Trendy wnętrzarskie 2023

Co będzie w 2023 roku? Jaką wybrać kolorystykę, fronty czy oświetlenie, żeby nasze wnętrze szło z duchem czasu i wpasowywało się w trendy? Czasami nie trzeba robić generalnego remontu, żeby odświeżyć swój wystrój, a wystarczy zaczerpnąć inspiracji! Przedstawiamy Wam najnowsze trendy na 2023 rok!

Od dłuższego czasu możemy zauważyć, że jedną z najważniejszych wartości staje się komfort, funkcjonalność i świadomy wybór. Chcemy, aby nasze wnętrze tworzyło idealną przestrzeń i oazę dla naszego ciała i umysłu. W dalszym ciągu stawiamy na minimalizm, ale przełamujemy go odważnymi dodatkami w różnych stylach i barwach.

Powrót do natury

Niezmiennie na topie pozostają kolory natury, takie jak beże, drewno czy zieleń. Również w 2023 roku podczas wyboru mebli będziemy stawiać na naturalne surowce – drewno, cegłę, kamień, terakotę, stal czy mosiądz. – Naturalne materiały w połączeniu z ocieplającymi wnętrze tekstyliami i dodatkami w surowym stylu dają nam poczucie przytulności, którego szukamy w domowy zaciszu. Obecnie mieszkania są traktowane jako miejsca, w których nie tylko śpimy, ale przede wszystkim żyjemy i często też pracujemy, dlatego wnętrza powinny być jasne i przyjazne mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele. Dodaje, że pomieszczenia oraz meble w tonacjach beżu i ecru doskonale przełamują dodatki np. uchwyty do szafek. Możemy tu wybrać te z drewna, mosiądzu czy matowego złota. Zasada jest prosta – im bardziej nieregularna i „niedoskonała” struktura uchwytu – tym bardziej wpasowuje się ona w obecne trendy.

Art déco i sztuka kontrastu

Minimalizm w eleganckim stylu i odwołania do modernizmu. Trend art déco powraca na salony w wielkim stylu. Widać to przede wszystkim w połączeniu jasnych naturalnych barw przełamanych mocnym kolorem dodatków i mebli, w złotych akcentach oraz w miękkich i wyoblonych liniach.
Decydując się na ten trend, obowiązkowym elementem są złote i matowe dodatki. Mogą one występować jako oprawy świetlne lub uchwyty do mebli. Hitem są tu zdecydowanie te w formie  łuków, delikatnie zakrzywione. Wybierając strukturę, spoglądamy na matowe lub szczotkowane złoto. Ma być prosto, ale stylowo – przekonuje Michał Kichler.

Styl art déco to przede wszystkim wybór miłośników unikatowych mebli i dodatków. Liczy się tu jednak nie cena, ale jakość wykonania, która widoczna jest w najmniejszych detalach. Jak więc oswoić ten styl? – Przede wszystkim warto dobrać kontrastujące połączenia, np. mat-połysk czy biel-czerń –mówi Michał Kichler. Dodaje też, że sztuka kontrastu działa na korzyść wnętrza. Tu warto zerknąć na detale takie, jak okucia meblowe, które występują w matowej czerni (podnośnik Free Space czy zawias Metalla+ OX) –  stworzą one ciekawe przełamanie jasnych mebli. Coraz chętniej klienci sięgają również po kontrastowe połączenia w zabudowie kuchni czy salonu, np. na czarne szuflady o minimalistycznym designie, jak Matrix S Slim.

Zmiana roli światła

W 2023 stawiamy na wygodę i spokój, dodatkowo przykładamy większą wagę do własnych potrzeb i samopoczucia, a oświetlenie, jako nieodłączny element wyposażenia naszego mieszkania, może nam w tym pomóc. Poza podstawową funkcją, jaką jest doświetlanie przestrzeni, spełnia również bardzo ważną rolę w budowaniu nastroju w pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane światło oraz jego temperatura barwowa znacząco wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Dodatkowo sprawiają, że wnętrze wygląda wyjątkowo i okazale. Rosnące znaczenie światła zaczęli doceniać zarówno klienci indywidualni, ale także producenci mebli i architekci wnętrz.

Obecnie mamy do czynienia ze zmianą roli światła. Akcent jest postawiony przede wszystkim na doświetlenie konkretnych przestrzeni w pomieszczeniach – mówi Michał Kichler i wyjaśnia, że najchętniej dobierane jest oświetlenie, które buduje nastrój, ale jednocześnie pozostaje zgodne z obowiązującymi trendami, w tym tak modnym art déco.  Światło ma mieć ambientowy charakter. Efekt? Widzimy tylko świetlną łunę, a nie konkretne źródło światła. Jest to możliwe m.in. dzięki asymetrycznym profilom do taśm LED, które elegancko doświetlają meble – tłumaczy ekspert.

Trend, który obserwowaliśmy w 2022 roku i który z powodzeniem pozostanie na salonach w kolejnym, to szklane witryny pasujące zarówno do art déco jak i nadal popularnego loftowego designu. Jaki jest sekret stylowej witryny? Odpowiednie doświetlenie, które pozwala podkreślić wnętrza z książkami, wracającymi do łask kryształami czy rękodziełem.

Modnym rozwiązaniem, które  będzie stylowo uzupełniało wnętrze w trendzie urban jungle (jako półka z kwiatami) lub w stylu art déco (półka z kryształami), jest profil Versatile. Sprawdzi się on również w formie „ścianki”, która wizualnie oddzieli strefę salonu od kuchni.

Funkcjonalność światła to także wygoda jego użytkowania. Tu z pomocą przychodzi oświetlenie typu Multi-White, które pozwala zmienić temperaturę barwową oświetlenia. – Dzięki temu rano możemy korzystać z zimnego lub neutralnego, pobudzającego światła, a wieczorem relaksować się w przyciemnionej, ciepłej barwie. Dodatkowo możliwość zdalnego sterowania światłem jest niezwykle wygodną opcją dla każdego, komu zależy na komforcie. Jednym kliknięciem możemy włączyć wybraną scenografię świetlną i zmienić nastrój w pomieszczeniu. Elegancki design przełączników bezprzewodowych pasuje do każdego wnętrza, a dzięki aplikacji Häfele Connect Mesh  na tablecie lub smartfonie możemy sterować światłem w całym domu, nie wstając z kanapy w salonie – tłumaczy Michał Kichler.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.