Nowy rok, nowy dom. Remont na horyzoncie

Wiele osób wchodzi w nowy rok z postanowieniem wyremontowania mieszkania. Należy jednak pamiętać, że jest to zajęcie wymagające czasu, przygotowania i środków. Jak sprawić, żeby dom zyskał nowy, świeży wygląd? Niezbędne będą odpowiedni plan, narzędzia oraz chemia budowlana.

Jak przygotować się do remontu

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie o zakres – czy będzie to tylko odświeżenie ścian, czy całkowita zmiana wystroju wnętrza? Pozwoli to oszacować koszty oraz ilość potrzebnych materiałów. Następnym krokiem powinno być przygotowanie szczegółowego planu działań. Dobrze jest wymierzyć mieszkanie – pozwoli to obliczyć np. ilość farby niezbędnej do pokrycia ścian. 

Bez względu na skalę prac konieczny będzie zakup taśmy i folii malarskiej – ochronią przed trudno zmywalnymi plamami farby. Warto zabezpieczyć nimi nie tylko podłogi, listwy i framugi, ale również sprzęt AGD – w trakcie remontu powstaje dużo pyłu i kurzu, który może osadzać się w szczelinach i trudnodostępnych miejscach.

Kupując sprzęty, nie wybierajmy najtańszych. Zdecydowanie lepiej jest wydać trochę więcej i mieć pewność, że wałek nie zepsuje się po nałożeniu jednej warstwy. Jest to szczególnie istotne w wypadku farby – remontujemy mieszkanie raz na kilka lat, więc nie warto kupować najtańszych, które po kilku tygodniach zaczną odpadać. Zmusi to nas do kolejnych prac, a zatem następnych kosztów. Pamiętajmy również, że w trakcie pojawiają się nieplanowane wydatki, więc warto do oszacowanego budżetu doliczyć około 20%.

Jeszcze przed rozpoczęciem działań warto zastanowić się, czy będziemy mieszkać w remontowanym mieszkaniu. Jeśli tak, wydzielmy jeden pokój, który stanie się „centrum dowodzenia” i odseparujmy go od reszty np. zamykaną na zamek błyskawiczny kurtyną. Utrudni to przedostawanie się powstającego w trakcie prac brudu. Warto również zainwestować w indywidualną ochronę – rękawiczki, czapki i robocze ubrania sprawią, że nie będziemy musieli zmywać farby z włosów czy paznokci.

ABC remontu

Po zabezpieczeniu podłóg i krawędzi, możemy przystąpić do prac budowlanych. Bez względu na to, czy kładziemy na ściany nowy tynk, czy tylko zmieniamy ich kolor, należy je oczyścić – w tym celu najlepiej sprawdzi się rozpuszczone w wodzie mydło malarskie. Przygotowany roztwór nanosi się na ściany gąbką. Przed przystąpieniem do dalszych prac należy odczekać do całkowitego wyschnięcia.

Kolejny krok to dokładne zagruntowanie. Jest to niezwykle ważna czynność – nie tylko wzmacnia podłoże, ale wyrównuje chłonność. Przekłada się to na większą przyczepność farby, co zmniejsza niezbędną jej ilość. W wypadku środków gruntujących nie warto oszczędzać, gdyż dzięki nim ściany w mieszkaniu będą się pięknie prezentować przez wiele lat.

Jednym z dostępnych na rynku preparatów gruntujących jest PRIMER PLUS firmy Jurga. Jest to wodorozcieńczalny i wysokoskoncentrowany preparat. Głęboko penetruje każde podłoże oraz poprawia przyczepność farb, zapraw czy tynków. Wystarczy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1, po czym nanieść na czystą powierzchnię pędzlem, wałkiem lub natryskiem. Po około dwóch godzinach jest ona gotowa do dalszych prac!

Po zagruntowaniu można przystąpić do malowania. Warto wcześniej sprawdzić, jak kolor będzie się prezentował na ścianie za pomocą testera. Niezbędne będą wałek i kuweta – żeby uniknąć zabrudzeń, dobrze jest trzymać je na wydzielonym kawałku folii malarskiej oraz tekturce. Żeby kolor był intensywniejszy i dłużej się trzymał, należy nanieść dwie warstwy farby – czas nanoszenia kolejnej jest uzależniony od jej rodzaju, ale przyjmuje się, że czyni się to dopiero po wyschnięciu pierwszej. 

Jak wyczyścić narzędzia

W trakcie remontu, nawet najmniejszego, powstaje ogromna ilość zabrudzeń. Niektóre z nich, jak np. plamy z zapraw gipsowych, fug czy tynków są ciężkie do usunięcia i szpecą wnętrze. Żeby się ich pozbyć, należy zastosować specjalistyczne środki czyszczące. Do usuwania najtrudniejszych poremontowych zabrudzeń sprawdzi się CLEANER REMONT. Wystarczy nanieść spieniony środek na zabrudzoną powierzchnię, odczekać 5-10 minut, po czym dokładnie wyszorować szczotką i spłukać wodą, żeby cieszyć się czystością.

Podobnie sprawa ma się w wypadku narzędzi remontowych, które mogą przydać się w przyszłości. Żeby je wyczyścić, warto zastosować CZYSTE NARZĘDZIA firmy Jurga – środek ten usuwa zabrudzenia z gipsu, farb akrylowych i tynku. Wystarczy nanieść go na brudną powierzchnię, odczekać chwilę i dokładnie wyszorować. 

Pamiętajmy, że remont zawsze zajmuje więcej czasu i pochłania więcej pieniędzy niż zakładaliśmy, ale działając spokojnie i według przygotowanego planu, uda się go doprowadzić do końca. Nie musimy robić wszystkiego sami – część zadań można zlecić specjalistom, ale wtedy należy liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jedno jest pewne – nowy wygląd mieszkania jest wart całego poświęcenia!