W jaki sposób zadbać o kominek w lecie i dlaczego to takie proste?

Mówi się, że kominek pasuje do zimy jak ręka do rękawiczki, ale co robić z kominkiem podczas ciepłych miesięcy? Mimo, że widok płonącego ognia ma w sobie coś magicznego, kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta, raczej nikomu nie uśmiecha się generowanie w domu dodatkowego źródła ciepła. Ale nawet poza sezonem, nieużywany kominek pozostaje centralnym punktem każdego pomieszczenia, w którym się znajduje. Jak to wykorzystać i w jaki sposób zadbać o kominek w lecie? Sprawdźmy.

Wesoło trzaskający ogniem kominek często staje się centrum domowych zajęć, gdy temperatura na zewnątrz spada. Ale jak w przypadku każdego sezonowego urządzenia, można się zastanawiać, co zrobić z kominkiem, gdy tymczasowo nie spełnia swojej funkcji. Oto kilka pomysłów.

Dodaj kominek do swojej listy letnich porządków

Podczas krótkich zimowych dni, ponieważ kominek jest regularnie używany, wykonanie poważnego czyszczenia zwyczajnie nie jest możliwe. Dlatego letni okres to świetny czas na gruntowne porządki. Zamieć i wygarnij cały popiół z paleniska. To w zupełności wystarczy. Sprawdź stan uszczelek. Jeżeli są twarde lub mają kilka lat, zleć serwis autoryzowanemu dystrybutorowi. Pozwoli to uniknąć kosztownego pęknięcia szyby i braku kontroli spalania. Nie bez znaczenia jest także fakt, że latem serwisanci mają więcej czasu.

W jaki sposób zadbać o kominek w lecie oprócz gruntownego wyczyszczenia? To naprawdę bardzo proste, co potwierdza dyrektor handlowy z UNICO, Tomasz Kostecki. – Latem kominek tylko zabezpiecza się przed wilgocią i zamyka wszystkie doloty powietrza. Jeżeli nie mamy regulowanego przepływu powietrza z zewnątrz osobną przepustnicą, zaślepiamy tymczasowo dolot powietrza na zewnątrz. Dzięki temu minimalizujemy przepływ wilgotnego powietrza. Trzeba tylko pamiętać, aby przed pierwszym jesiennym odpaleniem go znów udrożnić. – podkreśla ekspert.

Ciesz się ogniem przez cały rok

Podczas letnich miesięcy wcale nie musisz rezygnować z relaksu przy blasku ognia. Nadal możesz się nim cieszyć, ale na zewnątrz! Alternatywą dla klasycznego ogniska jest palenisko ogrodowe, które świetnie sprawdzi się w każdym sezonie – wiosną, latem, zimą i jesienią. Co więcej, to rozwiązanie gwarantuje nie tylko wygodę użytkowania. Ta nowoczesna i wygodniejsza wersja ogniska jest dostępna w różnych wzorach i rozmiarach. – W ofercie można znaleźć proste, geometryczne formy, ale także paleniska ogrodowe o zaoblonych kształtach, inspirowane naturą. – wylicza Tomasz Kostecki z UNICO. Dla tych, którzy cenią biesiadowanie w plenerze, polski producent wkładów kominkowych klasy premium poleca paleniska wielofunkcyjne, wyposażone w szereg dedykowanych akcesoriów do grillowania, pieczenia czy smażenia.

Nadaj kominkowi nowy look

Wracając do kominków – możliwości ich dekorowania w okresie letnim są praktycznie nieograniczone. Można pomyśleć o nowych akcesoriach, jak np. ekran kominkowy. Od nas zależy, czy wybierzemy taki w stylu vintage czy może raczej w klimacie loftowym – nowoczesne ekrany kominkowe są dostępne w wielu wariantach. Ciekawym sposobem na sezonową odmianę wyglądu kominka jest umieszczenie ozdobnego kandelabru lub kompozycji ze świec, wewnątrz paleniska. Prostym, a jednocześnie efektownym rozwiązaniem, jest umieszczenie w kominku wiązki gałązek brzozowych lub grubych polan. Na nieużywanym kominku można postawić rośliny, a przed kominkiem umieścić tymczasowo fotel lub sofę, aby uzyskać dodatkowe miejsce do siedzenia. Z kolei wstawienie do kominka lustra, doda więcej światła do pomieszczenia. 

Bez wątpienia kominek jest atutem każdego domu i nie ma powodu, dla którego nie można się nim cieszyć nawet bez trzaskającego ognia. A co Ty zrobisz ze swoim kominkiem tego lata?