Podaruj sobie trochę światła

W czasie długiego przebywania w domach należy zadbać o to, by wpuszczać do wnętrz jak największą ilość naturalnego światła. Jego brak ma bowiem ogromny, niestety negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Jest to szczególnie ważne w okresie obecnie panującej kwarantanny, kiedy osoby mieszkające w domach wielorodzinnych mają ograniczoną do minimum ekspozycję na światło dzienne.


– Według naukowców człowiek powinien codziennie spędzać do kilku godzin w świetle o natężeniu 4000 lux. Ma to utrzymać nasze samopoczucie i zdrowie w dobrej kondycji. Ekspozycja na światło dzienne ma wpływ na naszą wydajność, na prawidłową pracę metabolizmu, pomaga utrzymać prawidłową wagę oraz apetyt. Światło naturalne ma także korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego wzroku oraz pozwala przygotować się do wieczornego odpoczynku – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux.

Włącz światło


Fot. Awilux/Schüco

– W aktualnej sytuacji komfort przebywania w domu lub mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie – również psychiczne. Światło jest bezsprzecznym symulatorem dobrego samopoczucia, dlatego musimy zrobić wszystko, by wpuścić go do domu jak najwięcej – dodaje ekspert z firmy Awilux.
Istnieje szereg sposobów, dzięki którym rozświetlimy nasze wnętrza. W czasie długiego przebywania w domu warto zrezygnować z części osłon okiennych, na przykład grubych zasłon czy stale zasuniętych rolet, które ograniczają dostęp światła. Jeśli lokalizacja domu lub mieszkania pozwala na zrezygnowanie z dodatkowych elementów gwarantujących prywatność, warto na jakiś czas odsunąć firany lub wymienić zasłony welurowe na woalowe. Skuteczne może być również usunięcie dekoracji czy kwiatów z parapetów, które ograniczają dopływ światła. Natomiast w pomieszczeniach, do których mimo tych zabiegów nie dochodzi światło – na przykład są to pomieszczenia od północnej strony budynku – warto montować żarówki o ciepłym świetle, jak najbardziej zbliżonym do naturalnego.

Okna narożne


Fot. Awilux

W maksymalnym wykorzystaniu naturalnego światła pomaga odpowiednio dobrana stolarka otworowa. Cieszące się coraz większą popularnością drzwi przesuwne lub podnoszono-przesuwne z oferty firmy Awilux mogą osiągać naprawdę duże rozmiary – okna panoramiczne dostarczane przez Awilux sięgają nawet dwunastu metrów szerokości. W ofercie firmy Awilux są dostępne również rozwiązania ze smukłymi profilami, które zwiększają powierzchnię przeszklenia – a co za tym idzie, ilość wpadającego do pomieszczenia naturalnego światła. Jest to system Schüco ASE 67 PD, który pozwala na doskonałe doświetlenie przy zachowaniu maksymalnej widoczności otoczenia.
Możemy również zdecydować się na dostępne w ofercie Awilux okno narożne – czyli przeszklenia na dwóch sąsiadujących ścianach. Będzie ono dostarczać ogromną ilość światła, nawet w bardzo trudnych do doświetlenia pomieszczeniach zlokalizowanych od północnej strony budynku.
Dzięki dobrze dobranej stolarce, która doświetli nasze wnętrza możemy sprawić, że do naszego domu wpadnie znacznie więcej naturalnego światła. Korzystnie wpłynie ono na nasze samopoczucie, ale również pozwoli na naturalne ogrzanie wnętrz.

Dodatkowe informacje o firmie Awilux:
Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają nowoczesne i zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych. Awilux Polska działa z powodzeniem w Polsce i Niemczech. Na rynku polskim firma buduje sieć salonów firmowych. Wszyscy partnerzy biorą udział w regularnym procesie szkoleń z systemów SCHÜCO  oraz nowoczesnych technik montażu. Dzięki temu Awilux dąży do tego, by pozostać ważnym i rzetelnym partnerem w realizacjach planów i inwestycji przez wiele następnych lat.