Seris Konsalnet: Własna kamerka czy profesjonalny system ochrony?

Tanio czy profesjonalnie? To dylemat nie tylko osób, które planują zabezpieczyć swoje mienie, ale każdego, kto rozważa inwestycję w poprawę funkcjonowania swojego otoczenia. Jakie są wady i zalety samodzielnego montażu systemu alarmowego z półki, a jakie – powierzenia tego specjalistom z zakresu bezpieczeństwa?

fot. materiały prasowe

Warszawa, 25.04.2024 – Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które nie wymagają instalacji profesjonalnych systemów monitoringu wizyjnego, a jednocześnie umożliwiają podgląd tego, co dzieje się w domu w czasie rzeczywistym. Wystarczy zakupić bezprzewodową kamerę wi-fi i zainstalować na komputerze, tablecie lub smartfonie oprogramowanie umożliwiające zdalną obserwację. Czy zatem w cenie kilkuset czy tysiąca złotych zyskujemy bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych?

Niższa cena systemów kupionych i instalowanych na własną rękę czyni je z pewnością dostępnymi dla szerszego grona odbiorców. Własna instalacja pozwala także na samodzielne dostosowanie i rozbudowę systemu ochrony w zależności od osobistych potrzeb i preferencji. Ponadto większość dostępnych na rynku systemów do samodzielnego montażu jest zaprojektowana z myślą o łatwej i szybkiej instalacji przez użytkownika, bez potrzeby angażowania profesjonalistów.

Jednak prostota i niższy koszt mają swoją cenę. Systemy te często są mniej zaawansowane technologicznie, co wpływa na ich skuteczność i niezawodność w porównaniu do profesjonalnych systemów ochrony. Często pojawiają się fałszywe alarmy, które mogą wprowadzać dezorientację, obniżać zaufanie do systemu, bądź spowodować iż całkowicie przestaniemy z zakupionego we własnym zakresie systemu korzystać.

W przypadku wystąpienia problemów lub awarii, użytkownicy samodzielnie montowanych systemów są pozostawieni sami sobie, bez wsparcia technicznego czy serwisowego, które jest standardem przy profesjonalnych instalacjach. Ponadto domowe instalacje mogą mieć ograniczone możliwości integracji z innymi urządzeniami inteligentnego domu lub systemami ochrony, co zmniejsza ich funkcjonalność. Na koniec najważniejsze – wywołany przez czujkę alarm nie powiadomi automatycznie firmy ochrony lub odpowiednich służb. Musimy zrobić to sami, a czas gra na naszą niekorzyść. Czy zatem będąc poza domem, na wakacjach, u rodziny czy w jakichkolwiek innych okolicznościach na pewno chcemy zafundować sobie poczucie konieczności sprawdzania powiadomień w naszych telefonach o potencjalnych alarmach, czy też wolimy pozostawić to specjalistom i cieszyć się wolnością i spokojem, będąc jednocześnie pewnym, iż nasze mienie jest w dobrych rękach?

Ponadto rozwiązania sklepowe mają to do siebie, że są zazwyczaj znane złodziejom, którzy mają swoje metody na ich neutralizowanie.

Gdy nie mamy chęci na domowe instalacje, wartość chronionego mienia wielokrotnie przekracza koszt instalacji lub po prostu chcemy ją mieć zrobioną profesjonalnie, decydujemy się na zakup specjalistycznego systemu ochrony od firmy branż security – mówi Michał Kalinowski, Dyrektor Działu Handlowego w Seris Konsalnet. – Zaawansowane systemy bezpieczeństwa mają wiele zalet, których nie posiadają w pełni urządzenia ze sklepowej półki. Przede wszystkim są zintegrowane z systemem monitoringu firmy ochrony, która szybko obsłuży alarm, rozpozna fałszywe zgłoszenia, wyśle patrol, powiadomi właściciela. To gwarantuje dużo większe bezpieczeństwo i ochronę niż systemy domowe, które mogą odstraszyć przypadkowych złodziei, ale złodzieje profesjonalni sobie z nimi poradzą.

Systemy profesjonalne są projektowane i instalowane z myślą o zapewnieniu maksymalnej skuteczności. Wykorzystanie zaawansowanej technologii i dostosowanie systemu do specyficznych potrzeb danego obiektu gwarantuje wysoką niezawodność. Klienci korzystający z profesjonalnych systemów ochrony mają dostęp do całodobowego wsparcia technicznego oraz serwisowego, co zapewnia szybką reakcję na każdą awarię lub problem. Profesjonalne systemy mogą być łatwo integrowane z innymi systemami zarządzania budynkiem lub inteligentnym domem, co zwiększa ich funkcjonalność i poziom zaawansowania.

Jak zwykle jednak, coś za coś. Profesjonalne systemy ochrony są droższe zarówno w zakupie, jak i instalacji. Wymagają też zakupu abonamentu w firmie security.

Podsumowując, wybór między domowym systemem ochrony a profesjonalnym powinien być dokonywany po dokładnej analizie indywidualnych potrzeb, oczekiwań wobec systemu ochrony oraz dostępnego budżetu. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno krótko- jak i długoterminowe korzyści i ograniczenia obu rozwiązań, kierując się przede wszystkim poziomem oczekiwanej skuteczności i bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że ochrona domu to nie tylko kwestia pieniędzy — to przede wszystkim inwestycja w spokój i bezpieczeństwo najbliższych.


O firmie Seris Konsalnet

Największa firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży Security. Firma działa od 30 lat, świadcząc usługi w każdym segmencie rynku Security: ochronie fizycznej, monitoringu obiektów stacjonarnych oraz monitoringu GPS pojazdów, a także projektowaniu i realizacji technicznych systemów zabezpieczeń. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów. Wśród klientów Grupy Seris Konsalnet można znaleźć największe sieci handlowe, banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, obiekty strategiczne, firmy przemysłowe oraz jednostki wojskowe. Firma posiada zaawansowane zaplecze technologiczne: centralną stację monitorowania alarmów, systemy informatyczne oraz największy w Polsce dział projektowy. W skład Grupy wchodzi również spółka Seris Konsalnet Cleaning, oferująca usługi profesjonalnego utrzymania czystości dla firm.