Optotech AntiGraffiti i AG Primer marki OPTOLITH – wypisz wymaluj doskonała ochrona przed niechcianym graffiti

Powłoka AntiGraffiti oraz przeznaczony do niej preparat gruntujący AG Primer z nowej linii produktowej Optotech marki OPTOLITH to najnowsze systemowe rozwiązanie, skutecznie zabezpieczające przed niechcianym graffiti. Powstała po aplikacji bezbarwna powłoka ochronna umożliwia łatwe zmywanie napisów i rysunków, a także usuwanie naklejek i plakatów. Powłoka ta może stanowić również  zabezpieczenie wartościowych fragmentów elewacji np. murali przed aktami bezmyślnego wandalizmu.

Nie każdy malunek na ścianach to arcydzieło sztuki street art. Dlatego by chronić powierzchnie przestrzeni publicznej przed różnego rodzaju wyznaniami miłości, „dowodami” przynależności do drużyn sportowych czy pseudo-artystycznymi abstrakcjami, warto postawić na innowacyjne, nowoczesne rozwiązania z dziedziny chemii budowlanej – takie jak specjalistyczne preparaty Optotech AntyGraffiti oraz AG Primer marki OPTOLITH, stworzone na bazie receptury NIE DO PODROBIENIA.

Trwała powłoka przeciwko graffiti

Optotech AntiGraffiti to jednoskładnikowy, łatwy w aplikacji preparat, który po związaniu tworzy na powierzchni bezbarwną, ożywiającą kolor podłoża, bardzo trwałą i odporną na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV powłokę. Produkt stanowi skuteczne zabezpieczenie przed graffiti, umożliwiając jego zmywanie przy użyciu jedynie wody. Chroni również przed naklejkami oraz plakatami samoprzylepnymi. Co więcej produkt charakteryzuje się znakomitą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, dlatego może być stosowany do powierzchniowej ochrony betonu, murów ceglanych, kamienia naturalnego, tynków mineralnych, stali, drewna itp. Może być także aplikowany na istniejące powłoki. Ochronna warstwa AntiGraffiti jest bardzo trwała i odporna na zmywanie, potwierdza to próba 50 cykli w warunkach laboratoryjnych.

Jak aplikować Optotech AntiGraffiti?

Optotech AntiGraffiti marki OPTOLITH dostarczany jest w postaci gotowej do użycia. Przed przystąpieniem do prac, warto przeprowadzić testy sprawdzające reakcję preparatu z konkretnym podłożem. Bezpośrednio przed aplikacją, produkt dokładnie mieszamy i nanosimy go w dwóch warstwach za pomocą natrysku bezpowietrznego lub wałka malarskiego. Drugą warstwę nanosimy po około 2-3 godzinach od naniesienia pierwszej. Podczas aplikacji należy zwrócić szczególną uwagę na wypełnienie nierówności w podłożu – zaniedbania w tym zakresie spowodują nieskuteczną ochroną przed graffiti. Prace wykonujemy przy dobrej pogodzie oraz temperaturze otoczenia i podłoża od +5ºC do +30ºC. Nie przeprowadzamy ich w przypadku oczekiwanego deszczu lub wilgotności względnej powietrza powyżej 80%. Do pełnego utwardzenia preparatu potrzebne jest 6-7 godzin, co następuje przez kontakt z wilgocią z powietrza.

Pamiętamy, by urządzenia i narzędzia czyścić bezpośrednio po zakończeniu prac – przy użyciu rozpuszczalnika.

AG Primer – preparat gruntujący do powłoki

W przypadku, gdy mamy do czynienia z podłożami niechłonnymi oraz słabo chłonnymi, wymaganym podkładem pod Optotech AntiGraffiti jest Optotech AG Primer. To systemowy preparat gruntujący, poprawiający przyczepność zasadniczej powłoki antygraffiti. Ten jednoskładnikowy, gotowy do użycia produkt, został stworzony na bazie silanów i siloksanów. Charakteryzuje się krótkim czasem schnięcia. Może być stosowany wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

A jak go aplikujemy? Za pomocą wałka, pędzla lub natrysku bezpowietrznego. Grunt ten nie wymaga rozcieńczania. Prace z preparatem Optotech AG Primer wykonujemy przy temperaturze otoczenia i podłoża od +5ºC do +30ºC. Dodatkowo temperatura podłoża powinna być wyższa o min. 3ºC od temperatury punktu rosy. Sieciowanie produktu odbywa się przez reakcję z wilgocią w powietrzu – im jest ona niższa, tym bardziej wydłuża się czas wiązania. Orientacyjny okres schnięcia wynosi od 1 do 2 godzin w temperaturze 20ºC i przy 40% wilgotności względnej.

Uwaga!

Aplikowanie powłoki Optotech AntiGraffiti na grunt AG Primer przeprowadzamy nie później, niż 5 godzin od zagruntowania – w przeciwnym razie może nastąpić spadek przyczepności pomiędzy powłokami.

Jak wyczyścić graffiti?

Najskuteczniejszym i najszybszym sposobem usunięcia graffiti jest użycie myjki ciśnieniowej z zimną wodą i ciśnieniem do 100 bar. Podczas czyszczenia, należy zwrócić uwagę na rodzaj dyszy i jej odległość od podłoża. Niewłaściwe mycie może doprowadzić do zniszczenia powłoki preparatu Optotech AntiGraffiti. W przypadku niewielkich powierzchni wymagających czyszczenia, zalecamy użycie gąbki lub szczotki oraz czystej wody – dodanie detergentu nie jest wymagane, jednak może ułatwić zmywanie. Materiały naklejane odpadają samoczynnie pod wpływem warunków atmosferycznych, można je też z łatwością oderwać ręcznie, bez używania narzędzi.

Cena Optotech AntiGraffiti: 250 zł/l; zużycie dla dwóch warstw: ok. 0,3 l/m2

Cena Optotech AG Primer: 180 zł/l; zużycie: ok. 0,05 l/m2

O firmie Hufgard Optolith Bauprodukte Polska Sp. z o. o.:

W Polsce firma Optolith rozpoczęła swoją działalność 19 lat temu. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów – od farb, gruntów, tynków i zapraw budowlanych, po kleje do systemów ociepleń, tynki cienkowarstwowe, zaprawy do klinkieru, wyrównywania i napraw, hydroizolacje, kleje do płytek i kamienia oraz zaprawy renowacyjne. W celu zagwarantowania najwyższej jakości wszystkie wyroby sprawdzane są przez przyfabryczne laboratorium oraz wyspecjalizowane jednostki badawcze i laboratoria w kraju i za granicą.