskich i kotłach na paliwo stałe (węgiel, ekogroszek) moc grzejnika rośnie o ok. 25%. Przy kotłach kondensacyjnych i pompach ciepła moc grzejnika spada zaś nawet o 40-60%.

A co z grzałką do grzejnika?

Wybrana grzałka nie powinna przekraczać mocy grzejnika podanej przy parametrach 75/65/20 – czyli mocy określonej, gdy temperatura wody wpływającej do grzejnika ma 75 ° C, wypływającej 65 °C, a temperatura powietrza – 20 °C. Dobór mocy grzałki powinien być maksymalnie zbliżony do mocy grzejnika. Pamiętajmy również o tym, że grzałkę zawsze montujemy w pionowym kolektorze i włączamy ją jedynie przy napełnionym grzejniku.

Grzejnik słabiej grzeje – co zrobić?

Najczęstszym powodem dla którego mamy problem ze słabo nagrzanym grzejnikiem to jego zapowietrzenie. Sam proces odpowietrzania jest prosty, nie wymaga wielkich przygotować i można go wykonać w kilku krokach.

Oglądamy dokładnie grzejnik, znajdujemy zawór odpowietrzacza i sprawdzamy, jakich narzędzi będzie wymagał do otwarcia. Mogą to być klucze uniwersalne, dedykowane lub wkrętaki.

Przygotowujemy narzędzia i naczynie na wodę, która będzie spływać z odpowietrzacza – najlepsza będzie tu plastikowa miska.

Zakręcamy termostat tak, aby woda nie dopływała do grzejnika. Tu ważna uwaga – odpowietrzanie najlepiej wykonać kiedy grzejnik jest zimny.

Pod odpowietrzacz podstawiamy miskę, a następnie zaczynamy delikatnie odkręcać w nim zawór. Usłyszymy syk wydobywającego się powietrza, a po chwili zacznie wypływać woda. Kiedy woda będzie płynęła jednolitym strumieniem pozbawionym przerw, zakręcamy zawór z powrotem.

Dokładnie wycieramy grzejnik, zwracając szczególną uwagę na to, żeby odpowietrzacz był suchy. Przez kolejne kilka minut obserwujemy czy nie pojawia się na nim woda.

I to już wszystko – nasz grzejnik jest odpowietrzony.

Gdzie zamontować grzejnik?

Przeważnie grzejniki montujemy pod oknem bądź na ścianie zewnętrznej. Dlaczego? Ponieważ najlepiej sprawdza się on tam, gdzie występują największe straty ciepła. Tylko wtedy urządzenie może skutecznie dopasować moc grzewczą do najniższej temperatury w pomieszczeniu. Warto tu zwrócić uwagę na takie modele jak Niagara czy Columnus. Ściany zewnętrzne i przeszklenia tj.: okna czy balkony są miejscami, w których ciepło ucieka najszybciej. Jeżeli zależy nam na maksymalnej wydajności naszego grzejnika, zaleca się montaż właśnie w tych miejscach. Oczywiście grzejnik możemy zamontować w innych miejscach – należy wtedy wybrać grzejnik o trochę większej mocy grzewczej. Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę to odległość między podłogą a spodem grzejnika – powinna ona wynosić co najmniej 150 mm dla lepszej wentylacji i ogrzewania.

Home interior of a modern tiled bathroom with bathtub and contemporary design 3d rendering.

Jeśli jednak pojawią się wątpliwości przy doborze grzejnika, jego montażu bądź odpowietrzania, warto skonsultować się z ekspertem, który przypomni, jakimi wartościami i wytycznymi należy się kierować przy zakupie grzejnika oraz doradzi w innych nurtujących nas kwestiach.

Luxrad to lider wśród producentów grzejników dekoracyjnych i łazienkowych w Polsce. Marka powstała w 2007 roku. Od początku istnienia cała produkcja odbywa się w Polsce. Luxrad tworzy najwyższej jakości produkty wzgodzieznowoczesnym designem, ergonomią ibezpieczeństwem. Jest pierwszym Polskim producentem, który wykorzystał szkło w produkcji grzejników oraz opatentował technologie Wulkan. Firma posiada najszerszy asortyment oraz daje możliwość wykonania grzejnika na specjalne zamówienie.  HYPERLINK  www.luxrad.com

Dodaj komentarz