Piwniczki ogrodowe w ciągu ostatnich lat nieustannie zyskują na popularności. Wielu właścicieli domów czy działek buduje ziemianki z przeznaczeniem na magazynowanie serów, warzyw, owoców, a także win. Jakie są fakty, a jakie mity na temat piwnic ogrodowych? O czym należy wiedzieć? Przeczytajcie sami!
Fakt nr 1: Posiadanie piwniczki nie wymaga pozwolenia na budowę
Przepisy budowlane umożliwiają postawienie niewielkich obiektów o powierzchni nieprzekraczającej 35 metrów kwadratowych. Jedyną formalnością, o którą musimy zadbać, jest zgłoszenie tego faktu do urzędu gminy lub starostwa. Następnie urząd ma 30 dni, aby zgłosić jakiekolwiek uwagi do dostarczonych dokumentów. Jeśli nie poprosi o ich uzupełnienie ani nie prześle pisma z uwagami – można rozpocząć planowanie prac budowlanych.
Fakt nr 2: Temperatura w piwniczce utrzymuje się na stałym poziomie.
Niezależnie od warunków pogodowych – skwaru lejącego się z nieba czy też zimy stulecia, piwniczki utrzymują stałą temperaturę przez 365 dni w roku. Oscyluje ona wokół 3-11 stopni Celsjusza. Głębokość przemarzania ziemi w Europie w zależności od miejsca to 3-120 cm. Dlatego przykrycie piwnicy 100-150 cm warstwą ziemi spowoduje, że temperatura wewnątrz nie spadnie poniżej zera. Dzięki temu produkty przechowywane w niej będą miały optymalną temperaturę, która nie wpłynie negatywnie na ich właściwości.
Fakt nr 3: Piwniczka pasuje do każdego ogrodu.
Piwniczki stanowią doskonałe rozwiązanie dla właścicieli różnorodnych ogrodów. Nie ma znaczenia, czy wybrali miejski, wiejski, geometryczny, czy też swobodny. Do każdego z nich bez problemu można dobrać idealnie dopasowaną ziemiankę, która doda uroku całemu ogrodowi.
Mit nr 1: Żywność przechowywana w piwniczce szybko się psuje.
Nie jest to prawda. Jak już zostało wcześniej wspomniane – piwniczki utrzymują stałą, niską temperaturę, niezależnie od pory roku. Dodatkowo, wybierając idealny model, warto zwrócić uwagę na wyposażenie i rodzaj materiału, z którego został wykonany. Dla przykładu – piwniczka ogrodowa The Shire Cellar posiada w środku aż 25 metrów półek. Wszystkie powierzchnie wewnątrz piwnicy mają atest zezwalający na kontakt z żywnością. Dzięki temu możemy mieć pewność, że przechowywane w niej sery/przetwory/owoce nie pokryje pleśń i nie stracą smaku.
Mit nr 2: Piwniczki ogrodowej nie można przenosić.
Choć wielu z nas na hasło “piwniczka ogrodowa” wyobraża sobie murowaną konstrukcję na stałe wbudowaną w ziemię, nie jest to jedyny rodzaj tego rodzaju ziemianek. Na rynku istnieją bowiem piwniczki, które nie mają fundamentów. Dlatego przeniesienie jej w inne miejsce nie stanowi większego problemu i można to zrobić w jeden dzień. Przeprowadzka do nowego domu czy zmiana położenia piwniczki przestaje być problemem.
Mit nr 3: Piwniczki ogrodowe nie są wodoszczelne.
Faktem jest, że największy kłopot przysparza budowa piwniczki w podmokłym gruncie. Istnieje jednak rozwiązanie. Producenci oferują bowiem piwniczki, których konstrukcja jest w 100% szczelna, dlatego można jej użyć przy wysokich wodach gruntowych. Piwniczka The Shire Cellar zbudowana jest z laminatu poliestrowo- szklanego w technologii bliźniaczej do budowy kadłubów łodzi. Co to oznacza? Całkowitą odporność na wilgoć i długotrwałą estetykę.
Czy zatem warto zdecydować się na inwestycję w piwniczkę? Zdecydowanie tak. To nie tylko designerskie, ale przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie. Dlatego nieustannie zyskuje na popularności.