Ruszyła kampania trzeciej edycji akcji „20 stopni”

Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie rusza z kolejną edycją społecznej akcji edukacyjnej zachęcającej do niemarnowania ciepła systemowego. Akcja realizowana jest pod hasłem „Oszczędność w każdym stopniu”. Za kreację, planowanie oraz zakup mediów od początku istnienia akcji odpowiada agencja KonceptLab. 

Akcja „20 stopni” realizowana jest po raz trzeci. Jej inicjatorem i organizatorem jest Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie, a wspiera ją blisko stu lokalnych dostawców ciepła systemowego. Celem jej jest zachęcenie Polaków do mądrego i racjonalnego korzystania z ciepła systemowego. Badania wykazują, iż przegrzewamy nasze mieszkania, bo większość z nas ma w swoich domach temperaturę na poziomie 22 stopnie lub nawet więcej. Tymczasem, jak przekonują alergolodzy najkorzystniejsze dla nas jest ok. 20 stopni w ciągu dnia i ok. 18 stopni w nocy, w trakcie snu. Zbyt wysoka temperatura nie służy przede wszystkim zdrowiu, środowisku, a także naszym portfelom, co tej zimy przy rosnących cenach energii dla wielu Polaków staje się jednym z ważniejszych  argumentów do tego, żeby trwale zmienić swoje nawyki. Dlatego zachęcają do tego dostawcy ciepła systemowego w akcji „20 stopni” i prezentują proste sposoby na zmniejszenie zużycia ciepła, co może przełożyć się na wysokość rachunków za ogrzewanie.

W ramach akcji powstała dedykowana strona internetowa www.20stopni.pl oraz szereg materiałów informacyjnych dla mieszkańców, inwestorów, szkół, zarządców obiektów komunalnych i prywatnych, spółdzielni mieszkaniowych, które podpowiadają jak można oszczędzać ciepło. Ambasadorkami tegorocznej edycji akcji zostały ekoedukatorki Sylwia Majcher oraz Katarzyna Wągrowska autorka bloga „Ograniczam się”. Do akcji włączyła się też Karolina Nowicka, influencerka prowadząca na Instagramie profil „Pani od oszczędzania”, na którym podkreśla – „Warto pamiętać, że niemarnowanie nie wiąże się z żadnym wyrzeczeniem. Jest to po prostu mądre i odpowiedzialne korzystanie.”

„20 stopni to kampania edukacyjna, która podpowiada jak nie marnować ciepła” – tłumaczy Agnieszka Ościłowska z KonceptLab, koordynatorka kampanii 20 stopni. – „Oszczędzać możemy na dwa sposoby – ogrzewając racjonalnie wtedy, kiedy z ciepła korzystamy i ograniczając temperaturę wtedy, gdy go nie używamy. Temat ten wzbudza wiele emocji, więc informacje o tym jak oszczędzać warto czerpać ze sprawdzonego źródła. Na stronie www.20stopni.pl  znaleźć można 20 porad dla mieszkańców. Dzięki nim dowiemy się jak niemal bezkosztowo ograniczyć zużycie ciepła. Zarządcy nieruchomości także znajdą wskazówki na temat termomodernizacji.”

Organizatorzy kampanii przygotowali także dedykowany dla urzędów miast i gmin poradnik z informacjami, jak przeprowadzić audyt w budynkach należących do zasobów miejskich i jak w prosty sposób ograniczyć zużycie wprowadzając konkretne procedury. Można pobrać go na stronie internetowej www.20stopni.pl.

Poradnik przekazany został m.in. do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z rekomendacją, by spisane w nim podpowiedzi dotyczące niemarnowania ciepła wdrożyć w budynkach należących do władz państwowych. Jest on także dystrybuowany przez lokalnych dostawców ciepła wśród placówek należących do zasobów samorządowych, gminnych i miejskich.

Akcja wpierana jest kampanią reklamową przygotowaną przez KonceptLab. „20 stopni” promowane jest na billboardach i wyświetlaczach bankomatów, na facebooku, Instagramie oraz w google.

www.20stopni.pl