Własna energia z fotowoltaiki to sposób na obniżenie kosztów dla przedsiębiorców w wielu branżach

Fotowoltaika jest w Polsce jednym z najszybciej rosnących segmentów odnawialnych źródeł energii. Konieczność inwestowania we własne instalacje fotowoltaiczne (PV) widzą już nie tylko klienci indywidualni, lecz także biznesowi, którzy najbardziej odczuwają rosnące ceny energii. Dane pokazują, że fotowoltaniką interesuje się dwukrotnie więcej przedsiębiorców niż w roku poprzednim.

Kryzys energetyczny sprawił, że ceny prądu osiągają bardzo wysokie wartości. Blisko co czwarty (22,6 proc.) przedstawiciel MŚP widział w tym roku realne ryzyko likwidacji swojego biznesu. Prowadzenie działalności gospodarczej jest coraz mocniej zagrożone z powodu dynamicznego wzrostu kosztów prowadzenia działalności. Do szukania oszczędności zmuszają przedsiębiorców między innymi rosnące rachunki za energię.

Wysokie ceny energii elektrycznej w Polsce dotykają zarówno małe, jak i duże firmy

W szczególności odczuwają go przedsiębiorstwa, których produkcja opiera się na wykorzystywaniu ogromnych ilości energii, z takich branż jak m.in.: hotelarstwo, przemysł drzewny i meblarstwo, budownictwo, rolnictwo i ogrodnictwo, produkcja trzody chlewnej i drobiu czy magazyny i centra logistyczne. W przypadku takich firm wydatki na energię stanowią nawet do 40 proc. całkowitych kosztów.

Zauważalny jest wyraźny wzrost zainteresowania fotowoltaniką w segmencie klientów biznesowych. Dynamiczna sytuacja na rynku cen energii skłania szereg firm do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne. Przedsiębiorcy szukają stabilnego i doświadczonego partnera, który rozumie ich biznes i znaczenie bezpieczeństwa w rozwiązaniach PV, które stały się najszybciej rozwijającą się technologią odnawialnych źródeł energii w Polsce” – mówi Ireneusz Kulka, Country Manager EDP Energia Polska.

Hotelarstwo wyhamowuje

Prawie 90 proc. właścicieli obiektów hotelowych wskutek rosnących kosztów utrzymania zostało zmuszonych do podwyższenia cen. Konieczność podwyżek wiąże się z wieloma czynnikami, jednak dominującym był wzrost cen gazu i energii elektrycznej niezbędnej do utrzymania hoteli. Ceny gazu wzrosły w obiektach średnio o ponad 300 proc. w stosunku do września zeszłego roku. Natomiast wzrost cen za energię elektryczną, w stosunku do sytuacji sprzed roku, sięga 200 proc. Podwyżki są spowodowane również wzrostem kosztów towarów i usług, żywności i wynagrodzeń.

We wrześniu 2022 roku zauważalne było wyhamowanie wzrostu obłożenia hoteli w stosunku do poprzednich miesięcy, co oznacza, że Polacy rezygnują z podróży w ostatnim czasie. Rozwiązaniem pozwalającym na optymalizację rachunków za energię może być inwestycja w PV na dachu obiektu hotelowego lub przylegającym do niego gruncie. Produkcja energii na własne potrzeby pozwala oszczędzić średnio 20–30 proc. w wysokości rachunków.

Branża meblarska traci konkurencyjność

Inwestycja w instalacje PV może również rozwiązać pogłębiające się problemy przedsiębiorców sektora drzewnego, od producentów mebli, płyt drewnopochodnych, po dostawców palet, opakowań i papieru, którzy, jak cała gospodarka, mierzą się z dynamicznym wzrostem cen energii elektrycznej, materiałów stosowanych w produkcji mebli i innych kosztów produkcyjnych.

Polski przemysł drzewny to ponad 40 tys. firm, które odpowiadają za 15 proc. wpływów z eksportu do budżetu państwa i generują 6 proc. polskiego PKB. Kryzys energetyczny doprowadził do sytuacji, w której branża meblarska traci konkurencyjność cenową na rynkach zagranicznych. Spadki liczby zamówień w fabrykach mebli sięgają już 50 proc., a w 2023 roku prognozowane są spadki obrotów o kolejne 8 proc. wartościowo i aż 30 proc. wolumenu produkcji. Dalsze podwyżki cen surowców, w tym drewna okrągłego, mogą wywołać kolejne spadki produkcji.

