Tradycja odkrywana na nowo

Dziedzictwo kulturowe i tradycja to jedne z najważniejszych wartości budujące tożsamość miejsc. Dlatego architekci w swoich projektach coraz częściej po nie sięgają, aby z jednej strony nadać aranżacjom oryginalnego charakteru, a z drugiej, aby spójnie wkomponować je w otoczenie. Przedstawiamy projekty zgłoszone do Tubądzin Design Awards, które łączą tradycję z nowoczesnością, w inspirujący sposób definiując przestrzeń.

Hossein Mohammadpour: Dom dla Kobiet

Projekt Hosseina Mohammadpoura, zgłoszony w kategorii CultureForm, to „Dom dla kobiet” w Iranie, niedaleko miasta Qasr-e Qand. To jedna z najuboższych  prowincji Iranu. Projektant dostrzega trudną sytuację ekonomiczną mieszkających tam kobiet i dziewcząt, które przekładają się na problem z dostępem do kultury, edukacji i opieki zdrowotnej. Z myślą o nich powstał ten projekt. Budynek ma stworzyć przyjazną przestrzeń. Forma i użyte do jego stworzenia materiały są zgodne z klimatem regionu oraz harmonijnie współgrają z rodzimymi krajobrazami. Owalny kształt nawiązuje do kolistego ruchu słońca, które w ciągu dnia przemieszcza się po niebie. Dach ze słomy,  materiału przyjaznego  dla środowiska  zapewnia cień  nad centralnym dziedzińcem. Wizualnie równoważy też  modułową sieć konstrukcji metalowych. Projekt został pomyślany tak, aby zapewnić jak najwięcej naturalnego światła wewnątrz budynku. Na dachu umieszczono również solary, które zapewniają prąd. Projektant podkreśla, że budynek w 80% korzysta z energii słonecznej.

Ziba Azar: „A Garden House In Faraashaah” – współczesna odpowiedź na historyczne wyzwania

Ziba Azar zwraca uwagę na wyjątkowe miejsce leżące u bram pustyni, pobliżu miasta Yazd w Iranie. Projekt domu nawiązuje do wiejskiego krajobrazu. Bryła wykorzystuje kopuły i łuki, utrzymane w kolorach ziemi. Dzięki temu spójnie wtapia się w otoczenie. Autorka zrezygnowała z tradycyjnego, liniowego planu budynku i zastąpiła go swobodnym układem. Dzięki temu udało się stworzyć przestrzenie odpowiadające stylowi życia współczesnych mieszkańców wioski. Budowla pozwala na niewielkiej działce wygospodarować miejsce na założenie ogrodu. Na piętrze została wydzielona wielofunkcyjna przestrzeń, którą można np. wynająć turystom, jako jeden ze sposobów na polepszenie ekonomicznej sytuacji mieszkańców. Dziedzictwo kulturowe przeplata się z uczestnictwem lokalnej społeczności w tworzeniu spójnego z miejscem środowiska architektonicznego.

Maryna Lekht: Skandynawski klimat w Słowiańskiej Ukrainie

Maryna Lekht zaprojektowała kawalerkę na stacji metra Lwów w kompleksie mieszkaniowym Parus-Park. Mieszkanie utrzymane jest w stylistyce skandynawskiej. Otwartą przestrzeń podzielono na jadalnię, strefę odpoczynku, strefę spania oraz strefę garderoby, zapewniając fenomenalny widok na metro Lwów. We wnętrzu pojawiła się gama zimnych kolorów z dodatkowymi fornirowanymi panelami. Tekstury kamienia i drewna tworzą bazę aranżacyjną wnętrza. Projektantka czerpie inspiracje z tradycji. Ludowy ornament podkreśla związek z kulturą tego miejsca, a równocześnie idealnie komponuje się ze współczesnym designem.

Weronika Budzichowska: Mazurski Domek w Harmonii z Naturą

Weronikia Budzichowskia zaprojektowała dom w sercu lasu na Mazurach. Wnętrza oddają warmińsko-mazurski klimat. Projektantka sięgnęła po naturalne materiały – jasny kamień i bielone drewno, które przełamuje tradycyjna czerwona cegła, tak charakterystyczna dla mazurskiej zabudowy. We wnętrzach znalazła się też przestrzeń na wyeksponowanie pasji właścicieli domu – w przestronnym salonie zawisła kolekcja gitar. Całość tworzy spójny, przytulny efekt, silnie nawiązujący do lokalnych tradycji, które splatają się harmonijnie z nowoczesnością. Powstały sielskie wnętrza, idealne do odpoczynku od miejskiego zgiełku.

Projekty zgłoszone do Tubądzin Design Awards to inspirujące próby łączenia tradycji z nowoczesnością, tworząc unikalne przestrzenie, które odzwierciedlają różnorodność kulturową i dbałość o środowisko. Hossein Mohammadpour, Ziba Azar, Maryna Lekht i Weronika Budzichowska prezentują wizje, które nie tylko estetycznie zachwycają, ale również odpowiadają na wyzwania współczesnego świata, integrując lokalne tradycje z globalnymi trendami projektowania.


Grupa Tubądzin należy do najlepiej rozpoznawalnych producentów płytek ceramicznych w Polsce. Od 40 lat wyznacza trendy wzornicze, wprowadza nowatorskie produkty i rozwiązania. W Polsce jest pionierem w produkcji płyt wielkoformatowych, sięgających rozmiarem aż 120 x 275 cm. Jej produkty, wytwarzane z najwyższej jakości surowców, znajdują zastosowanie w każdej przestrzeni, nie tylko łazienkowej. Najwyższej jakości płytki, do złudzenia przypominające drewno, marmur czy beton, produkowane w oparciu o najnowocześniejsze światowe technologie są znakiem rozpoznawczym Grupy Tubądzin.

Tubądzin zaprasza do współpracy wybitnych twórców designu i kultury (wśród nich m.in. Maciej Zień, Dorota Koziara), organizuje prestiżowy konkurs dla młodych projektantów i architektów – Tubądzin Design Awards oraz angażuje się w działania edukacyjne, społeczne i ekologiczne.

Płytki marki Tubądzin powstają z naturalnych i szlachetnych surowców, a do ich zdobienia stosowane są bezpieczne dla zdrowia i przyrody barwniki. Mając na uwadze dbałość o środowisko, firma Tubądzin promuje zasady zrównoważonego rozwoju i inwestuje w innowacyjne rozwiązania – m.in. technologię Continua+ czy nowoczesną suszarnię rozpyłową ATM 36, przyczyniając się tym samym do redukcji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma angażuje się również w projekty proekologiczne i podejmuje działania zmierzające do wzrostu świadomości społeczności lokalnej w tym zakresie.