Przewodnik Nice po bezpiecznym domu: 
5 kroków do większego bezpieczeństwa, dzięki urządzeniom 
smart home, od kontroli dostępu po monitoring wideo

Potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa w naszych domach stale rośnie, zwłaszcza w kontekście następstw po pandemii. Globalny kryzys zdrowotny radykalnie zmienił codzienne nawyki konsumentów, przekształcając domy w wielofunkcyjne centra pracy, wypoczynku, edukacji i interakcji społecznych. Większość z nas spędza obecnie więcej czasu w swoich domach niż przed pandemią, przekształcając je w bezpieczne i stabilne azyle.

fot. Nice

WieIe osób widzi swoje domy jako odzwierciedlenie ich osobowości – miejsce, które wyraża to, kim są i co cenią. Statystyki potwierdzają kluczowe znaczenie ochrony bezpieczeństwa domu.

Nice, światowy lider w dziedzinie rozwiązań do zarządzania domem, oferuje praktyczny, pięciopunktowy przewodnik po wykorzystaniu zintegrowanych ekosystemów inteligentnego domu w celu zwiększenia bezpieczeństwa:

1. Kontrola dostępu: inteligentne urządzenia umożliwiają użytkownikom bezpieczne i wygodne zarządzanie dostępem. Inteligentne zamki i systemy zdalnego otwierania pozwalają nam zezwolić na wejście tylko upoważnionym gościom. Łącząc system inteligentnego domu z automatycznymi drzwiami garażowymi, bramami lub innymi punktami dostępu, możemy monitorować wejścia i wyjścia. Integracja czujników ruchu umożliwia szybkie powiadomienia w przypadku wymuszonego wejścia lub niespodziewanych gości.

fot. Nice

W 2023 r. jednostki biznesowe bram i drzwi odnotowały znaczny wzrost sprzedaży, osiągając dwucyfrowe wzrosty. Trend ten podkreśla zwiększony nacisk na zarządzanie wejściami do domów. Podobnie liczba budynków wyposażonych w nasze rozwiązania zwiększyła się w ostatnich latach.” – komentuje Marcin Skrobisz, Dyrektor Generalny Nice Polska.

fot. Nice

2. Nadzór wideo: nadzór wideo działa jak skuteczny środek odstraszający przed kradzieżą i zapewnia spokój ducha, gdy mieszkańcy są poza domem. Obecnie Nice oferuje niezwykle elastyczny system monitoringu: nieograniczona liczba kamer IP Nice, odpowiednich zarówno do użytku wewnętrznego, jak i zewnętrznego, płynnie łączy się z systemem Yubii Home. Dzięki temu użytkownicy mogą z wykorzystaniem kamer tworzyć własne sceny, które będą uruchamiać światła i aktywować zintegrowany system alarmowy oraz otrzymywać powiadomienia na telefon o wykrytym ruchu. Integracja ta upraszcza nadzór, umożliwiając monitorowanie domu.

fot. Nice

Użytkownicy mogą również przeglądać wcześniej nagrany materiał z kamer i zdalnie monitorować obraz na żywo za pośrednictwem aplikacji Yubii Home, dostępnej zarówno dla urządzeń z systemem iOS, jak i Android.

fot. Nice

3. Alarm antywłamaniowy: niezbędny element ochrony domu przed intruzami, system antywłamaniowy wykorzystujący inteligentną technologię. Czujniki ruchu, czujniki otwarcia drzwi/okien i kamery płynnie współpracują w ramach systemu inteligentnego domu, zapewniając wszechstronną ochronę. System Nice Smart Home w przypadku niepowołanego naruszenia czujników uruchomi odpowiednią scenę alarmową i wyśle powiadomienie do użytkownika.

fot. Nice

4. Automatyzacja pomieszczeń: wyobraź sobie przekształcenie domu w bezpieczną, wydajną i przyjazną przystań za sprawą prostego kliknięcia na smartfonie. Automatyczne scenariusze mogą znacząco wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa domu poprzez reakcje na różne sytuacje i zagrożenia. Niezależnie od tego czy jest to ogrzewanie, oświetlenie, czy sterowanie roletami dzięki centrali zarządzającej Yubii Home można tworzyć automatyzacje funkcjonalności w różnych obszarach domu i za pomocą jednej aplikacji, zarządzać zużyciem energii, regulować temperaturę w pomieszczeniach oraz zwiększać bezpieczeństwo. Dzięki temu, właściciel ma pełną kontrolę nad swoim domem, nawet będąc poza nim.

