Na straży granic posesji – domowy azyl w malowniczej okolicy Wzgórz Trzebnickich

Szukając spokoju i kontaktu z naturą, inwestorzy często decydują się na zakup działki położonej na uboczu, gdzie budują wymarzony dom. Taka decyzja pociąga za sobą konieczność zabezpieczenia i oświetlenia odosobnionej posesji. Właściciele domu pod Trzebnicą postawili w tym względzie na solidne ogrodzenie, moduł z wideodomofonem oraz lampy LED zamontowane bezpośrednio na ogrodzeniu oraz w ogrodzie. 

Miejsce zamieszkania to przede wszystkim prywatna enklawa, do której nie wpuszcza się obcych, chcąc zachować ją dla najbliższych. Kwestia ta nabiera dodatkowego znaczenia, kiedy mamy do czynienia z domem zlokalizowanym w miejscu odludnym, z dala od innych zabudowań.

Na łonie natury

To właśnie przypadek willi pod Trzebnicą, położonej wśród lesistych wzgórz, skąd rozciąga się atrakcyjny widok na całą okolicę. Otoczenie zmienia kolory w zależności od pory roku, gwarantując możliwość obserwowania na co dzień niezwykłego spektaklu natury. Aby jednak zapewnić bezpieczeństwo posesji, właściciele zdecydowali się na zastosowanie systemowych rozwiązań firmy Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe.

Przede wszystkim ogrodzenie

Do stworzenia przegrody wokół domu wykorzystano ogrodzenie Malachit z serii Nowoczesne Ogrodzenia Frontowe w kolorze Antracyt. Oddaje ono w minimalistycznym duchu klasyczną formę przęsła z poziomymi poprzeczkami. Pod Trzebnicą zamontowano wzór 100/P-20, w którym poprzeczki mają 100 mm, a przerwy między nimi 20 mm. Z jednej więc strony stanowią doskonałą zaporę, z drugiej dają widok na bezpośrednie otoczenie posesji.

Jaśniej przy ogrodzeniu

Do ogrodzenia dopasowane zostało dedykowane oświetlenie, na które składają się lampy ogrodzeniowe i ogrodowe. Lampy ogrodzeniowe są produktem stworzonym od podstaw w firmie Plast-Met. Umieszcza się je na szczycie ogrodzeniowych słupów, dzięki czemu doświetlają otoczenie posesji i ułatwiają orientację, szczególnie po zmroku. Pod Trzebnicą lampy ogrodzeniowe zostały zainstalowane w najistotniejszych punktach przegrody, czyli w strefie wejściowej, gdzie akcentują i ułatwiają korzystanie z furtki i modułu Centerbox (znajduje się w nim m.in. wideodomofon), po bokach bramy przesuwnej i w narożnych słupach. Lampy oświetlają także wejście do boksu, w którym ustawione są pojemniki na śmieci, co ułatwia bieżące korzystanie z tego miejsca. Słupki ogrodzeniowe z lampami mają wymiar 100 x 100 mm – większy przekrój 120 x 120 mają tylko te otaczające Centerbox.

Jaśniej w ogrodzie

Lampy ogrodowe uzupełniają te zainstalowane na ogrodzeniu. Mają postać niskich słupków i stylistycznie współgrają z ogrodzeniem, architekturą domu a przede wszystkim – z ogrodem. Inwestorzy postawili w nim na otwartą przestrzeń, którą organizują alejki wyłożone szarymi płytami i zielone powierzchnie zadbanych trawników w angielskim stylu. Dodatkowo wzdłuż płotu i w przestrzeni między domami znalazło się miejsce dla tui, wyższych kęp traw, krzewów i drzewek. Lampy o prostopadłościennym kształcie w kolorze Antracyt mają wymiar 140 x 140 mm i wysokość 55 cm. Zostało ich zamontowanych 6, a kolejne 13 czeka jeszcze na instalację. Ustawiono je wzdłuż alejek i wokół wyłożonego kwadratowymi płytami placu służącego za całoroczny taras i miejsce zabaw dla dzieci. Doskonale współgrają ze stylistyką całej posesji, kojarząc się z oszczędnymi, plenerowymi rzeźbami. Zapewniają też dyskretne i skuteczne oświetlenie ułatwiające domownikom orientację po zmierzchu.

W lampach Plast-Met została zastosowana technologia LED, wykorzystanie której pozwala znacznie zmniejszyć koszty użytkowania. Żywotność diod LED wynosi ponad 40 tys. godzin. Obudowa lamp cechuje się klasą szczelności IP67, co oznacza, że są całkowicie wodo- i pyłoszczelne. 

  Sterowanie lampami jest bardzo wygodne – mówi inwestor, pan Marcin. – Oświetlenie może włączać się i wyłączać automatycznie, wykorzystując czujnik zmierzchu. Można też to zrobić w dowolnym momencie, właściwie z każdego miejsca dzięki intuicyjnej aplikacji w telefonie. Pozwala też ona w prosty sposób zmieniać ustawienie lamp, np. intensywność światła

Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe z siedzibą w Trzebnicy to jeden z czołowych producentów nowoczesnych i trwałych systemów ogrodzeniowych w Polsce. Firma specjalizuje się w produkcji takich wyrobów jak: nowoczesne ogrodzenia frontowe, modułowe ogrodzenia frontowe, lampy LED, Centerbox, panele ogrodzeniowe, siatki ogrodzeniowe, słupki, akcesoria oraz bramy i furtki. Plast-Met Systemy Ogrodzeniowe istnieje na rynku od 1988 r. i jest firmą ze 100% polskim kapitałem. www.plast-met.pl