Zaprojektuj swój ekologiczny ogród

Ekologiczne i zrównoważone projektowanie ogrodów stało się nie tylko trendem, a koniecznością. Meteorolodzy alarmują na temat zbliżającej się suszy, a naukowcy zaniepokojeni patrzą na zmniejszającą się populację zapylaczy. To dzięki naszym małym, lokalnym działaniom w przydomowych ogródkach i balkonach, możemy walczyć z tymi zmianami. Czy jest to trudne? Udowodnimy, że nie!

Konieczność dbania o nasze środowisko stała się faktem, gdy ekstremalne warunki pogodowe zaczęły dotykać także nas. Na szczęście wiele rozwiązań umożlwiających nam ekologiczne projektowanie ogrodu jest obecnie ogólnodostępne. W sklepach, w stałej ofercie, znajdziemy kompostowniki, naturalne nawozy, pojemniki na deszczówkę i wiele innych. Oto kilka przykładów jak zaprojektować ekologiczny ogród, który będzie służył przez lata.

Naturalne nawozy – możesz stworzyć je sam!

Od tego czym nawozimy nasze kwiaty i przede wszystkim owoce i warzywa, zależy zdrowie naszych roślin. Mocne środki owadobójcze lub płyny do odchwaszczania wybijają nie tylko szkodniki, ale też przedostają się do naszych kwiatów, a co gorsza, do owoców i warzyw. Najlepszym i najbardziej zrównoważony sposobem nawożenia roślin jest kompostowanie. Obecnie kompostowanie odpadów jest proste i przyjemne i nie musi kojarzyć się z odpychającym zapachem. W ofercie Castoramy znajdziemy kompostowniki w kilku rozmiarach, a ich konstrukcja zapewnia łatwe wydobywanie powstałego kompostu i swobodną cyrkulację powietrza.

Jeżeli czujemy, że nie mamy czasu, ani miejsca na kompostowanie, to warto sięgnąć po gotowe naturalne nawozy. Najlepiej używać jest delikatnych nawozów o naturalnym składzie. W ten sposób naturalnie wspomożemy wzrost rośliny, zamiast sztucznie przyspieszać jej proces kwitnienia. Najważniejsze jest odpowiednie nawożenie warzyw i owoców. Przed podaniem takim roślinom nawozu powinniśmy zapoznać się z ich indywidualnymi potrzebami mineralnymi.

Największy skarb – woda

Zeszłoroczna susza w Polsce przekonała miłośników ogrodowych upraw, że woda to najcenniejszy skarb. Jeszcze przed sezonem letnim należy zaplanować w jaki sposób zaprojektujemy nasz ogród, aby wody w nim nie brakowało. Dla właścicieli ogrodów, najlepszym rozwiązaniem będzie pojemnik na deszczówkę. Zbiorniki montowane do rynien to niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę nadchodzące problemy z dostępem do wody. W ofercie sklepów Castorama znajdziemy wiele rodzajów zbiorników na deszczówkę w różnych rozmiarach i kształtach. Niektóre pojemniki, jak np. Tower Stone dzięki swojemu designowi będą świetnie wyglądać nawet w nowoczesnym ogrodzie.

Aby zapewnić roślinom ogrodowym odpowiednią wilgotność powinniśmy postawić na naturalne sposoby zatrzymywania w wody w glebie. Najlepszym sposobem będzie obsypanie kwiatów naturalną korą. Kora, w przeciwieństwie do kamieni, wchłania wodę i poprawia Ph gleby, dzięki czemu kwiaty po deszczu będą miały długi dostęp do wilgoci. Odpowiednio dobrana kora może także zapobiegać wyrastaniu chwastów i przemarzaniu roślin.

Owoce, warzywa i zapylacze

Przy stale rosnących cenach owoców i warzyw wizja stworzenia własnego ogródka warzywnego staje się coraz bardziej atrakcyjna. Niech mieszkańców bloków nie odstrasza stwierdzenie „ogród warzywny” dzięki współczesnym rozwiązaniom, także oni mogą wyhodować u siebie pomidory czy truskawki. Na balkonie z pewnością zmieścimy grządkę drewnianą Verve lub szklarnię Prosperplast Table, a pysznymi warzywami będziemy cieszyć się całe lato. Poza warzywami i owocami, na parapetach i balkonach bez problemu wysiejemy zioła, jak mięta czy bazylia.

Obsiewając ogródek powinniśmy pomyśleć o naszych małych zapylających przyjaciołach. W ogrodzie postawmy na rośliny miododajne i łąki kwietne. Pszczołom i trzmielom możemy zapewnić także schronienie kupując, lub budując samemu, domki dla owadów. Pszczoły to najważniejsi z zapylaczy, a ich praca na naszej planecie jest nieoceniona.

Eko na lata

Projektując ekologiczne ogrody pamiętajmy o tym, aby użyte w nim produkty służyły nam przez lata, w tym celu decydujmy się na tę sprawdzone, dobrej jakości. Dodatkowo wybierajmy rośliny wieloletnie, które przetrwają w naszym ogrodzie zimę i nadają się do naszego klimatu.