“Wyobraźmy sobie możliwość zaplanowania włączania i wyłączania świateł, zasłaniania czy odsłaniania zasłon i innych urządzeń o określonych porach, symulując naszą obecność w domu, nawet gdy fizycznie nas tam nie ma. Dzięki Yubii Home komfort i bezpieczeństwo w przestrzeniach mieszkalnych są zsynchronizowane z rytmem naszych codziennych czynności. Poprzez możliwość integracji z ponad 3000 urządzeń, Yubii Home tworzy środowisko w pełni połączone i konfigurowalne. Aplikacja Yubii Home oferuje ponadto szereg funkcji do zarządzania urządzeniami domowymi.” – mówi Marcin Skrobisz, Dyrektor Generalny Nice Polska.

5. Monitorowanie energii: poza bezpieczeństwem, inteligentna technologia pozwala na precyzyjną kontrolę zużycia energii w domu. Dzięki możliwościom monitorowania energii w systemie Nice Smart Home możemy identyfikować marnotrawstwo i optymalizować efektywność energetyczną. Użytkownicy w aplikacji Yubii Home mogą śledzić, które urządzenia zużywają najwięcej energii i podejmować odpowiednie działania w celu zmniejszenia zużycia. Inteligentne zarządzanie energią pozwala również na efektywne wykorzystanie zasobów i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej oraz cieplnej. Automatyzacja rolet, oświetlenia, ogrzewania i klimatyzacji może przynieść znaczne oszczędności dla mieszkańców.

fot. Nice

Gdy zagłębimy się w trendy na rynku konsumenckim i mieszkaniowym, można zaobserwować rosnące zainteresowanie zrównoważonymi i zaawansowanymi technologicznie domami. Wzrost ten napędzany jest troską o środowisko i perspektywą długoterminowych oszczędności finansowych. Technologia inteligentnego domu, poza zwiększaniem jego bezpieczeństwa, odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu wydajności i przyjazności dla środowiska. Nice Smart Home poprzez automatyzacje systemów grzewczych i chłodzących, inteligentne sterowanie oświetleniem, inteligentne zacienienia czy inteligentne zarządzanie energią może przyczynić się do poprawy efektywności energetycznej budynku oraz zmniejszenia jego wpływu na środowisko naturalne.

Warto pamiętać, że dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) wspiera efektywność energetyczną poprzez wprowadzenie rygorystycznych przepisów mających zachęcać do ich modernizacji energetycznej. Inwestowanie w technologie inteligentnego domu nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także zapewnia zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska, przyczyniając się do bardziej zrównoważonej przyszłości.

Nice

Założona na początku lat 90. firma Nice jest globalnym liderem w dziedzinie rozwiązań do zarządzania domem, oferującym kompleksową gamę zintegrowanych rozwiązań do automatyzacji bram wjazdowych, bram garażowych, osłon przeciwsłonecznych, systemów parkingowych, bezprzewodowych systemów alarmowych i systemów bezpieczeństwa dla domu i przemysłu. Oferuje również szeroką gamę inteligentnych i zintegrowanych urządzeń i systemów do zastosowań mieszkaniowych i komercyjnych z zakresu bezpieczeństwa i kontroli dostępu, sztucznej inteligencji (AI), zdrowia i wellness, zarządzania energią oraz sprzętem AV. Nice wdraża strategiczny plan ekspansji i rozszerza portfolio oferowanych produktów i zintegrowanych platform. Firma pozostaje zaangażowana w oferowanie szerokiej gamy dostosowywalnych, przyjaznych dla użytkownika końcowego rozwiązań i dąży do wzmocnienia ekspansji na rynkach o wysokim potencjale wzrostu, umacniając i odnawiając swoją markę, by konkurować w nowych segmentach rynku. Obecnie Nice może pochwalić się organizacją liczącą ponad 2800 profesjonalistów na pięciu kontynentach, a także 15 centrami badawczo-rozwojowymi i 13 zakładami obsługującymi partnerów i klientów w ponad 100 krajach na całym świecie. Firma otrzymała dwie uznane na całym świecie nagrody w konkursie R+T Innovation Awards 2024 w kategoriach “Napędy i systemy sterowania do rolet i systemów przeciwsłonecznych” oraz “Automatyka budynkowa”, a także trzy nagrody Top New Technology Awards na targach ISE 2024. Doskonałość firmy Nice i innowacyjność oferowanych przez nią rozwiązań do zarządzania domem są doceniane na całym świecie. W 2023 roku firma zdobyła 8 prestiżowych nagród branżowych na targach CEDIA Expo w Denver (USA), natomiast na targach EI Live! Europe w Farnborough (Wielka Brytania) została uhonorowana nagrodą Smart Building Awards za najlepszy dedykowany kontroler z ekranem dotykowym i najlepszą wersję oprogramowania do zarządzania domem OS 8.8”, co doprowadziło do jego światowego uznania jako jednego z najlepszych programów do zarządzania domem. We Włoszech Nice została uznana przez Deloitte Private za najlepiej zarządzaną firmę (nagroda Best Managed Company) i umieszczona na liście 1000 najlepiej działających firm w Treviso przez ItalyPost. www.niceforyou.com