Wymarzony balkon i taras – zorganizujmy to mądrze!

Odpowiednie zabezpieczenie podłogi, a także rozsądne zakupy wyposażenia balkonu czy tarasu będą stanowić przepustkę do niczym nieskrępowanego relaksu blisko natury. Na co warto zwrócić uwagę przygotowując swoją przestrzeń na sezon letni? Podpowiadamy! 

Coraz większe upały skłaniają każdego z nas do spędzania wolnego czasu (lub czasu pracy!) na zewnątrz. Taras przy domu lub balkon w bloku to idealne miejsce, w którym można cieszyć się słońcem, a inspiracji do efektownego zaaranżowania tych przestrzeni nie brakuje. 

Pierwszy krok: podłoże. W jakim jest stanie?

Zanim rozstawimy leżaki i doniczki z wymyślnymi roślinami, warto zadbać o zabezpieczenie podłoża. Wszystko po to, by letniego sezonu nie zakończyć… jesiennym remontem. Jeśli przed rozpoczęciem błogiego lenistwa zamierzamy przeprowadzić małą renowację podłogi balkonowej lub tarasowej, pamiętajmy o kilku ważnych sprawach! Podłoże pod nowe płytki powinno być suche, wytrzymałe, nośne i stabilne, a także wolne od pyłów i zabrudzeń. – Podkład, na którym chcemy położyć nowe płytki musi zostać wyrównany, bez rys i dziur. Przy budżetowych metamorfozach balkonów warto użyć produktu „2w1”, np. SikaCeram-213 Extra, który nie tylko pozwoli skorygować nierówności podłoża nawet do 10 mm, ale także posłuży jako odporny na wodę i warunki atmosferyczne klej do płytek – mówi Krzysztof Szulim, ekspert Sika Poland. Nie należy także zapominać o hydroizolacji. Przecieki, zawilgocona konstrukcja balkonu lub tarasu, czy sezonowe przemarzanie miejsc styku podłoża ze ścianą mogą doprowadzić do przedostania się wilgoci również do wnętrza budynku i zagrzybienia pomieszczeń. Tu także możemy użyć produktu „2w1” – kleju do płytek, który będzie stanowił od razu izolację przeciwwodną. Tymi cechami charakteryzuje się SikaBond-T8, który ponadto poprawia izolacyjność akustyczną podłoża. 

Drugi krok: wyposażenie. Wybierz rozsądnie. 

Poczynając od płytek, przez meble, kończąc na roślinach na balkon lub taras – zawsze wybierajmy te, które przeznaczone są do użytkowania na zewnątrz. Drewniana podłoga, która sprawdza nam się w salonie niekoniecznie będzie odpowiednia na taras – może okazać się nieodporna na warunki atmosferyczne i szybko się zniszczyć. To samo dotyczy mebli, które poza brakiem odporności na deszcz mogą okazać się… niepraktyczne. Fotele z wygodnymi poduchami będą bardzo efektowne, ale ustawione np. pod drzewem, z którego z czasem zaczną spadać dojrzałe owoce (np. wiśnie) może poskutkować niekończącą się walką z plamami na tapicerce. Zwróć uwagę także na nóżki tarasowego stolika i ławek – jeśli są cienkie i wykonane z metalu, warto podkleić je miękkim filcem, aby nie rysowały podłogi przy przesuwaniu. Jeśli zaś chodzi o rośliny to przed zakupem konkretnych rodzajów dowiedzmy się, jakie preferencje ma każda z nich, np. czy lubi duże nasłonecznienie, czy raczej cień. Warto oszczędzić sobie rozczarowania, jakie wyniknie z szybko usychających roślin, które miały zdobić nasz balkon lub taras. 

Krok trzeci – bezpieczeństwo. Pamiętajmy o zabezpieczeniach! 

To element, o którym w pogoni za modą i efektem wizualnym często zapominamy, urządzając miejsce relaksu. Letnia pogoda potrafi zmieniać się z minuty na minutę, a my nie zawsze jesteśmy w pobliżu, by szybko na to zareagować. Dlatego wychodząc z domu warto zabrać z tarasu lub balkonu wszelkie mniejsze elementy, które mogą zostać porwane przez wichurę. Niezabezpieczone doniczki spadające z wysokiego balkonu wprost na chodnik to śmiertelne niebezpieczeństwo dla przechodniów! Podobnie rzecz ma się z otwartym ogniem. Lampiony i świece tworzą wieczorem niepowtarzalny nastrój, ale zanim je zapalimy upewnijmy się, że w ich pobliżu nie ma nic, co mogłoby niepostrzeżenie zająć się od ognia. Nigdy także nie zostawiajmy niezgaszonych świec (i grilli!) na noc, bez nadzoru. W zakresie bezpieczeństwa należy pamiętać także o… dzieciach i zwierzętach. Dyskretna siatka zabezpieczająca balkon przed wyskoczeniem zwierzaka, czy barierka w drzwiach tarasowych, która ustrzeże malucha przed samodzielnym wyjściem na zewnątrz nie zepsują specjalnie estetyki miejsca, za to z pewnością zaoszczędzą nam wiele stresu! 

O firmie

Sika to międzynarodowy koncern, który powstał w 1910 r. w Szwajcarii. Jest obecny w ponad 100 krajach na całym świecie, zatrudnia ponad 25 tys. pracowników. Sika specjalizuje się w tworzeniu wysokiej jakości systemów i produktów do klejenia, uszczelniania, tłumienia, wzmacniania oraz ochrony w sektorze budowlanym i wielu innych gałęziach przemysłu. W Polsce Sika obecna jest od 1991 r. Firma odgrywa wiodącą rolę w sektorze specjalistycznej chemii budowlanej dla budownictwa inżynieryjnego. Więcej o marce: https://pol.sika.com/