Remont łazienki w duchu less waste, czyli jak odmienić wnętrze w zgodzie z natur

Remont łazienki kojarzy nam się zwykle z ogromnym nakładem finansowym, czasowym i energetycznym. Scenariusz ten niestety może się wydarzyć, przy założeniu, że decydujemy się na całkowitą modernizację pomieszczenia. Jeżeli jednak zależy nam na lekkim odświeżeniu wnętrza, wprowadzeniu do niego kilku modnych elementów lub kolorów wystarczy, że podążymy za zasadą less waste, która zakłada ograniczenie produkowania odpadów. Podpowiadamy jak odnowić łazienkę efektownie i w zgodzie ze środowiskiem!

Łazienka to pomieszczenie, które remontujemy zwykle raz na kilka lub nawet kilkanaście lat. Nie oznacza to jednak, że nawet gdy stylistyka wnętrza zacznie lekko trącić myszką należy przymknąć na to oko, bo na remont jeszcze za wcześnie. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, by odmienić łazienkę i tchnąć w nią nowego ducha.

Stare płytki jak nowe

Kucie płytek to jedna z tych czynności, które skutecznie odstraszają przed remontem łazienki. Jednak zwykłe odświeżenie nie wymaga przeprowadzania aż tak zaawansowanych i skomplikowanych prac. Starych płytek na ścianie nie trzeba skuwać, by uzyskać zupełny nowy, odmieniony charakter wnętrza. Dobrym pomysłem jest przemalowanie ich specjalną farbą przeznaczoną do stosowania w łazienkach, uzyskując w ten sposób jednolitą, minimalistyczną powierzchnię. Do przeprowadzenia tego typu prac nie potrzebujemy ekipy budowalnej ani specjalnego przygotowania. Wystarczy zabezpieczyć elementy wyposażenia łazienki przed pobrudzeniem farbą i można działać! Podłoga wymaga już nieco innego podejścia niż ściany. Narażona jest ona na częstą eksploatację i farba może dość szybko się zetrzeć pod wpływem chodzenia. Aby zatem odświeżyć podłogę najlepiej nakleić nowe płytki na stare za pomocą kleju nałożonego cienką warstwą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby zrobić to dokładnie należy zdemontować wszelką ceramikę. Innym rozwiązaniem są wykładziny elastyczne, które można swobodnie docinać do oczekiwanego kształtu. Do złudzenia mogą przypominać drewno, beton lub płytki i podkreślać dzięki temu charakter wnętrza.

Kolor do zmiany

Zmiana koloru ściany w łazience wymaga najmniej nakładów czasowych i finansowych, a może sprawić, że wnętrze zmieni się nie do poznania. Kolory znacząco wpływają na nasze samopoczucie, potrafią dodawać energii lub wręcz przeciwnie – nastrajać negatywnie, dlatego z chęcią zmiany odcienia ścian we wnętrzu nie należy zwlekać! Warto jedynie pamiętać o tym, że łazienka to pomieszczenie wymagające odmiennego podejścia remontowego niż salon czy sypialnia. Wilgoć i zmienna temperatura a nierzadko również bezpośredni kontakt z wodą sprawiają, że zwykła farba szybko zacznie odpryskiwać lub pojawią się na niej ślady obecności grzybów czy pleśni. Na rynku dostępnych jest wiele farb o właściwościach wodoodpornych, a te z najwyższej półki jakościowej chronią ściany niemalże tak dobrze, jak płytki czy kafelki. Ściany w łazience pokryć można rownież dedykowaną tym pomieszczeniom tapetą lub postawić na nieco bardziej naturalny materiał, czyli drewno. Coraz częściej deski wykorzystuje się w łazienkach jako dekorację ścian. Wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć, by cieszyć się jego pięknem przez lata.

