Polacy kupują domy, których jeszcze nie wybudowano – i muszą mieć pewność, że wprowadzą się na czas

W poszukiwaniu wymarzonego lokum Polacy często decydują się na zakup domów lub mieszkań, które nie zostały jeszcze ukończone. W takiej sytuacji terminowe oddanie budynku powinno być priorytetem z perspektywy dewelopera – ten jednak często mierzy się z nieprzewidzianymi opóźnieniami spowodowanymi nieoczekiwanymi incydentami na placu budowy. Jako ekspert w dziedzinie bezpieczeństwa, BauWatch wyjaśnia, jakie są potencjalne zagrożenia dla tego typu inwestycji i jak można je skutecznie chronić.

źródło: freepik.com

Według danych GUS, inwestycje deweloperskie pozostają głównym „źródłem” nowych mieszkań w Polsce (161,8 tys. vs. 72,5 tys. inwestycji indywidualnych) – to właśnie wśród nich Polacy poszukują swojego idealnego domu. Chętnie rozglądają się za wymarzonym mieszkaniem na rynku pierwotnym, nawet jeśli oznacza to, że będą musieli poczekać na jego budowę. Jeśli jednak inwestycja, w którą uwierzyli (i na którą wydali pieniądze) się opóźni – z pewnością okażą swoją frustrację deweloperowi.

Wymarzony dom – jedna z najważniejszych inwestycji w życiu

Własne mieszkanie to jeden z głównych celów młodych ludzi w Polsce – i szukają oni każdej okazji, żeby go osiągnąć. Kupno mieszkania lub domu we wczesnej fazie budowy to jedna z opcji, aby spełnić to marzenie. Ten trend w dużej mierze wynika z chęci personalizacji i wpływu na ostateczny wygląd czterech kątów. Co więcej, pierwotny rynek nieruchomości często oferuje zachęty finansowe oraz niższe ceny dla nieruchomości sprzedawanych przed ukończeniem. Z drugiej strony, decyzja o zakupie jeszcze nieistniejącej nieruchomości, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem dla przyszłego właściciela domu. Jeśli proces budowy opóźni się z jakiegokolwiek powodu, może to prowadzić do wielu nerwów i niepokoju z powodu niepewności, kiedy nieruchomość będzie ostatecznie gotowa. Dodatkowo, dla osób sprzedających swoje obecne domy lub z wygasającymi umowami najmu w oczekiwaniu na wprowadzenie się do nowej nieruchomości, opóźnienie budowy może stworzyć nie tylko stresującą, ale również niestabilną sytuację życiową.

Czynniki ryzyka na placu budowy

Deweloperzy, dostrzegając popyt na nowe mieszkania, coraz częściej promują niedokończone nieruchomości, obiecując ich terminowe oddanie. Ostateczna data zakończenia budowy może jednak ulec opóźnieniu z powodu nieprzewidzianych okoliczności. Place budowy, szczególnie te związane z inwestycjami mieszkaniowymi, są narażone na różne zagrożenia bezpieczeństwa, mogące prowadzić do znacznych poślizgów.

Kradzieże cennych materiałów i sprzętu oraz włamania i akty wandalizmu należą do najczęstszych zagrożeń. Takie zdarzenia nie tylko skutkują utratą drogich zasobów, ale także zakłócają organizację prac, powodując wstrzymanie budowy do czasu zabezpieczenia materiałów zastępczych. Brak odpowiednich środków bezpieczeństwa może sprawić, że place budowy staną się łatwym celem dla przestępców, prowadząc do powtarzających się incydentów i potęgując opóźnienia. Każdy incydent może zatrzymać postęp projektu na kilka dni, a nawet tygodni, oddalając datę jego ukończenia i powodując frustrację zarówno deweloperów, jak i przyszłych właścicieli domów. Z biznesowego punktu widzenia opóźnienia mogą mieć poważne konsekwencje finansowe oraz wizerunkowe.

