Planujesz budowę domu lub zakup mieszkania?
 Wybierz najlepszy projekt!

Z danych statystycznych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że co roku wydaje się ponad kilkadziesiąt tysięcy pozwoleń na budowę domu, a kilkaset tysięcy mieszkań oddaje się do użytku. Stąd wielu prywatnych inwestorów podejmie niedługo decyzję o budowie domu lub zakupie nowego mieszkania. Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę, by nie tylko w 2021 roku być zadowolonym ze swojego zakupu.

Nowy rok to nowe inwestycje. Zmiany społeczno-gospodarcze, które miały swoje miejsce w roku 2020, odbiją się także na decyzjach deweloperów oraz inwestorów. Rok 2021 to czas budowania na miarę nowych potrzeb, które powstały między innymi w wyniku pandemii, wymuszającej na nas izolację i dystans społeczny. Domy i mieszkania mają być przede wszystkim funkcjonalne, ciepłe, bezpieczne i jasne.

Inwestycje na miarę 2021 roku

Agnieszka JerzykFot. Awilux

Trend na wybieranie projektów z dużymi przeszkleniami rósł w siłę od kilku lat, jednak to rok 2020 pokazał, dlaczego potrzebujemy dużej ilości dostępu do światła naturalnego. Zaczęliśmy spędzać w domach coraz więcej czasu, a zmiany związane z przeniesieniem pracy z biur do czterech kątów sprawiły, że zaczęliśmy odczuwać dyskomfort, który wcześniej był nam nieznany. Potrzebujemy kontaktu z naturą i maksymalnego doświetlenia, dlatego decydując się na zakup domu lub mieszkania, będziemy częściej kierować się wielkością przeszkleń – podpowiada Rafał Buczek z firmy AWILUX. – Rynek stolarki otworowej oferuje inwestorom szereg nowoczesnych rozwiązań, które spełniają wyśrubowane wymagania techniczne i designerskie, a także gwarantują pełne doświetlenie, które dobrze wpływa na samopoczucie i zdrowie. W poszukiwaniu idealnego projektu domu lub mieszkania warto więc zwracać uwagę na rozwiązania okienne, które zagwarantują nam pełny komfort.

Zgodnie z prawem

Niezależnie od naszych potrzeb, duży nacisk podczas budowy lub zakupu istniejącej już inwestycji powinniśmy także kłaść na wykorzystane w procesie prac budowlanych materiały. Ma to związek z nowym prawem budowlanym i warunkami technicznymi, które weszły w życie 1 stycznia. Oznacza to, że wybierając gotowy projekt, będziemy musieli zwrócić uwagę nie tylko na kwestie estetyki i funkcjonalności, ale także na zastosowane rozwiązania – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX, produkującej stolarkę okienną i drzwiową.

Nowe prawo jest odpowiedzią na dyrektywę Parlamentu Europejskiego z 2010 roku, kiedy ustalono szczegóły dotyczące charakterystyki energetycznej nowych budynków powstałych na terenie państw członkowskich. Ustawa określa wymagania dla nowych budynków m.in. w zakresie współczynnika przenikania ciepła – U (W/m2K), a tym samym tworzy pewne utrudnienia dla osób chcących rozpocząć budowę domu, a także zakup nowego mieszkania powstałego w 2021 roku. Na inwestorach będzie spoczywał obowiązek sprawdzenia zakupionych materiałów pod kątem ich energooszczędności.

Gotowy projekt czy twórczość własna?

Wiele mówi się o projektowaniu domów i wnętrz na miarę potrzeb i możliwości przyszłych mieszkańców. Czy oznacza to, że gotowe i uniwersalne projekty powinny odejść do lamusa? Jak mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, takie rozwiązania to idealna baza startowa, którą warto dostosować do potrzeb inwestora.

Schüco ASE 67 PD Fot. Awilux/ Schüco

Mieszkanie lub dom od dewelopera

System ASE 80.HI Fot. Awilux/ Schüco

Poszukując wymarzonego domu lub mieszkania, w pierwszej kolejności uwagę zwracamy na lokalizację i ogólny projekt, czyli wielkość inwestycji i rozmieszczenie pomieszczeń. Jeśli dana inwestycja spełnia te dwa wymagania, ale w projekcie znajdują się elementy rozmijające się z naszymi podstawowymi potrzebami pod względem parametrów, należy włączyć tryb zdroworozsądkowego podejmowania decyzji. Jeżeli jakość oferowanego przez dewelopera produktu, którym jest mieszkanie lub dom, jest niska, to trzeba się zastanowić i być może przewartościować nasze podejście. Prawdopodobnie lepszym rozwiązaniem będzie odłożenie decyzji w czasie lub podpisanie umowy z innym deweloperem, ponieważ w dłuższej perspektywie możemy nie być zadowoleni z tego wyboru na wielu poziomach – począwszy od braku komfortu użytkowania, a na usterkach lub wysokich kosztach utrzymania kończąc – przestrzega Rafał Buczek z firmy AWILUX.

Projekty domów w 2021 roku z pewnością będą odpowiedzią na to, co dzieje się w prawie budowlanym oraz to, jak zmieniły się potrzeby inwestorów. Poszukując idealnego rozwiązania warto dokładnie poznać nasze możliwości pod kątem samodzielnej adaptacji, wykorzystanych materiałów oraz zastanowić się nad tym, czego najbardziej nam brakuje i czego najbardziej potrzebujemy, by dom lub mieszkanie, w którym spędzimy kolejne lata pozwoliło nam na rozwój pasji, efektywną pracę i głęboką regenerację.

Dodatkowe informacje o firmie AWILUX:

AWILUX Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy Schüco. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne, a także wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem AWILUX Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. AWILUX Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów Schüco  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu AWILUX dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.

Translate »