Surowo i komfortowo – radzimy, jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym

Styl industrialny to jeden z najpopularniejszych trendów wnętrzarskich ostatnich dziesięcioleci. Samodzielny bądź w połączeniu z nowoczesnym minimalizmem, stylem skandynawskim czy japandi, doskonale sprawdza się nie tylko w przestrzeniach dziennych, lecz również w pomieszczeniach sanitarnych.

Inspirowany przedwojennymi przestrzeniami przemysłowymi styl industrialny zadomowił się w naszych wnętrzach na dobre, przejawiając w różnych elementach wykończenia i wystroju. Ma swoje ulubione motywy i połączenia, które niezmiennie zdobywają serca kolejnych pokoleń. Ceglane ściany, betonowe powierzchnie, wyeksponowane instalacje, stal, kamień i stonowana kolorystyka krążąca wokół trio bieli, szarości i czerni – to styl, który wciąż na nowo trafia we współczesną potrzebę minimalizmu i surowości.

Beton, drewno, metal

Styl industrialny stroni od ozdobności – jego kwintesencja zawiera się w bazowych elementach wykończenia. Dotyczy to również łazienki, do której należy wybrać przemyślane połączenia materiałowe i kolorystyczne. Podobnie jak w przestrzeniach dziennych i tu rządzi beton, cegła, stal i jednolita, stonowana kolorystyka, uzupełniona metalem, drewnem i kamieniem. Na co warto postawić? W łazience w stylistyce industrialnej  sprawdzą się zestawienia matowej czerni z brązem dębu, betonu architektonicznego i naturalnego drewna, czerwonej cegły i monochromatycznych płytek, niklu lub chromu, białych kafelków i czarnej armatury oraz inne połączenia oscylujące w podobnych tonacjach.

Industrialna łazienka to strefa, w której warto wyeksponować niektóre zazwyczaj ukrywane elementy, takie jak surowe ściany, rury hydrauliczne czy stelaże. Prostą ceramikę warto uzupełnić minimalistyczną armaturą w spójnym wybarwieniu chromowanej stali, srebra, miedzi bądź niklu. Metal idealnie odnajduje się w tej estetyce – jest surowy, a jednocześnie dodaje blasku i wyrafinowanej elegancji całej aranżacji – radzi Joanna Karolczak, ekspertka marki TECE. Zabudowa meblowa to z kolei miejsce dla otwartych form powstałych z połączeń metalu i płyty meblowej. W roli rozwiązań do przechowywania sprawdzą się również kosze i regały kojarzone dotychczas z pomieszczeniami o przeznaczeniu gospodarczym.

Loft, czyli otwarta przestrzeń

Niezależnie od wybranej stylistyki od łazienki wymaga się określonej funkcjonalności połączonej z komfortem korzystania. To obszar, w którym warto nie tylko dokładnie przemyśleć układ elementów wyposażenia, lecz również wybrać takie rozwiązania, które pozwolą podbić urodę wybranego trendu. Industrialny wystrój oznacza przede wszystkim minimalizm i prostotę formy, a więc doskonale odnajdą się w nim wszelkiego typu podwieszane toalety i umywalki – szczególnie te w nieszablonowej, ciemnej kolorystyce.

Niezbędnym elementem aranżacji industrialnej łazienki jest kabina prysznicowa typu walk-in. Kiedyś spotykana w łazienkach robotniczych czy w strefach publicznych, dziś jest popularna w prywatnych pomieszczeniach sanitarnych. Otwarta przestrzeń, zabudowana ewentualnie jedną taflą szkła, pozwala optycznie powiększyć przestrzeń, podbić urodę okładzin ściennych, zastosować modne połączenia szkła i metalu, a przede wszystkim – gwarantuje wygodę korzystania – uzupełnia ekspertka TECE. Nie bez znaczenia są w tym przypadku także odwodnienia liniowe. Profile o różnym wykończeniu pozwalają doskonale dopasować na wymiar i zlicować ten element z podłogą, a oferowane serie wzornicze skomponować z pozostałymi elementami armatury.

Detale, czyli dodatki godne stylu

Klasyczny styl industrialny zasadniczo nie przepada za dekoracjami, a jeśli już – akceptuje jedynie te utrzymane w minimalistycznym i geometrycznym wydaniu. Producenci wyposażenia łazienek odpowiadają na tę potrzebę, projektując i oferując rozwiązania stworzone z myślą o takich przestrzeniach. Proste linie i podstawowe figury ujęte w materiały odpowiednie dla trendu to pomysł, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze armatury, luster czy nawet przycisków spłukujących. – Jako dekoracje w łazience industrialnej warto potraktować niezbędne elementy wyposażenia, które i tak powinny się w niej znaleźć. Wybierając takie, które wpiszą się w wybrany trend, stworzymy konsekwentną kompozycję stylistyczną. Nieszablonowe szlify dla takiej przestrzeni stanowią np. przyciski spłukujące w prostych formach, wykonane w betonu czy stali w różnych wariantach kolorystycznych, doskonale oddające surowość i strukturę klasycznego wyposażenia pomieszczeń przemysłowych – podpowiada Joanna Karolczak.

Co poza tym? Industrialne w formie, proste, metalowe oprawy oświetleniowe, stalowe ramy luster, utrzymane w tonacjach czerni, szarości i bieli drobne elementy wyposażenia oraz tekstylia, a poza tym – designerskie, nowoczesne grafiki i coś, co zmiękczy tonację surowego wnętrza, czyli rośliny doniczkowe.

Ma być ciekawie, czyli nietypowe rozwiązania

Styl industrialny czy też loftowy to obszar, który podsuwa wciąż nowe koncepcje aranżacyjne. Również w strefie łazienkowej warto zwrócić uwagę na mniej standardowe rozwiązania, takie jak przemysłowe żeliwne grzejniki, umywalki na stalowych stelażach, czarna armatura, stalowe okładziny na ścianach, zabudowa meblowa w fakturze betonu czy blachy ryflowanej oraz wiele innych. Zachowując konsekwencję i spójność kolorystyki oraz trendu, warto sięgać po niestandardowe rozwiązania i połączenia, budując własną komfortową i funkcjonalną przestrzeń łazienki w stylu industrialnym.