Chcesz urządzić pokój z prawdziwego zdarzenia dla swojego nastoletniego dziecka? A może przestrzeń, która jeszcze do niedawna była spełnieniem marzeń, nagle stała się zbyt „dziecięca” i nie zaspokaja jego potrzeb? Przeczytaj o sprawdzonych sposobach na aranżację pokoju nastolatka i dowiedz się, jakie materiały wybrać, by stworzyć modne i wygodne wnętrze.
Pokój nastolatka to przestrzeń wielu potrzeb, dlatego powinien być podzielony na różne strefy – do wypoczynku, do spokojnej nauki, ale również do rozwijania pasji lub spędzania czasu z przyjaciółmi. Co więcej, jest to wiek, w którym nastoletnie dzieci zwykle wiedzą czego chcą, w kwestii urządzania ich pokoju. Dlatego warto do tematu podejść jak do realizacji wspólnego projektu – kierować się potrzebami nastolatków i preferowanym przez nich stylem, ale zastosować też praktyczne rozwiązania, które zwykle są propozycją rodziców. Poza tym, warto wybrać trwałe i funkcjonalne materiały do budowy mebli, jak np. płyty laminowane czy blaty firmy Pfleiderer. Z połączenia tych wszystkich elementów z pewnością powstanie ciekawa i funkcjonalna aranżacja wnętrza.
Przestrzeń do wielu zadań
Jak jednym słowem określić pokój nastoletniego człowieka? Wielofunkcyjny. Aby aranżacja pomieszczenia odpowiadała na potrzeby nastolatka, musi się w niej znaleźć kilka stref. Po pierwsze – łóżko, a więc strefa wypoczynku. W mniejszym pokoju, gdzie liczy się każdy centymetr, warto wziąć pod uwagę łóżko na antresoli. Zapewni ono wygodne miejsce do spania, a pod łóżkiem pozostanie spora przestrzeń do zagospodarowania. Można tam wstawić np. biurko lub stworzyć klimatyczny kącik do czytania książek. Dobrym rozwiązaniem będzie także łóżko z szufladami pod stelażem. Z kolei w większym pokoju warto ustawić szerszy mebel, mający np. 120 cm szerokości. Komfort spania będzie wtedy znacznie większy.
Drugą ważną strefą jest miejsce do nauki. Tutaj niezbędne będzie wygodne biurko oraz krzesło. Optymalna szerokość blatu to minimum 120 cm i 60 cm głębokości. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że dzieci podczas nauki korzystają nie tylko z książek i zeszytów, ale często również z laptopa. Na biurku powinno być więc miejsce na wszystkie te rzeczy. Nie mniej ważna jest jakość blatu, aby długo wyglądał estetycznie, powinien być odporny na dość intensywne użytkowanie. Można go wykonać z płyty laminowanej, ale gdy zależy nam na wyjątkowej, wysokiej trwałości biurka na zarysowania i uderzenia, możemy użyć wybranego blatu roboczego z oferty Pfleiderer.
Miejsce na wszystko
Nawet duża ilość przedmiotów nie będzie problemem, jeśli będziemy mieli, gdzie je schować lub poukładać. Dlatego oprócz szafy na ubrania, warto w pokoju nastolatka zadbać o dużą ilość półek i szuflad. Do wyboru mamy gotowe meble dostępne na rynku lub meble do zabudowy. Ta druga opcja ma tę zaletę, że możemy rozmiar mebli, ich wygląd oraz funkcjonalność, dopasować maksymalnie do swoich potrzeb. Do budowy mebli młodzieżowych doskonale nadają się płyty laminowane Pfleiderer. Są solidne i trwałe, a co istotne, dostępne również w wielu modnych dekorach i strukturach. Są także łatwe do utrzymania w czystości, co w pokoju młodzieżowym na bardzo duże znaczenie.
Dopasowany styl
Aranżacja pokoju młodzieżowego powinna odzwierciedlać charakter jego właściciela, a jak wiadomo każdy nastolatek jest inny. Jedni wolą bardziej nasycone barwy, inni ponadczasową biel lub
stonowane szarości. I to właśnie kolory mogą być inspirującym punktem wyjścia do aranżacji przestrzeni, której towarzyszyć będą różne aktywności: nauka, spotkania z przyjaciółmi itp. Niezależnie od kolorystycznych upodobań, w kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer znajdziemy dekory, które zaspokoją różne gusta.
Jeśli chcemy, aby aranżacja pokoju była ponadczasowa i z łatwością poddawała się kolejnym zmianom, wybierzmy dekory tj. Biały Opal W10003. To szlachetny, ciepły odcień bieli, który może być bazą dla najróżniejszych stylów aranżacyjnych, znakomicie łączy się też z innymi barwami. Stanowi dobry punkt wyjścia do bardziej śmiałych aranżacji, np. takich, jak regały z otwartymi, kolorowymi półkami. Ponadczasowe bez wątpienia jest także drewno i jego najróżniejsze odsłony. Przytulności wnętrzu doda Dąb Artisan R20315, to dekor o wyjątkowo ciepłym, rustykalnym charakterze. W pokoju nastolatka, który ma być przytulny, ale jednocześnie nowoczesny, sprawdzi się znakomicie dekor Akacja R38002, o jasnej kolorystyce i pasiastych rysunkach.
Modny dziś szary kolor, to z kolei barwa, którą chętnie do swojego pokoju wybierają chłopcy – od jasnych odcieni po ciemny grafit. Według psychologii barw, szarości ułatwiają wypoczynek i pozwalają uporządkować emocje. Do pokoju nastoletniego, często zbuntowanego człowieka zdają się więc pasować doskonale. Jeśli zależy nam na meblach w uniwersalnym, eleganckim odcieniu, warto zwrócić uwagę na dekor Szary Platynowy U12115. Można go śmiało łączyć z łagodnymi odsłonami wzorów drewnianych, jak i wyrazistszymi dekorami uni. Będzie też dobrze współgrał z kolorowymi dodatkami w pokoju, tj. plakaty czy tekstylia.
A co dla nastolatek kochających pastele? W kolekcji Mood Stories również jest ich duży wybór – od morskich błękitów tj. Laguna U18505, po kremowy Chłodny Beż U15331 czy pudrowy Rose U17501. Wszystkie idealnie stonowane i subtelne, pozwolą stworzyć wymarzoną aranżację wnętrza w bardzo dziewczęcym stylu.
Jakość i niezawodność
Kolekcja Mood Stories to bogactwo pięknych i zgodnych z obowiązującymi trendami dekorów, które pomogą nam zbudować aranżacje pełne ciekawych połączeń kolorystycznych. Ważnym elementem kolekcji jest także funkcjonalna i trwała baza, którą stanowi płyta drewnopochodna. Pfleiderer produkuje ją wykorzystując również drewno pochodzące z recyklingu, co pozwala troszczyć się o zasoby naturalne. Wysoka jakość płyt Pfleiderer i możliwość precyzyjnego cięcia, pozwala stosować je w nawet najbardziej kreatywnych i śmiałych projektach wnętrz.