Koalicja Termomodernizacji wykształciła już ponad 600 doradców, bezpłatnie pomagających właścicielom domów w pozyskaniu funduszy na remonty ich budynków. Z ich wiedzy i doświadczenia można skorzystać już niemal w każdym powiecie na terenie całego kraju.
Miniona zima, choć wyjątkowo łagodna, nadwyrężyła budżety na ogrzewanie niemal każdej polskiej rodziny. Nie dziwi więc, że już co piąty Polak deklaruje, że zaplanował kompleksową termomodernizację swojego domu. Wielu właścicieli domów coraz chętniej korzysta z dotacji programu Czyste Powietrze, gdzie od stycznia br. można uzyskać nawet 100 % dofinansowania na cele remontowe. Jak wyjaśnia ekspert Koalicji Termomodernizacji – Paweł Gregorczyk – od jesieni liczba wniosków w tym programie podwoiła się, a w stosunku do początku stycznia wzrosła nawet 4-krotnie:
– Ponad połowa wniosków dotyczy dotacji o podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania. Obecnie do NFOŚiGW wpływa co tydzień niemal 5000 wniosków, a ponad 2600 z nich dotyczy dofinansowania w wysokości 70% lub 100% kosztów ocieplenia domu. Do takiego sukcesu Czystego Powietrza w dużym stopniu przykładają się społeczni doradcy ds. dotacji działający w całej Polsce z ramienia Koalicji Termomodernizacji.
Klucz do sukcesu stanowi… doradztwo
Powstała w grudniu ubiegłego roku Koalicja Termomodernizacji postawiła sobie za cel wykształcenie kilkuset doradców ds. dotacji, by w swoich siedzibach – salonach okienno-drzwiowych – świadczyli nieodpłatne usługi pomagania właścicielom budynków w trudnym procesie termomodernizacji ich domów.
– Uświadamiają przede wszystkim, że niemal każdy właściciel domu może skorzystać z dotacji w programie Czyste Powietrze. Wystarczy mieć dom starszy niż 10 lat oraz dochody miesięczne nie wyższe niż 11 000 zł (!). Doradcy pomagają wykonać audyt energetyczny budynku, składają w imieniu właściciela wniosek o dotację, a następnie umawiają ekipy remontowe do wymiany pieca, ocieplenia ścian czy wymiany okien. Nadzorują te prace, a na koniec zwracają się w imieniu właściciela domu – beneficjenta Programu – o wypłatę dotacji. Wykonują te prace bezpłatnie, a jedynym ich wynagrodzeniem jest standardowy zarobek za wykonane prace budowlane – mówi ekspert Koalicji Termomodernizacji.
W całej Polsce działa dzisiaj ponad 600 społecznych doradców ds. dotacji. Obecni są w każdym województwie i niemal w każdym powiecie – a wszystko to po to, by poprowadzić za rękę każdego właściciela domu, który myśli o termomodernizacji swojego budynku. Dzięki ich działaniom wiele domów w Polsce jeszcze w tym roku będzie o kilkadziesiąt procent bardziej energooszczędnych, a budżety na ich ogrzewanie będą o wiele niższe. Aby umówić się z lokalnym doradcą ds. dotacji wystarczy wejść na stronę Koalicji (www.dotacjenaokna.pl), a w zakładce „Znajdź doradcę” wskazać swoje województwo i wybrać z listy jednego z koalicyjnych specjalistów. Na pewno doradzą, pomogą w pracach remontowych i w pozyskaniu dotacji na ich sfinansowanie. Nieodpłatnie pomogą w obniżeniu rachunków za zimowe ogrzewanie.
O Koalicji Termomodernizacji:
Koalicja Termomodernizacji jest dobrowolnym działaniem producentów i dystrybutorów materiałów budowlanych, których celem jest upowszechnienie wiedzy o dotacjach na termomodernizację budynków. Koalicja nieodpłatnie kształci sprzedawców materiałów budowlanych w całej Polsce, by stali się profesjonalnymi lokalnymi doradcami klienta w pozyskiwaniu dotacji z programu Czyste Powietrze. Jedyną korzyścią Koalicjantów jest wzrost zapotrzebowania na produkowane przez nich materiały budowlane.
Więcej o Koalicji Termomodernizacji można znaleźć na stronie: dotacjenaokna.pl