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną, pozwoli przedsiębiorcom na większą niezależność od dostawców energii elektrycznej. Optymalizacja rachunków nie jest jedyną zaletą PV. Decydując się na własną instalację PV w modelu transakcyjnym, firmy mogą odsprzedawać do EDP Energia Polska nadmiarową energię, którą wyprodukowały. EDP Energia Polska jest jedną z niewielu firm na polskim rynku, która ma koncesję na handel energią elektryczną, więc decydując się na współpracę, przedsiębiorca może mieć zarówno fotowoltanikę, jak i prąd od EDP.

Kryzys nie oszczędza również branży budowlanej

Na koniec lipca 2022 roku został odnotowany wysoki wzrost materiałów budowlanych. Odpowiedzialny za sytuację jest w głównej mierze duży wzrost energii elektrycznej. Skutki tej sytuacji wyraźnie można zaobserwować w produkcji cementu. Występuje realne ryzyko niedoboru tego głównego materiału budowlanego na polskim rynku. Polska jest drugim największym producentem cementu w Europie. Jedną z przyczyną ryzyka braku cementu jest wzrost cen energii elektrycznej, które stanowią aż 40 proc. ogólnych kosztów produkcji każdej tony cementu.

Z problemami mierzy się również branża stalowa. Wojna w Ukrainie mocno ograniczyła import stali. Aż 25 proc. importowanej stali pochodziło z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Braki te można zastąpić stalą z innych źródeł, jednak wiąże się to z większymi kosztami. Znacznym problemem dla branży w całej Unii Europejskiej staje się drożejąca energia elektryczna. Wysokie rachunki zmuszają europejskich producentów do wygaszania swoich pieców elektrycznych lub ograniczania produkcji, co wpływa na zmniejszenie dostępności stali, a w dalszej kolejności na ograniczenia sprzedaży, i w konsekwencji wzrost cen tego surowca. Przedstawiciele branży budowlanej przewidują, że nadchodzące miesiące będą dla nich bardzo trudne.

Produkcja żywności drożeje

Obserwowany obecnie wzrost cen żywności nie przekłada się na opłacalność produkcji. Jej koszty rosną szybciej niż ceny produktów. Ma to związek z wysokimi cenami paliwa, energii elektrycznej, czy nawozów.

Nie lepiej ma się przemysł mięsny. Koszty prowadzenia zakładów mięsnych znacząco wzrosły, w niektórych przedsiębiorstwach aż siedmiokrotnie. Chodzi tu głównie o ceny energii elektrycznej i gazu. Wiele zakładów zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Dalsze podwyżki mogą mieć ogromny wpływ na przyszłość ich działalności. Koszty zużycia energii w przetwórstwie spożywczym zwiększyły się średnio o 87 proc. r./r wskutek wzrostu notowań cen energii elektrycznej i cen gazu.

Sytuacja na rynku produkcji żywności jest bardzo dynamiczna i zależna od cen gazu czy nawozów. Dane pokazują, że inwestowanie w fotowoltanikę nabiera dla przedsiębiorstw rolnych strategicznego znaczenia, ponieważ PV jest najszybciej rozwijającą się technologią OZE w Polsce.

Fotowoltaika nigdy nie była bardziej opłacalną inwestycją niż w tym momencie. Na rynku pojawiają się również takie rozwiązania PV, które pozwalają firmom uniknąć inwestowania własnych środków. Taki model oferuje przedsiębiorcom EDP Energia Polska. Decydując się na model PV-as-a-Service (fotowoltaika jako usługa), klient może korzystać z instalacji długoterminowo, płacąc miesięczne raty, a koszty inwestycji są pokrywane przez EDP Energia Polska.

Bezpieczeństwo inwestycji jest zagwarantowane w kluczowych obszarach: stabilności finansowej, jakości paneli fotowoltaicznych i obsługi serwisowej instalacji PV.