Koszty wymiany skradzionych materiałów i naprawy szkód wyrządzonych w wyniku wandalizmu mogą szybko nadwyrężyć budżet projektu. Co więcej, opóźnienia mogą skutkować karami za niedotrzymanie terminów, szczególnie w przypadku projektów publicznych lub wielkoskalowych. Deweloperzy mogą również stanąć w obliczu wyzwań prawnych, jeśli nie dostarczą nieruchomości nabywcom na czas, co może prowadzić do roszczeń odszkodowawczych. Poza bezpośrednimi skutkami finansowymi, powtarzające się opóźnienia mogą poważnie zaszkodzić reputacji dewelopera, utrudniając zabezpieczenie przyszłych projektów oraz podważając zaufanie zarówno klientów, jak i inwestorów.

– komentuje Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch Polska.

Czujny monitoring – klucz do bezpieczeństwa inwestycji

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie opóźnień spowodowanych zdarzeniami – takimi jak włamania i kradzieże – jest natychmiastowa reakcja. BauWatch oferuje kompleksowy pakiet rozwiązań bezpieczeństwa zaprojektowanych specjalnie w celu ochrony placów budowy przed kradzieżami i wandalizmem. Jednym z uwzględnionych w nich podstawowych elementów ochrony jest wdrożenie zaawansowanych systemów monitorowania, wykorzystujących sztuczną inteligencję do monitorowania obszaru budowy przez całą dobę.

BauWatch wykorzystuje najnowocześniejsze technologie – jak sztuczna inteligencja – aby zwiększyć skuteczność swoich rozwiązań bezpieczeństwa. Systemy oparte na AI analizują nagrania i natychmiast reagują na wszelkie zakłócenia w czasie rzeczywistym, umożliwiając szybką interwencję, a także minimalizując ryzyko opóźnień spowodowanych naruszeniem bezpieczeństwa.

Dzięki rozwiązaniom monitorującym BauWatch deweloperzy mogą być spokojni, wiedząc, że ich inwestycja jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi zdarzeniami, co zapewnia płynny postęp projektów i ich terminowe zakończenie.

– dodaje Aleksander Wilczewski, dyrektor zarządzający BauWatch Polska.

Wieże monitorujące BauWatch są wyposażone w kamery o wysokiej rozdzielczości oraz czujniki ruchu, które mogą natychmiast ostrzegać zespoły ochrony o każdej podejrzanej aktywności. Co więcej, kultowy efekt wizualny zielonych wiązek światła nie tylko pomaga w rozpoznawaniu zagrożeń, zapewniając lepszą jakość monitorowanego wideo, ale także działa jako silny środek odstraszający potencjalnych przestępców, znacznie zmniejszając ryzyko kradzieży, wandalizmu i nieautoryzowanego dostępu. Zapewniając ciągły nadzór nad placem budowy, BauWatch pomaga zachować integralność procesu budowlanego, utrzymując projekty na właściwym torze – zgodnym z harmonogramem.

O BauWatch

BauWatch jest wiodącym dostawcą zaawansowanych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa w całej Europie, obsługującym takie sektory jak budownictwo, projekty dotyczące energii odnawialnej, infrastrukturę krytyczną, pustostany i nie tylko. Dzięki ponad 15-letniemu doświadczeniu i obecności w 10 krajach BauWatch pomyślnie zrealizował ponad 40 000 projektów. Wykorzystując najnowocześniejsze technologie, w tym monitoring wideo wspomagany sztuczną inteligencją, BauWatch łączy ludzi i technologię, aby oferować fachowe porady i dostosowane strategie zapobiegania kradzieży i wandalizmowi. Bogate zasoby firmy obejmują ponad 10 000 mobilnych wież monitoringu, różne rozwiązania z obszaru kontroli dostępu, w pełni certyfikowane centra monitorowania alarmów i własne zespoły serwisowe, zapewniające ochronę mienia 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Aby uzyskać więcej informacji na temat kompleksowych rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa oferowanych przez firmę BauWatch, odwiedź stronę www.bauwatch.com.