Wnętrze w stylu quiet luxury. Poznaj nasze inspiracje

„Pieniądze krzyczą, bogactwo szepcze” — to słynne powiedzenie może być definicją koncepcji quiet luxury. Trend, który zdominował wnętrza na całym świecie, stawia na jakość i ponadczasowe rozwiązania. Podpowiadamy, jak urządzić modne wnętrze zgodne z zasadami cichego luksusu.

W tym nurcie nie ma miejsca na półśrodki — szkoda na nie czasu i pieniędzy. Quiet luxury stawia jakość ponad ilość. Nie epatuje bogactwem, lecz preferuje rozwiązania na lata. Luksus to komfort, wygoda i pewność rozwiązań. We wnętrzach jest widoczny przede wszystkim w detalach, takich jak oświetlenie czy okucia meblowe.

Dom w dobrym świetle

Dobrze zainspirować się tym trendem już na samym początku aranżacji i planowania wnętrza. Gdy sięgniemy po trwałe, wysokiej jakości i jednocześnie funkcjonalne rozwiązania, zaoszczędzimy sobie częstych remontów i zmian aranżacji. Quiet luxury to inwestycja w dobrej jakości materiały oraz sprawdzone i inteligentne systemy. — Ważnym czynnikiem nowych technologii jest niezawodność podczas stosowania — podkreśla Kinga Przymuszała, ekspertka ds. oświetlenia i okuć meblowych Häfele.

Oświetlenie to jeden z kluczowych elementów aranżacji każdego wnętrza. Przy jego projektowaniu warto sięgnąć po inteligentne i komplementarne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej realizacji i przestrzeni, dzięki bogatemu wyborowi profili, opraw oraz opcji ich wykończenia. — System taki jak Loox5 daje szerokie spektrum możliwości od podświetlenia półek po oświetlenie całej zabudowy oraz pokoju. Światło w meblach i wyposażeniu harmonijnie łączy się z oświetleniem pomieszczenia i tworzy rodzaj czwartego wymiaru aranżacji. W ten sposób kreuje się delikatne nastrojowe niuanse, wydziela strefy lub podkreśla obszary, aby osiągnąć perfekcyjnie skomponowany całościowy efekt — komentuje ekspertka.

Inteligentny system oświetlenia jest nienachalny, a jednocześnie wydobywa i podkreśla we wnętrzu to, co najpiękniejsze. Co ważne — zwiększa funkcjonalność i przyjemność z codziennego korzystania i przebywania w domowej przestrzeni.

Technologia i wygoda

Zwróćmy uwagę na łatwe i intuicyjne sterowanie. Dysponując aplikacją na smartfonie czy tablecie możemy mieć pełną kontrolę. — System Häfele Connect Mesh łączy i centralnie steruje całym oświetleniem. Za pomocą jednego przycisku, bez wstawania z kanapy, zmienimy barwę światła, jak również sposób świecenia wielu źródeł w pomieszczeniu. Możemy tworzyć scenerie w zależności od nastroju czy okazji: od pracy na home office, przez rodzinną kolację po wieczorne oglądanie filmu — mówi Kinga Przymuszała.

System, w którym z łatwością możemy zmieniać natężenie światła i jego temperaturę barwową z chłodnej sprzyjającej pracy na ciepłą odpowiednią dla odpoczynku, umożliwia kształtowanie samopoczucia w zależności od potrzeb. To też synonim cichego luksusu — wnętrze odpowiadające na nasze zmieniające się wymagania i upodobania.

Luksus w łazience

Elementem oświetlenia wpisującym się w trend quiet luxury będzie wielofunkcyjne lustro multimedialne, polecane zwłaszcza do łazienki. Nowoczesne rozwiązania są zintegrowane ze światłem — nie trzeba montować osobnego oświetlenia nad umywalką i pozwalają na regulację przy pomocy panelu dotykowego. — Lustro multimedialne Häfele zostało zaprojektowane tak, aby światło kierowało się dokładnie na osobę stojącą naprzeciwko zwierciadła. Dzięki ledowej oprawie możemy dostroić jego natężenie i barwę do potrzeb, nastroju i pory dnia — doradza ekspertka.


