Jeszcze do niedawna plastikowe ramy okienne kojarzyły nam się z nowoczesnością, drewniane zaś z wakacyjnym pobytem w domu dziadków. Jednak podejście to mocno się zmieniło i obecnie dostrzegamy odwrotny trend. Okna PCV w dalszym ciągu dominują we wnętrzach jako tańsza opcja, lecz drewniane już nie są uważane za staromodny element wystroju, którego trzeba się pozbyć. Wręcz przeciwnie, to pożądany produkt na rynku za dóbr luksusowych. Jakie okna wybrać – drewniane czy plastikowe?
fot. Sokółka
Uniwersalny minimalizm, czyli okna plastikowe
Okna plastikowe są obecnie często wybieranym, ekonomicznym wariantem. Głównym czynnikiem decydującym o ich zakupie jest cena – okna PCV to stosunkowo tanie rozwiązanie. Ponadto nie wymagają wielu zabiegów, by utrzymać je w dobrym stanie – są łatwe w czyszczeniu i nie trzeba ich konserwować.
Na co zwrócić uwagę, wybierając okna z PCV?
Jakie wady mają okna PCV? Przede wszystkim surowiec, z którego powstają, jest podatny na wpływ wysokich temperatur i rozszerza swoją objętość. W praktyce oznacza to, że w wyniku działania czynników zewnętrznych, w tym promieni słonecznych, okna mogą się odkształcać. Przy montażu należy więc pamiętać o tym, by zapewnić swobodny ruch spowodowany rozszerzalnością liniową materiału. Każdy milimetr jest w cenie!
Drewno w porównaniu do plastiku ma prawie dziesięciokrotnie niższy współczynnik rozszerzalności liniowej. Dla drewna wynosi on 9 x 10-6/K, a dla plastiku – 70 x 10-6/K. Konkretne wartości zależą między innymi od koloru ram okiennych. Ciemne nagrzewają się prawie dwukrotnie mocniej – białe osiągają temperaturę około 40°C, ale już brązowe nawet do 70°C.
Odpowiednio wybrane i prawidłowo zamontowane okna plastikowe zachowują swoje właściwości przez wiele lat. Jednak jeżeli ulegną uszkodzeniu, naprawa bywa niemożliwa lub nieopłacalna i takie okna trzeba wymienić na nowe.
Namiastka luksusu w Twoim domu – okna drewniane
Coraz więcej osób decyduje się na drewniane ramy. Dlaczego wybierają tę opcję? Po pierwsze, stawiają na ekologiczne rozwiązania. Jeśli wnętrze ich domu stanowią meble wykonane w zgodzie z naturą, okna drewniane nie burzą tego porządku. Po drugie, drewniane okna pięknie się prezentują i nadają stylu każdemu wnętrzu. Po trzecie – ich parametry są naprawdę satysfakcjonujące. Za wersję z naturalnych surowców zapłacimy jednak więcej.
O czym pamiętać, wybierając okna z drewna?
W przeciwieństwie do ram wykonanych z plastiku drewniane okna nie ulegają zniekształceniom pod wpływem ciepła. Co więcej, zapewniają doskonałą izolacyjność cieplną, perfekcyjną szczelność i pełną odporność na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Mają też jeszcze jedną, ogromną zaletę. Podczas gdy okna plastikowe produkowane są masowo, zwykle w formacie prostokątów i kwadratów, okna drewniane mogą przybrać dowolny kształt – nawet trójkątny czy wielokątny.
Oknom wykonanym z drewna należy poświęcić nieco więcej uwagi niż tym z plastiku. Muszą być regularnie konserwowane, aby nie ulec zniszczeniom. Łatwo można przedłużyć ich żywotność i ładny wygląd, stosując zapobiegawczo środki ochronne. Przynajmniej raz w roku warto dokładnie je oczyścić i sprawdzić, czy wierzchnia warstwa nie została uszkodzona, a jeśli tak, dokładnie ją zabezpieczyć specjalnym preparatem. Warto też zastosować specjalne środki chroniące przed wilgocią.
A co, jeśli doceniasz wszystkie zalety drewnianych okien, zależy Ci na nowoczesnych rozwiązaniach i naturalnych materiałach, jednak drewno nie będzie pasować do surowego charakteru elewacji? Do takich zadań specjalnych idealnie nadają się okna drewniano-aluminiowe. Aluminium perfekcyjnie komponuje się z fasadą budynku, a drewniane wykończenie zapewnia cudowny, naturalnie ciepły klimat w środku domu. Za pomocą specjalnych lakierów możesz również dowolnie zmienić kolor drewnianych okien.
fot. Sokółka
Okna plastikowe czy drewniane – na które się zdecydować?
Okna plastikowe to tańsze rozwiązanie, które z tego względu jest często wybierane. Sprawdzą się u osób stawiających na chłodny minimalizm, które nie lubią poświęcać wiele czasu na prace porządkowe i nie mają nic przeciwko produktom masowej produkcji. Należy uważać na uszkodzenia ram, gdyż większości z nich nie da się naprawić.
Okna drewniane to produkt dla tych, którzy stawiają na indywidualizm i ekologię oraz pragną, by ich wnętrze prezentowało się luksusowo. Tworzą doskonałą harmonię z drewnianymi meblami. Miłośnicy natury będą zachwyceni starannym wykonaniem ram oraz wieloletnią historią, jaką kryje w sobie każdy drewniany słój. Im więcej naturalnych materiałów w pomieszczeniu, tym lepszą energię wyczuwamy, a to właśnie jej potrzebujemy, gdy wracamy zmęczeni do domu.
To rozwiązanie lepiej sprawdzi się też w sytuacji, kiedy okno zajmuje dużą powierzchnię – drewno to niezwykle wytrzymały materiał. Takie okna są droższe, ale z pewnością warte swojej ceny. Wymagają konserwacji, jednak jeśli o nie zadbamy, będą wyglądać przepięknie przez lata.
A który wariant wygrywa, jeśli chodzi o szczelność – okna PCV czy drewniane? W początkowym okresie użytkowania trudno określić zwycięzcę – kwestia minimalnej szczelności jest odgórnie określona przez normy, które musi spełnić każdy produkt przeznaczony do sprzedaży. Jednak w związku z gorszym współczynnikiem rozszerzalności liniowej, z biegiem lat okna PCV zaczynają tracić swe właściwości – zimą się kurczą, a latem rozszerzają – przez co ich szczelność jest gorsza niż w przypadku okien drewnianych.
Źródło: sokolka.com.pl