Jak stworzyć miejsce wypoczynku w ogrodzie?

Piękna i zadbana roślinność, wygodne meble ogrodowe czy dobrze zaaranżowane miejsce do grillowania – istnieje wiele czynników, które sprawiają, że letni wypoczynek w ogrodzie staje się przyjemny i wysoce komfortowy. Na co jednak szczególnie zwrócić uwagę przy tworzeniu przestrzeni do relaksu, by w stu procentach sprawdzała się, bez względu na panującą pogodę? 

Atrakcyjna przestrzeń ogrodowa to nie tylko dbałość o znajdujące się na jej terenie rośliny, akcesoria ogrodowe czy miejsce do przygotowywania posiłków, ale przede wszystkim o przemyślane elementy architektoniczne ogrodu. To właśnie dzięki nim możliwy jest wypoczynek w okresie wczesnowiosennym oraz letnim, kiedy to na dworze odczuwalne są wyższe temperatury, a także podczas ulewnych, jesiennych dni. Jak zatem zapewnić sobie optymalne warunki do relaksu w takim miejscu? 

fot. Awilux

 Gdy nasz ogród lub przestrzeń tarasowa jest bezpośrednio połączona z budynkiem i nie zainstalowano tam już wcześniej zadaszenia, możemy zdecydować się na rozwiązanie jakim są pergole. Stanowią one doskonały sposób na przedłużenie tarasu lub stworzenie miejsca w głębi ogrodu, które będzie ulokowane w bardziej komfortowej lokalizacji i pozwoli na pełną dyskrecjęUmożliwia ona stosowanie przesłon chroniących prywatność i ograniczających dopływ promieni słonecznych oraz innych czynników atmosferycznych – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX. 

fot. Awilux

Ochrona szyta na miarę

Pergole AWILUX dostępne są w wersji wolnostojącej i przyściennej, montowanej bezpośrednio do ściany budynku. W przypadku potrzeby zapewnienia sobie dodatkowej ochrony przed deszczem czy wiatrem, możliwe jest zamontowanie osłon bocznych. 

W przypadku pergoli, które bardzo dobrze wpasowują się w ogrodową przestrzeń, ruchomy dach po ściągnięciu tworzy szczelną konstrukcję i zabezpiecza miejsce wypoczynku przed wodą, jak i promieniowaniem słonecznym. Taka regulacja możliwa jest w formie odchylania całego dachu, jak i pewnej jego sekcji. Podzielone części mogą być od siebie zupełnie niezależne i za pomocą pilota zdalnego sterowania możliwa jest regulacja przepływu światła, według kierunku promieni słonecznych w ciągu całego dnia – mówi ekspert z firmy AWILUX.

fot. Awilux

Takie aluminiowe lamele można ustawiać od 0° do 130°, a przy zamknięciu dach jest szczelny, przy równoczesnym odprowadzeniu zebranej wody do rynny. Dzięki tej regulacji przepływu światła, ciepła i powietrza w dowolnej części pergoli, możliwe jest dostosowanie konstrukcji do indywidualnych potrzeb, tym samym wpływając na komfort korzystających z przestrzeni tarasowej domowników.  

Atrakcyjny akcent wizualny 

Pergole to także doskonałe dopełnienie wizualne ogrodowej przestrzeni:

Szeroki wachlarz dostępnych barw umożliwia spersonalizowane dobranie struktury oraz koloru pergoli do indywidualnych potrzeb oraz wymagań inwestora. Delikatna biel, chłodne, jasne szarości oraz srebrne odcienie doskonale sprawdzają się w nowoczesnym, minimalistycznym budownictwie, natomiast ciemniejsze antracyty, perły i brązy mogą wzbogacić klasyczną, ceglaną architekturę. Oprócz tego, pergole można zaopatrzyć w oświetlenie, dzięki czemu umożliwi ona przedłużenie wieczornego biesiadowania. Możemy wtedy opuścić osłony, zamknąć w pełni dach, włączyć światło i jeszcze przez kilka godzin przebywać w ogrodzie, zapewniając sobie komfort i dyskrecję. 

fot. Awilux

Komfortowo urządzona przestrzeń ogrodowa stanowi idealne miejsce do całorocznego wypoczynku. Warto więc zadbać o to, by miejsce to gwarantowało nam pełen relaks bez względu na pogodę. Idealnym rozwiązaniem jest nowe rozwiązanie z oferty AWILUX – pergola, której elektrycznie regulowane lamele nie tylko wpuszczają na taras promienie słoneczne, ale w razie niesprzyjających warunków pogodowych stworzą również szczelny dach.

Awilux Polska oferuje najnowocześniejsze rozwiązania okienno-drzwiowe do domów i budynków użyteczności publicznej. Firma działa na rynku od 2006 roku, opierając swoją produkcję o niemiecką technologię firmy SCHÜCO. Oznacza to solidność, rygorystyczne przestrzeganie najwyższych standardów technicznych i dokładność wykonania. Dużą wagę przywiązuje do terminowości i sprawnego realizowania zleceń, co zapewniają w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne i wysoko wykwalifikowany zespół pracowników. Celem Awilux Polska jest promocja rozwiązań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa i energooszczędności oraz stosowanie systemów uwzględniających również specjalne potrzeby np.:  dzieci, osób starszych i niepełnosprawnych.