Twój ogród też może tak wyglądać – 3 ogrodowe metamorfozy, które Cię zachwycą!

Szybko, łatwo i efektownie – tak możesz odmienić swój ogród przed nadchodzącą wiosną. Jak to zrobić? Zainspiruj się, przygotuj plan działania i ciesz się idealnym miejscem do wypoczynku, spotkań i zabawy. Ogrody, tarasy i balkony w sezonie letnim zaczynają tętnić życiem, dlatego właśnie teraz jest idealny czas na ich aranżację. Z naszą pomocą zobaczysz, że dużo zmian możesz wykonać samodzielnie, a niekiedy już niewielkie transformacje potrafią zdziałać cuda.

Autorem poniższych spektakularnych aranżacji jest Dominik Strzelec – lubiany majsterkowicz i ogrodnik, który jest gospodarzem wielu programów telewizyjnych, np. „Polowanie na ogród”, a obecnie jest również ambasadorem marki Castorama. Z jego poradami i praktycznymi wskazówkami metamorfoza Twojego ogrodu będzie jeszcze prostsza!

Wąski ogródek? Mamy na niego sposób!

Niewielkie ogrody, czy ich nieregularne kształty to częste wyzwanie dla projektantów. Jednak nawet tutaj możesz odnaleźć przestrzeń do odpoczynku, jak i zabawy. Jak to zrobić? Postaw na jasne i wyraźne wydzielenie poszczególnych stref. To rozwiązanie, z jakiego w jednej z metamorfoz skorzystał Dominik Strzelec. Chciał, by w małym ogródku znalazło się miejsce na to, co każdemu z nas przynosi ukojenie i przyjemność.

Uznałem, że mały wąski ogródek będzie idealną przestrzenią do stworzenia saloniku pod chmurką. Żeby pogodzić potrzeby różnych osób, podzieliłem go na dwie strefy. Strefę wypoczynkową wyznaczyłem, kładąc płytę wielkoformatową Pela, która dodaje aranżacji elegancji. Tuż obok jest miejsce na więcej zabawy. – tłumaczy projektant.

Jak wyznaczyć różne części ogrodu? Wykorzystaj płyty tarasowe lub kostkę brukową Prostokąt, którą łatwo zaznaczysz nawet nieregularne kształty. Każdą ze stref udekoruj właściwymi dla niej atrybutami. Część wypoczynkowa powinna zachęcać do zajęcia miejsca (tutaj sprawdzi się wygodny zestaw wypoczynkowy, który jest odporny na warunki atmosferyczne – np. zestaw Denia), a strefa zabawy może być wiecznie zielona dzięki sztucznemu trawnikowi. Nie zapomnij o bujnej roślinności, która nada ogrodowi dużo przytulności i intymności.

Zbyt duże nasłonecznienie? Zobacz, jak się przed nim ochronić.

Nie każdy ogród jest otoczony drzewami, które zapewniają naturalny cień. Dotyczy to zwłaszcza miast, w których zagęszczenie domów i segmentów jest dużo większe, a bujne drzewa są rzadkością. Jeśli w Twoim ogrodzie również brakuje miejsca osłoniętego od słońca, to wystarczy, że… stworzysz je samodzielnie!

Jak? Wypróbuj sposób Dominika Strzelca, który odmienił wygląd przydomowego ogrodu, aranżując efektowną pergolę. Idealnie wpisała się ona w strefę wypoczynkowo-jadalnianą. Wyraźny podział obszarów łatwo uzyskano dzięki płytom tarasowym Triest, czy żwirowi. Pergola została dopasowana do wolnego miejsca i to najlepszy sposób na jej naturalne zaaranżowanie. Czego potrzebujesz, by ją wykonać? Wystarczą panele weneckie GoodHome Lemhi, drewniane kantówki, metalowe łączniki narożne i środkowe oraz podstawy ze śrubami. Po dokładnym zwymiarowaniu przestrzeni otrzymasz piękną pergolę, która da Ci wytchnienie przed słońcem oraz zapewni przytulne, klimatyczne miejsce do wypoczynku.

Reprezentacyjny ogród? Wydobądź z niego to, co najlepsze!

Twój ogród jest duży, ale nie masz pomysłu na jego aranżację? Według Dominika Strzelca musisz zacząć od stworzenia przestrzeni, która będzie dopasowana do wyglądu domu.

Pierwsza zasada reprezentacyjnego tarasu lub ogrodu to kolorystyczna zgodność z elewacją budynku i stylem zabudowy. W jednej z metamorfoz zdecydowałem się więc na użycie płyt betonowych wzorowanych na szlachetnym trawertynie, które pozwoliły nie tylko powiększyć powierzchnię tarasu, ale też nadały mu spójny z obecnym wyglądem domu charakter. – podpowiada projektant.

Jego zdaniem właśnie wtedy wydobędziesz ze swojego ogrodu to, co najpiękniejsze, czyli jego unikatowy charakter. Dysponując dużą przestrzenią, możesz swobodnie wydzielać konkretne strefy: jadalnianą, rekreacyjną, wypoczynkową i kwiatową. Wyposaż ogród w niezbędne meble i dodatki, takie jak rozsuwany stół Vao z krzesłami, wygodny wypoczynek i przede wszystkim przestronny parasol (np. Naya), który w upalne dni zapewni cień i wytchnienie. Zróżnicowana roślinność pozwoli cieszyć się naturalnym pięknem przydomowej przestrzeni.

Już kilka starannie dobranych produktów, pięknych roślin, funkcjonalnych mebli i klimatycznych dekoracji oraz klarowny podział powierzchni sprawi, że Twój ogród przejdzie spektakularną przemianę! Nie musisz być specjalistą, czy wizjonerem – wystarczy pomysł i świadomość tego, jaka aranżacja sprawi Ci największą radość i w jakiej będziesz czuć się najlepiej.

Posłuchaj specjalistów, zainspiruj się gotowymi metamorfozami lub poproś o pomoc rodzinę, przyjaciół i znajomych. Wtedy ogród stanie się miejscem stworzonym przez ludzi i przede wszystkim dla ludzi, bo razem najlepiej tworzyć, by później się tym cieszyć. Z powyższymi przykładami zmian, do przytulnego i odmienionego ogrodu dzieli Cię jedynie kilka kroków – zachęcamy do ich postawienia i korzystania z satysfakcjonujących efektów!

****

Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w Polsce. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 97 sklepach w różnych częściach kraju i zapewnia dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia około 13 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej ponad 1470 sklepów w 8 krajach Europy.

W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę castorama.pl oraz kingfisher.com. Więcej o działaniach firmy w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu można przeczytać na castorama.pl/nasza-sfera.