Nowe szaty mebli

Wymiana mebli łazienkowych wiąże się zwykle z dość dużymi kosztami, a nierzadko również z potrzebą zatrudnienia fachowców. Ktoś w końcu musi wnieść nowe a wyrzucić stare meble. Jeżeli jednak meble spełniają swoją funkcję a jedyne pojawiające się zastrzeżenia dotyczą ich wyglądu, warto skupić się na drobnych zmianach, które w konsekwencji mogą znacząco wpłynąć na wygląd całej łazienki. – Jednym z elementów, którego zarówno demontaż, a potem montaż jest niezwykle łatwy i szybki są uchwyty. Kolekcja Defra Compose oferuje modele, do których możemy wybrać jeden z wielu rodzajów specjalnie zaprojektowanych, funkcjonalnych uchwytów. To właśnie dzięki nim możemy zauważalnie podkreślić styl wnętrza lub wykreować go od nowa. Możemy przecież wybrać kolor, kształt, wielkość – uchwyty mebli mogą definiować charakter łazienki, nadając jej klimat vintage, nowoczesny lub industrialny. To jednak nie wszystko. Na wygląd całego pomieszczenia ma wpływ także blat mebli, który w nowej ofercie Defra Compose również możemy dobrać do charakteru wnętrza, a także do takich detali jak uchwyty, armatura czy elementy kolorystyczne na podłodze czy na ścianach. Dostępne są 2 rodzaje blatów – laminowane ze wzmocnionym obrzeżem oraz kompozytowe – niezwykle wytrzymałe i wodooodporne. To właśnie dzięki możliwości personalizacji mebli i wprowadzania zmian bez konieczności wymiany całych brył mamy szansę cieszyć się nowym wyglądem łazienki zdecydowanie częściej niż jedynie raz na kilka lub nawet kilkanaście lat, po generalnym remoncie – radzi ekspert Defra, producenta mebli łazienkowych. Warto wziąć pod uwagę równiez możliwość dołożenia elementów meblowych. Dodatkowa szafka pod blatem, tzw. słupek lub komoda z szufladami i blatem to idealne rozwiązanie, gdy miejsca do przechowywania w łazience jest niewiele. Najnowsze trendy pokazują także, że łączenie kolorów i faktur w łazience to bardzo dobry wybór! Dotyczy to także mebli, których poszczególne elementy mogą mieć teraz odmienne kolory.

Modne dodatki 

Dekorowanie łazienki to dla wielu absolutnie jeden z najprzyjemniejszych etapów metamorfozy wnętrza. Tutaj ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia i choć wydawać by się mogło, że tak drobne elementy wyposażenia nie są istotne dla całościowego efektu to potrafią one w zauważalny sposób odmienić aranżację. Przemalowane ściany, podkręcony design mebli to doskonałe tło dla wprowadzenia kilku modnych dodatków. Dotychczasowe lustro można umieścić w ozdobnej ramie. Oprócz zdolności do optycznego powiększania przestrzeni tak umieszczone lustro będzie niekwestionowaną dekoracją. Szczególną uwagę podczas dekorowania łazienki zwrócić należy na wszelkie tekstylia – dywaniki i ręczniki. Elementy te powinny być przystosowane do prania w pralce i kolorystycznie tworzyć wspólną całość. Oprócz tego warto zadbać również o takie przedmioty jak kubeczek na szczoteczki, stojak lub uchwyt na papier toaletowy czy wieszaki na ręczniki. Warto rozważyć również dekoracje w postaci obrazów lub plakatów oprawionych w ozdobne ramy. A może przyda się krzesło lub taborecik pełniący funkcję pomocniczą? Coraz częściej w łazienkach spotkać można również niewielkie stoliki, na których wyeksponowane są dekoracje np. w postaci kwiatów lub świeczek oraz kosmetyki. Nawet tak drobne elementy mogą definiować styl wnętrza. Poświęćmy zatem na ich wybór nieco więcej czasu.

O firmie Deftrans

Od prawie 25 lat wyznacza trendy w branży mebli łazienkowych. Właściciel trzech marek: Defra, NAS, Fig.
Ponadczasowe wzornictwo oraz ultranowoczesna fabryka sprawiają, że meble są unikalne nie tylko pod
względem jakości wykonania. Zaawansowane technologicznie procesy produkcji zapobiegają także niepotrzebnemu
zanieczyszczaniu środowiska. Firma ekologicznie świadoma, szeroko promująca lokalną kulturę i dbająca
o dziedzictwo regionu. Otwarta na innowacje i nowe standardy.

O firmie Deftrans

Od prawie 25 lat wyznacza trendy w branży mebli łazienkowych. Właściciel trzech marek: Defra, NAS, Fig.
Ponadczasowe wzornictwo oraz ultranowoczesna fabryka sprawiają, że meble są unikalne nie tylko pod
względem jakości wykonania. Zaawansowane technologicznie procesy produkcji zapobiegają także niepotrzebnemu
zanieczyszczaniu środowiska. Firma ekologicznie świadoma, szeroko promująca lokalną kulturę i dbająca
o dziedzictwo regionu. Otwarta na innowacje i nowe standardy.