Budowa domu zimą – czy to możliwe?

Choć jeszcze kilka lat temu zima oznaczała konieczność przerwania budowy, obecnie dzięki nowoczesnym technologiom i produktom nie trzeba robić przestojów w pracach. Jakie etapy można wykonać podczas mrozów, a co lepiej odłożyć do wiosny? Jakie środki wybrać, aby jak najlepiej zadbać o jakość wykonania?

Fundamentalna sprawa

Jeżeli budowa jest dopiero w planach, a żadne prace nie zostały jeszcze wykonane, z rozpoczęciem warto poczekać do wiosny. W czasie mrozów twardnieje grunt, co może znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić wykonanie wykopu pod fundamenty. Z kolei pozostawienie wykopu otwartego może skutkować zniekształceniem struktury gruntu na jego dnie. W takim przypadku warto zabezpieczyć go za pomocą słomianych mat, płyt styropianu lub przykryć grunt betonem.

exterior of country house under construction with scaffolding and holders for gutters water drainage system of roof. Site on which the walls are built of gas concrete blocks and ladder

Warunki pogodowe

Harmonogram prac trzeba dopasować do warunków pogodowych. Warto dokładnie sprawdzać prognozy, ponieważ zima w Polsce potrafi zaskoczyć dużą ilością opadów i wyjątkowo niskimi temperaturami. Takie warunki atmosferyczne mogą znacznie utrudnić budowę, a nawet negatywnie wpłynąć na jakość konstrukcji. Dlatego, kiedy termometr pokaże kilkanaście stopni na minusie lub deszcz nie będzie ustępował przez kilka dni, należy przerwać prace i dokładnie zabezpieczyć budowę.

Specjalne zimowe preparaty

Może okazać się, że zima okaże się łaskawa i temperatura nie spadnie poniżej -8°C. W takich okolicznościach z powodzeniem przeprowadzimy prace murarskie. Używając standardowych preparatów może dojść do zamarzania wody i przerwania procesu wiązania. Na szczęście wiele marek wprowadziło na rynek nowoczesne materiały przystosowane do wymagających warunków atmosferycznych. Przykładem takiej firmy jest JURGA, która oferuje specjalne mrozoodporne plastyfikatory oraz dodatki do zapraw i betonu. Środki te redukują użycie wody zarobowej, obniżają temperaturę jej zamarzania lub przyspieszają proces twardnienia i wiązania mieszanki. Co więcej, zwiększają wytrzymałość i odporność gotowego wyrobu.

Kilka ważnych zasad

Z wyjątkiem użycia specjalnych materiałów konieczne jest również odpowiednie przygotowanie. Należy zadbać o to, aby wyroby nie były przymarznięte, oszronione lub oblodzone, a także zapewnić środki do zabezpieczenia już wykonanych elementów. Przed wyborem produktów warto również dokładnie zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Każdy producent precyzyjnie wskazuje, w jakich warunkach można używać danego materiału tak, aby jak najlepiej spełniał swoje zadanie.

Wstrzymanie budowy

Jeśli jednak zdecydujemy się na wstrzymanie prac, musimy dokładnie zabezpieczyć budowę aż do wiosny. Koniecznie trzeba zadbać o ogrodzenie, które jest wymagane przepisami, a dodatkowo pozwala ochronić miejsce przed kradzieżą. Materiały budowlane przenosimy do ciepłego pomieszczenia, dzięki czemu uchronimy je przed mrozem i wilgocią. Przydadzą się również słomiane maty i folie, które zapewnią prowizoryczne ocieplenie i ochronę fundamentów i ścian. Z kolei dach możemy zabezpieczyć folią wysokoparoprzepuszczalną i deskowaniem.