Sprzątanie podłóg – jak robić to szybko i bezboleśnie?

Efektywność czyszczenia podłóg zależy od wielu zmiennych – warto zadbać przede wszystkim o odpowiedni mop i dobrze dobrany preparat do mycia. Pielęgnacja podłogi wykonanej z naturalnego drewna będzie znacznie różnić się od dbania o kafle czy panele.

High Angle View Of A Cleaning Equipment Arranged On Wooden Desk

Mycie podłóg – najważniejsze kwestie

Sprzątanie domu jest jednak niezbędne, żeby dom lśnił on czystością i prezentował się estetycznie. W trakcie trzeba zwrócić uwagę na powierzchnie szczególnie narażone na zabrudzenia takie jak podłogi. Codziennie się po nich poruszamy, niejednokrotnie w obuwiu, co przyczynia się do powstania zanieczyszczeń i plam.

Zanim zabierzemy się do mycia podłóg, powinniśmy je dokładnie odkurzyć. Są najniższym elementem każdego pomieszczenia, więc osiadają na nich kurz, przyniesiony z zewnątrz piasek, włosy czy sierść zwierząt domowych. Jeśli zaczniemy od razu myć podłogi, możemy doprowadzić do powstania większych zabrudzeń. Oprócz tego większe zanieczyszczenia mogą zarysować powierzchnie, co negatywnie wpłynie na estetykę mieszkania.

Close up cropped image of barefoot woman in casual clothes make house chores cleaning warm heated wooden laminate floor using wet mop, doing routine home work and housekeeping specialist job concept

W sprzątaniu ważna jest również właściwa temperatura wody, która powinna być ciepła, ale nie gorąca. Im wyższa temperatura, tym szybsze parowanie, co może skutkować smugami i zaciekami. Właściwy jest również odpowiedni plan – mycie podłóg powinniśmy zakończyć w miejscu, w którym będziemy mogli poczekać do ich wyschnięcia. Po mokrej podłodze nie powinno się poruszać, gdyż ślady stóp także mogą zmienić się w trudne do usunięcia smugi.

Funkcjonalne akcesoria 

Zdobycze techniki mają ułatwiać nam pracę, ale czasem zdarza się, że zamiast przyspieszać, spowalniają cały proces i przysparzają nam więcej nerwów, niż się spodziewaliśmy! Na rynku możemy wybierać pomiędzy mopami parowymi, płaskimi i sznurkowymi. 

Pierwsze z nich to najnowocześniejsze odkrycie wśród akcesoriów do mycia. Wiele z nich nawet nie potrzebuje płynów – wytwarzają parę z wody, która dzięki temperaturze łatwo usuwa zabrudzenia. Posiadają najlepsze możliwości dezynfekcji powierzchni i zazwyczaj są bardzo wygodne w użytkowaniu, jednak ze względu na cenę nie będzie to rozwiązanie dla każdego.

Mopy sznurkowe najczęściej wyposażone są w funkcję obracania, co zdecydowanie przyspiesza sprzątanie. Jednak do takiego urządzenia potrzebujemy wiadra, w którym będziemy w stanie odcisnąć całą nadmiarową wodę. Higiena takiego mopa również pozostawia wiele do życzenia – śmieci i włosy, które przyczepiają się do frędzli, niezwykle trudno usunąć. 

Ostatnim z wymienianych rodzajów mopa jest jego płaska wersja – taka konstrukcja pozwala wygodnie wyczyścić nawet miejsca pod szafkami czy kąty pomieszczeń. Obecnie dostępne są również płaskie mopy z wbudowanym pojemnikiem na środek czyszczący i wodę. Posiadają dozownik, dzięki któremu unika się nadmiarowego zużycia preparatu czyszczącego. Są lekkie i bardzo poręczne, więc nie trzeba posiadać wiadra ani dużej powierzchni na jego przechowywanie. Takie mopy są tańsze od elektrycznych i parowych, a efektywność ich sprzątania jest porównywalna. Produktem wartym uwagi jest mop SPRAY&CLEAN firmy York, który dodatkowo został wyposażony w wygodny haczyk do zawieszenia na ścianie.

Jak wybrać środek myjący?

Preparat do mycia podłóg powinien przede wszystkim odpowiadać potrzebom powierzchni. Największej dbałości wymagają drewniane podłogi – nawet mała ilość piasku może spowodować powstanie nieestetycznych zarysowań. W tym przypadku musimy pamiętać o regularnym odkurzaniu i niedopuszczaniu do zalegania wody na drewnie. Do takiej powierzchni dostępne są preparaty na bazie żywicy akrylowej, których możemy użyć, by usunąć większe zabrudzenia. 

Do pozostałych typów podłóg świetnie sprawdzają się babcine i niezwykle uniwersalne środki takie jak ocet. Jego zapach ulatnia się bardzo szybko, a nasza podłoga pozostaje czysta i bez smug. Mamy również pewność, że nie uszkodzimy materiału. Ocet świetnie sprawdza się w wypadku podłóg z paneli i płytek. Usuwa zabrudzenia i zacieki, ale może być nieodpowiedni do silnych zanieczyszczeń. 

Jeśli jednak stawiasz na profesjonalne środki czystości, które od samego początku raczą nozdrza pięknymi zapachami, zachęcamy do zapoznania się z nowością od marki JURGA. Preparat CZYSTA PODŁOGA świetnie sprawdza się w czyszczeniu ceramiki, terakoty, gresu czy linoleum. Pozwala także zadbać o pielęgnację podłogi w kuchni i łazience czy nawet altance lub garażu.

Z odpowiednim nastawieniem, planem i preparatami mycie podłóg zajmie zaledwie kilka chwil. Należy pamiętać, żeby konsekwentnie podążać do celu i stosować sprawdzone akcesoria oraz środki myjące – dzięki nim dom będzie lśnić czystością!