Jak sprawić, by ogród zachwycał przez cały rok?

Dni stają się coraz krótsze,a temperatura na dworze robi się z tygodnia na tydzień niższa. Z drugiej strony zasady dystansu społecznego mówią, że bezpieczniej jest zorganizować spotkanie na zewnątrz niż w domu lub restauracji. Przebywanie w ogrodzie stało się także alternatywą dla spacerów po zatłoczonych deptakach, czy wycieczek do popularnych atrakcji turystycznych. Dziś pokażemy Wam, w jaki sposób sprawić, by Wasz ogród sprawiał poczucie przytulnego przez cały rok, a jednocześnie cieszył oko.

Ukryć się przed światem (i deszczem)

Poczucie intymności i możliwość odgrodzenia od świata zewnętrznego są niezwykle ważne dla wielu z nas. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie żywopłotu lub siatki wierzbowej. Kolejnym krokiem jest zamontowanie tzw. żagla do ogrodu, który stanowić będzie schronienie przed deszczem, czy wiatrem. Innym rozwiązaniem jest altana lub pergola. Jest to co prawda droższa opcja, lecz zapewni w 100% osłonę przed dużym deszczem lub śniegiem.

Oświetlenie zrobi klimat

Odpowiednie oświetlenie jest kluczem do stworzenia miłej atmosfery w ogrodzie. Główne miejsce w Twoim ogrodzie zajmuje stół? Zawieś nad nim żyrandol, a błyskawicznie stworzysz magiczną przestrzeń jadalną, z której można korzystać o każdej porze roku. Myślisz o miejscu do imprezowania? Wykorzystaj lampy girlandowe zasilane energią słoneczną. Zależy Ci na stworzeniu klimatu dawnych lat? Aby uzyskać bardziej tradycyjny wygląd, zainwestuj w reprodukcję stylizowanych wiszących latarni. Na koniec – dodaj kilka świec lub lampionów w różnych rozmiarach.

Aby było ciepło

Utrzymanie ciepła jest kluczowe, jeśli chcesz cieszyć się czasem spędzonym w ogrodzie nawet w miesiącach zimowych. Doskonałym źródłem ciepła, które stworzy jednocześnie niezwykłą atmosferę, jest otwarty ogień. Jednym z rozwiązań jest budowa kamiennego lub ceglanego kominka. Z kolei, gdy spędzasz znaczną część dnia na zewnątrz, najszybszym i najbardziej wydajnym źródłem ciepła jest elektryczny grzejnik tarasowy, w tym grzejniki wiszące, naścienne i wolnostojące.

Piwniczka ogrodowa – oczaruje domowników i gości

Oświetlenie, źródło ciepła, czy też osłona przed deszczem to ważne elementy. Jeśli jednak zależy nam na dodaniu elementu, który będzie wisienką na torcie w wystroju naszego ogrodu, warto rozważyć instalację piwniczki. Ciekawym przykładem są piwniczki The Shire Cellar, które swoim designem przypominają domy ze znanego wszystkim filmu o Hobbitach. Co ciekawe – piwniczka The Shire Cellar to w 100% polski produkt, a jej konstrukcja zrobiona jest z najwyższej jakości jachtowego włókna szklanego z żywicą, co czyni ją wytrzymałą, trwałą i w 100% szczelną. A co można przechowywać w takiej piwniczce? Wina, sery, weki, czy owoce i warzywa. Wszystkie powierzchnie wewnątrz piwnicy mają bowiem atest zezwalający na kontakt z żywnością.

Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie, w którym spędzisz czas niezależnie od pory roku – warto, aby powyższe elementy znalazły się na Twojej ogrodowej “checkliście”. W końcu ogród może cieszyć nas przez cały rok, a przebywanie na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.