Ponadto multimedialne lustra mogą mieć wbudowany głośnik, łączyć się ze smartfonem przez Bluetooth i odtwarzać naszą ulubioną muzykę np. w czasie odprężającej kąpieli. Szukajmy takich, które są wyposażone w opcję podgrzewania, co zapobiega kłopotliwemu parowaniu powierzchni.


Niewidoczne, a znaczące

Liczy się to, czego nie widać, a co daje komfort użytkowania i sprawia, że po prostu przyjemnie się mieszka. Zapewniają to okucia meblowe wyróżniające się niezawodnością i inteligentnymi rozwiązaniami. Odgrywają niebagatelną rolę np. w garderobie, którą bez względu na rozmiary warto dobrze rozplanować i wykorzystać każdy centymetr. Luksusem będzie idealne dostosowanie szafy do własnych potrzeb i upodobań. Zapewnią to systemy stelaży z drążkami i prowadnicami, które można dowolnie modyfikować i uzupełniać o liczne dodatkowe elementy. — Sięgając po system taki jak DressCode otrzymujemy możliwość modyfikowania szafy na sezon letni czy zimowy w prosty sposób, bez użycia narzędzi. Możemy dodawać półki i szuflady o różnych wysokościach, stojaki na buty, wieszaki na spodnie czy kosze na pranie — wylicza ekspertka Häfele.

W garderobie czy wysokiej szafie zabudowanej sprawdzi się również pantograf. Jego zaletą jest ergonomiczne wykorzystanie górnej części przestrzeni. Zapewnia przejrzystość, gdyż ubrania są lepiej widoczne oraz nie gniotą się. Jednym wygodnym pociągnięciem możemy obniżyć górny drążek ubraniowy i mieć dostęp do tej części garderoby.

Podobnie sprawa ma się w kuchni, gdzie znaczącą rolę odgrywają ukryte w szafkach zawiasy i podnośniki do klap. To kolejne miejsce, gdzie warto przede wszystkim postawić na jakość i niezawodność, by mieć rozwiązania na lata. Warte uwagi są systemy, które zajmują jak najmniej powierzchni użytkowej — zyskujemy wówczas więcej miejsca na przechowywanie. Najlepiej, jeśli idą w parze z eleganckim i dyskretnym designem. — Podnośnik Free Space charakteryzuje się wyjątkowo kompaktowym rozmiarem. Jest uniwersalny i wszechstronny, daje użytkownikom wybór spośród aż czterech możliwości regulacji: wysokości, bocznej, nachylenia frontu czy siły — mówi Kinga Przymuszała.

Diabeł tkwi w szczegółach

Luksusowo urządzone wnętrza wyróżniają się dbałością o najmniejsze detale. Takim szczegółem podkreślającym styl i charakter wnętrza będą uchwyty, które zastosujemy w meblach — szafkach,  kredensach czy witrynkach.

Sprawdzą się tutaj minimalistyczne i eleganckie elementy.  Złote akcenty, matowe dodatki i kontrasty stworzą spójną całość i podkreślą walory estetyczne mebli i wnętrza. Uchwyty z kolekcji Déco od
Häfele jednocześnie nawiązują do przeszłości i stylu art déco oraz odznaczają się nowoczesnym designem. Twórcy tamtej epoki kładli nacisk na perfekcyjne wykonanie przedmiotu użytkowego — co inspiruje i dziś
— ocenia Kinga Przymuszała.


Pragnienie wyrażenia własnej osobowości poprzez wnętrza i przedmioty, które nas otaczają, stanowi nowoczesny aspekt — cichego — luksusu.