Sektor magazynowy i centrów logistycznych również jest wrażliwy energetycznie

Klimatyzowanie, oświetlanie, wentylowanie ogromnych przestrzeni wiąże się z dużym zużyciem prądu. Zwykle z magazynów korzysta się przez całą dobę, co znacznie wpływa na ilość zużywanej energii, a tym samym na rachunki przedsiębiorców. W poprzednim roku zdecydowanie zwiększyła się powierzchnia magazynów w budowie, czego głównym powodem było zdynamizowanie rynku e-commerce. W 2021 roku oddano do użytku ok. 2,8 mln mkw., co powiększyło łączną przestrzeń magazynową w Polsce do ponad 25 mln mkw.

Dachy tych przestrzeni dają ogromne możliwości na instalowanie PV. Obecnie właściciele centrum magazynowych czy logistycznych już na etapie planowania budowy nowych przestrzeni uwzględniają wzmocnienie dachu, aby był przystosowany do budowy instalacji fotowoltaicznej. Umieszczenie instalacji PV na dachu obiektu magazynowego stanowi przykład doskonałego wykorzystania powierzchni w celu uzyskania oszczędności poprzez obniżenie rachunków za energię elektryczną.

W porównaniu z 2021 rokiem średnia moc montowanych obecnie instalacji PV jest większa. Łączna moc zainstalowana w tym roku w fotowoltaice w Polsce przekroczyła 10 GW, a szacunki mówią o przekroczeniu granicy 12 GW na koniec tego roku i znaczącym przyspieszeniu w 2023 roku.

W czasach zawirowań gospodarczych, inflacji i rosnących cen energii polscy przedsiębiorcy szukają przede wszystkim realnych oszczędności, stabilizacji i bezpieczeństwa. EDP Energia Polska, wchodząca w skład grupy EDP, międzynarodowego lidera w dziedzinie energii odnawialnej i rozwiązań PV, może podzielić się ogromnym doświadczeniem grupy EDP w rozwiązaniach dla przedsiębiorców wielu branż w Polsce.

PV-as-a-Service wspiera przedsiębiorców z wielu branż

Model PV-as-a-Service jest główną usługą EDP Energia Polska. Tym, co wyróżnia go na rynku, jest fakt, że opiera się na płatności klienta za korzystanie z instalacji fotowoltaicznej.

Usługa PV-as-a-Service, która umożliwia klientowi oszczędności na bieżących wydatkach za energię w granicach 30–40 proc. bez konieczności angażowania własnego kapitału. Klient nie ponosi żadnych dodatkowych opłat, poza stałą opłatą miesięczna, uzależnioną od wartości samej instalacji oraz prognozowanego wolumenu energii produkowanej w ramach instalacji. Zarządzanie, serwisowanie, monitorowanie oraz nadzorowanie instalacji zapewnione jest przez EDP przez cały okres obowiązywania umowy.

Jednocześnie warto dodać, że w ramach tegorocznych grudniowych aukcji dla OZE, według informacji URE, spośród 204 zwycięskich ofert ponad 96 proc. stanowią instalacje fotowoltaiczne.

Facebook – (3) EDP Energia Polska | Warsaw | Facebook

LinkedIn – https://www.linkedin.com/company/68310971


Źródła;
  1. Przedsiębiorcy coraz bardziej pesymistyczni, częściej pojawia się wizja bankructwa (nowoczesny-przemysl.pl)
  2. Ok. 300 firm energochłonnych skorzysta na rekompensatach – Cleaner Energy
  3. Gigantyczne podwyżki gazu w hotelach. Prawie 90 proc. obiektów musiało podnieść ceny – Biznes Wprost
  4. Czy branże drzewne zostaną wysłuchane, czy czeka nas katastrofa? – e-Gazeta branżowa MEBLARSKA POLSKA
  5. Kryzys w branży budowlanej rozkręca się na dobre (cerbud.org.pl)
  6. Ceny stali szaleją. Jak rynek poradzi sobie z jej brakami? – rp.pl
  7. Jakie scenariusze dla rynku mleka w najbliższym czasie? (farmer.pl)
  8. https://www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/parzybut-wysokie-ceny-energii-oznaczaja-bankructwo-dla-wielu-zakladow-miesnych,125042.html
  9. Wystrzał cen gazu ziemnego. Koszty energii w przetwórstwie mocno wzrosły. Co dalej? | FXMAG INWESTOR
  10. Aukcje OZE 2022: Prezes URE podsumowuje wyniki aukcji na sprzedaż energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych – Aktualności – Urząd Regulacji Energetyki