Remont wiąże się z ogromem pracy, kosztów, a także wszechobecnym bałaganem. Już na samym początku z niecierpliwością czekamy na efekty, aby móc jak najszybciej cieszyć się idealnym, odświeżonym wnętrzem. Jednak zanim to nastąpi, po zakończonych pracach, trzeba przygotować się na jeszcze jeden ważny etap — sprzątanie.
Przygotowanie do remontu
Nawet niewielki remont oznacza obecność kurzu, pyłu i innych zanieczyszczeń. Z tego powodu, aby nieco ułatwić sobie pracę, należy odpowiednio się do niego przygotować. Właściwe zabezpieczenie obejmuje między innymi zadbanie o sprzęty i meble. W czasie remontu wyznaczmy pomieszczenie, w którym nie będą przeprowadzane prace. Możemy przenieść tam przedmioty, a wejście zasłonić podwójną warstwą folii malarskiej. Na podłodze warto również położyć wilgotne ścierki, o które będziemy wycierać buty, tak aby pył nie roznosił się po całym mieszkaniu. Musimy również pamiętać o zabezpieczeniu podłóg. Aby nie pojawiły się na nich rysy czy wgniecenia, trzeba pokryć ich powierzchnię folią, tekturą malarską lub filcem ochronnym.
Podczas remontu
W czasie remontu ważne jest, aby działać regularnie. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować zabrudzeń, jednak usuwając zanieczyszczenia każdego dnia, zapobiegniemy ich nawarstwianiu i znacznie ułatwimy sobie końcowe prace. Dodatkowo po zakończeniu prac należy wyczyścić wszystkie używane narzędzia, tak aby rozpocząć kolejny dzień z czystą głową i czystymi sprzętami. Usunięcie zapraw mineralnych zwykłymi środkami czystości może okazać się zbyt czasochłonne, jednak na rynku dostępna jest również specjalna chemia budowlana, która znacznie ułatwia to zadanie. Jednym z produktów, po który możemy sięgnąć, jest preparat CZYSTE NARZĘDZIA marki Jurga. Środek jest przeznaczony do czyszczenia narzędzi budowlanych z zabrudzeń takich jak: gips, tynk, farby akrylowe czy zaprawy cementowe.
Odkurzanie powierzchni
Jedna z głównych zasad porządków po remoncie brzmi — najpierw sprzątamy „na sucho”. Druga z kolei zaleca, aby sprzątanie zawsze zaczynać od góry. Jak to wygląda w praktyce? Czyszczenie rozpoczynamy od odkurzenia sufitów, następnie zamiatamy na sucho kurz z półek i mebli, zbieramy zabrudzenia ze ścian, oczyszczamy okna i drzwi, a na koniec zamiatamy i odkurzamy podłogę. Najlepiej ze sprzątaniem po remoncie radzą sobie odkurzacze przemysłowe, które są bardziej wytrzymałe i mają większą pojemność od domowych modeli. Musimy jednak być przygotowani na to, że jednorazowe odkurzanie może nie wystarczyć, ponieważ zanieczyszczenia będą unosić się w powietrzu jeszcze przez kilka godzin. Aby nieco zmniejszyć ich ilość, warto często wietrzyć mieszkanie i przeprowadzić generalne porządki tyle razy, aż efekt będzie w pełni zadowalający.
Mycie powierzchni
Po odkurzaniu przychodzi czas na mycie wszystkich powierzchni. W tym przypadku również zaczynamy sprzątanie od góry. Do czyszczenia półek, mebli i parapetów niezbędne będą wysokiej jakości szmatki i gąbki, które dobrze wchłaniają wodę. Pamiętajmy również o tym, aby regularnie wymieniać brudne ścierki oraz wodę z preparatem do ich płukania. Później przychodzi czas na czyszczenie ścian. Kiedy zakończy się proces wiązania powłoki malarskiej, możemy delikatnie je umyć z użyciem minimalnej ilości wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Warto jednak najpierw sprawdzić, ile wynosi dokładny czas sezonowania powłoki, aby nie rozmoczyć i nie uszkodzić warstwy farby. Następnie przystępujemy do mycia podłóg i listew przypodłogowych.
Przez cały proces czyszczenia niezwykle ważne jest, aby dobierać środki pod rodzaj czyszczonej powierzchni. Niektóre z zanieczyszczeń z powodzeniem usuniemy za pomocą zwykłej wilgotnej ściereczki, jednak cięższe zabrudzenia powstałe po fugowaniu, tynkowaniu, czy murowaniu mogą wymagać użycia profesjonalnych środków czyszczących. Wybierając specyfik, warto zwrócić uwagę na jego uniwersalność, tak aby nie inwestować w nadmiar środków, których nie będziemy w stanie zużyć. Przykładem takiego produktu jest CLEANER REMONT wcześniej wspomnianej marki JURGA. Można go aplikować na większość powierzchni mineralnych i ceramicznych takich jak cegły, płytki, kostka, kamień czy gres. Z wyjątkiem zabrudzeń mineralnych sprawnie usuwa również plamy z sadzy i rdzy oraz naloty z kamienia wodnego.