Rewitalizacja miejsc to proces przywracania piękna. Oznacza on odnawianie i przekształcanie przestrzeni, aby uczynić je atrakcyjniejszymi, bardziej funkcjonalnymi i zrównoważonymi. Zgłoszone do konkursu Tubądzin Design Awards projekty, wśród których znajdują się m.in. rozbudowa Hotelu Smolarnia, Studio Urody GD oraz Apartament w Waterline Vintage, stanowią doskonałe przykłady tego, jak istotna jest troska o nasze otoczenie i wnętrza.
Hotel Smolarnia: Połączenie tradycji z nowoczesnością
Hotel Smolarnia to miejsce, które zyskało nowe życie właśnie dzięki rewitalizacji. Położony nad brzegiem jeziora, w sercu Puszczy Noteckiej, hotel łączy w sobie historię i nowoczesność. Istniejąca część hotelu to adaptacja ponad stuletniego budynku, który początkowo służył jako siedziba nadleśnictwa. Autorem projektu rewitalizacji jest Adam Żarczyński. Charakterystyczna architektura z tzw. “pruskiego muru” została zachowana i wykorzystana w projekcie zarówno fasady rozbudowywanego hotelu, jak i wewnętrznych ścian głównego holu. Ten splot tradycji ze współczesnością tworzy niezwykłą atmosferę, która przyciąga gości.
Nowa bryła hotelu nawiązuje formą do istniejącego budynku, ale została odświeżona współczesnymi materiałami, takimi jak ceramika od Grupy Tubądzin. Panoramiczne przeszklenia od strony jeziora pozwalają na czerpanie z otaczającej przyrody, tworząc harmonię między wnętrzem a otoczeniem. Hol hotelowy został wzbogacony o zagłębienia w posadzce, które stworzyły oazy spokoju otoczone zielenią. Ponadto, kładka pokryta ceramiką łączy nowy budynek ze starym, spajając historię z teraźniejszością.
Studio Urody GD: elegancja i funkcjonalność
Studio Urody GD to przykład rewitalizacji wnętrza historycznego budynku, który został przekształcony na potrzeby nowoczesnego gabinetu kosmetycznego. Projekt Marii Moskalyuk skupił się na zachowaniu podstaw budynku, podkreślając jego autentyczność. Przy wejściu do studia gości witają elementy recepcji wykonane z podświetlanego przezroczystego kamienia akrylowego i malowanych paneli MDF. Luksusowe lustra na cienkich prętach można dostosować, co umożliwia wybór pozycji w zależności od potrzeb klientów. Mobilne zasłony pozwalają na zaadaptowanie przestrzeni do aktualnych potrzeb.
Czyste, jasne kolory i delikatne linie projektu tworzą spokojną atmosferę w salonie, zapewniając komfort klientom. Zróżnicowane odcienie zieleni dodają wnętrzu wyjątkowego charakteru i dostosowują się do różnych funkcji przestrzeni, od pracowni po gabinet masażu.
Apartament w Waterline Vintage: Nowe życie starego budynku
Rewitalizacja to trend, który dotarł też do apartamentów. Waterline Vintage to projekt Agaty Pawletko który przekształca wnętrze dawnego Domu Polskiego w Gdańsku w luksusowe miejsce na krótkoterminowy wynajem.
To mieszkanie o niestandardowej wysokości, przepięknych oknach i niepowtarzalnym charakterze. Różowe kafle z kolekcji Cielo e Terra, autorstwa Doroty Koziary, na podłodze i czarny sufit nadają przestrzeni unikalny wygląd, podkreślając jej oryginalność.
Powyższe projekty zostały zgłoszone do konkursu Tubądzin Design Awards. Rewitalizacja miejsc i wnętrz, tak jak w przypadku tych projektów, nie tylko przywraca życie historycznym budowlom, ale także tworzy nowe przestrzenie, które przyciągają uwagę i inspirują. To proces, który łączy przeszłość z teraźniejszością, tworząc harmonię między tradycją a nowoczesnością.
Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 275 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin.
Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara, Wojciech Siudmak), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.
Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+ czy nowoczesną suszarnię rozpyłową ATM 36, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.