Okna w domu pasywnym: jakie parametry muszą spełniać i jakie wybrać?

Obecnie powstaje coraz więcej domów utrzymanych w standardzie energooszczędności. Nowa idea domu pasywnego determinuje jeszcze wyższą jakość wykonywanych ociepleń i montowanych drzwi i okien. Technologia czyni swoje postępy, a Twój dom wraz z nią. Nowoczesne materiały i zaawansowane techniki testowania wydajności skutkują bardzo energooszczędnymi systemami grzewczymi. Jednak ciepło trzeba w domu zatrzymać. Czym jest budownictwo pasywne oraz jakie okna staną na wysokości zadania, jakim jest utrzymanie niezwykle wysokiej termoizolacji?

 

Na czym polega budownictwo pasywne?

Nowoczesnym podejściem do każdej dziedziny życia jest wydajność i oszczędność. Nie inaczej jest w przypadku budownictwa. Często lepiej jest zainwestować na etapie budowy, żeby kolejne lata, a nawet dekady żyć taniej.

Oszczędność jest tutaj nie tylko finansowa. Mniejsze zużycie gazu, wody i prądu wynika również z zastosowania idei budownictwa pasywnego. Odpowiednio zaprojektowany dom będzie na tyle wydajny, że nie będzie potrzebował rozbudowanego systemu grzewczego, a jedynie systemy wspomagające.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym powodzenie w utrzymaniu takiego założenia jest szczelność cieplna. Oprócz odpowiedniej warstwy izolacyjnej z grubego styropianu, ułożonego w sposób szczelny, czyli nietworzący mostków cieplnych, bardzo ważnym elementem wydajności cieplnej są okna i drzwi.

Jaką rolę w budownictwie pasywnym spełniają okna?

Okna muszą spełniać rygorystyczne normy, aby mogły zostać nazwanymi energooszczędnymi, a już tym bardziej pasywnymi.Jeśli zapewnimy sobie odpowiednio szczelną izolację wykonaną z grubego styropianu, a ściany wykonane będą z betonu o wysokim współczynniku izolacji cieplnej, naturalnym krokiem będzie zastosowanie odpowiednich okien.

Ich rola jest więc ogromna. Nie tylko estetyka jest tutaj ważna. Również jakość i rozmieszczenie okien w domu jest bardzo istotne. Słońce zapewnia naturalne i darmowe ciepło. Im więcej okien znajdzie się od strony południowo-zachodniej i południowo-wschodniej, tym więcej w słonecznym dniu dostanie się darmowej energii cieplnej.

Analogicznie, mniej okien powinno znajdować się od strony północnej, gdzie straty ciepła są większe. Gotowe projekty domów renomowanych firm architektonicznych stosują tę zasadę. Pozostaje tylko odpowiednie zaplanowanie miejsca i orientacji budowy. Im większe okna z odpowiedniej strony geograficznej, tym większa oszczędność cieplna. Oprócz tego muszą one spełniać normy energetyczne i izolacyjne. Nasze okna pasywne posiadają bardzo dobry współczynnik Uw oraz wielowarstwową konstrukcję, umożliwiającą doskonałą termoizolację. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Jakie okna do domu pasywnego? Najważniejsze parametry

Okna od dawna nie są prostymi konstrukcjami z szybą osadzoną w drewnianej ramie, z klamką na środku. Teraz to zaawansowane pod kątem materiału i projektu produkty wieloletniego doświadczenia i testów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Nasze okna są efektem 50-letniej obecności na rynku. Stolarka okienna to bardzo ważny element powstającego lub remontowanego domu, dlatego zawsze zachęcamy o sięgnięcie po sprawdzone i atestowane produkty polskiego producenta.

Współczynnik przenikania ciepła

Czym jest współczynnik przenikania ciepła? To właśnie cecha zamknięta w tajemniczej liczbie, która ma bezpośredni wpływ na długofalowe koszty eksploatacyjne domu. Współczynnik przenikania ciepła U, jak nazwa wskazuje, określa, ile energii w watach przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody budowlanej, takiej jak ściany, dach, drzwi i okna, w przypadku gdy różnica temperatur z obu stron wynosi 1 kelwin. Przedstawia się go w następującej jednostce – W/(m ²*K). Krótko mówiąc – im mniejszy współczynnik, tym lepiej.

Dobrym wynikiem, które osiągają okna znanych na polskim rynku marek, to ok. 1 W/m²K. Nasze okna do domu pasywnego Puro Passive szczycą się współczynnikiem przenikania ciepła zaledwie 0,68 W/m²K. Potwierdza to certyfikat niezależnej placówki badawczej Passive House Institut w Darmstadt. To czyni je idealnym wyborem dla domu w standardzie pasywnym. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Współczynnik przenikania ciepła okna – dlaczego jest tak ważny?

Konstrukcja naszych okien pasywnych

Sukces niskiego współczynnika przenikania ciepła przez nasze okna jest osiągnięty dzięki odpowiedniej konstrukcji. Praktykujemy hybrydowe podejście do budowy okien i stosujemy kilka materiałów, znanych ze swoich zdolności termoizolacji. Profile wykonujemy z drewna, warstwy izolacyjnej, a następnie aluminium. Gruby profil mierzy 116,5 mm. Stosujemy system potrójnej szyby z ciepłą ramką dystansową. Szkło wykonane jest z niskoemisyjnego materiału, a przestrzenie między warstwami wypełnione są argonem. Przy tej konstrukcji klasa wodoszczelność to E1200. Klasa akustyczna wynosi 32dB, co znaczy, że okna te są w stanie wyeliminować hałas zewnętrzny do wartości niższej od spokojnej rozmowy.

Oferta okien do domu pasywnego Sokółka

Okna Sokółki to projektowane i produkowane w Polsce najwyższej jakości drzwi i okna, które sprostają najwyższym standardom izolacji termicznej i dźwiękowej. W ofercie mamy duży wybór modeli oraz ich kolorystyki. Do zamówień podchodzimy indywidualnie, więc możliwe jest pomalowanie okien na dowolny kolor. Zapoznaj się z naszą ofertą!

Źródło: sokolka.com.pl