Strefy w ogrodzie? O tym warto pamiętać

Latem ogród i taras często stają się naszym drugim domem. Jak je urządzić? Jakie strefy warto w nich wydzielić i czego nie powinno zabraknąć w naszych ulubionych miejscach na świeżym powietrzu?

Mniej deszczu i więcej cienia

Pogoda w Polsce bywa kapryśna. Chcąc, żeby ogród czy taras były miejscami, z których będziemy mogli wygodnie korzystać nawet w czasie deszczu albo przy dużych upałach, warto zacząć od zadaszenia. W ostatnich latach coraz popularniejsze są pergole. Lekkie, eleganckie konstrukcje najczęściej zrobione są z aluminium. W przypadku wolnostojących pergol ciekawym rozwiązaniem są dachy zrobione z lameli, które można całkowicie zamykać, kiedy pada deszcz albo regulować w zależności od tego, ile promieni słonecznych ma wpadać do środka. Pergole, najczęściej te o przyściennej konstrukcji, mogą być też zadaszone wytrzymałą tkaniną. Nie przepuszcza ona promieni UV, jest wodoodporna i co też ważne, nie nagrzewa się. Innymi popularnymi rozwiązaniami są parasole ogrodowe i altanki. Ich dużym plusem jest to, że można je przenosić z miejsca na miejsce i sprawdzą się na przykład w trakcie różnych imprez organizowanych w ogrodzie.

Śniadanie pod chmurką

W ciepłe lato trudno o lepszy początek dnia. O czym warto pamiętać urządzając jadalnię w ogrodzie albo na tarasie? Przede wszystkim trzeba pomyśleć jaką przestrzenią rzeczywiście dysponujemy i w jakim gronie najczęściej lubimy spędzać czas. I do tego dobrać meble. Dzięki temu unikniemy sytuacji, że trzeba się przeciskać między krzesłami i domem albo kupiliśmy 10-osobowy zestaw, przy którym najczęściej siedzą dwie, trzy osoby. Po drugie, warto również pamiętać, że zestaw mebli do jadalni pod chmurką powinien się składać z wysokiego stołu i wygodnych krzeseł. W innym wypadku możemy zapomnieć o długich i wygodnych posiadówkach przy wspólnym stole. Kompaktowym rozwiązaniem jest zestaw Harmony marki Keter. Przy minimalistycznym i praktycznym stole wygodnie usiądzie od 4 – a usadzając również w szczycie stołu – do 6 osób. O komfort zadbają krzesła, z szerokimi siedziskami, profilowanymi oparciami i co ważne, z podłokietnikami.

W przypadku mniejszych przestrzeni, w których trzeba połączyć miejsce do spożywania posiłków z miejscem do posiadówek i rozmów, bardzo sprytnym rozwiązaniem będzie stolik Lyon Rattan. Dzięki rozsuwanym nóżkom, projektantom marki Keter udało się z jednego stolika zrobić, kiedy trzeba niski stolik kawowy, a po rozłożeniu, wyższy stół, który sprawdzi się przy wspólnym jedzeniu.

W przypadku mebli na taras albo do ogrodu rozsądnie wybierać modele zrobione z tworzyw sztucznych, które są odporne na warunki kapryśnego i nieprzewidywalnego Polskiego lata. Wtedy z głowy będziemy mieli blaknięcie, łuszczenie się czy butwienie, a czyszczenie będzie zaledwie kwestią kilku chwil.

Trochę miejsca na warzywniak albo łąkę

Planując ogród albo taras można wziąć pod uwagę zaaranżowanie małego warzywnika. Ciekawym pomysłem jest uprawa roślin na podwyższonej i nie za szerokiej rabacie. Dzięki temu damy odpocząć plecom i nie będziemy się za bardzo schylać przy pracach pielęgnacyjnych. Takie rabaty mają jeszcze jeden plus; w sezonie ziemia szybciej się w nich nagrzewa i warzywa szybciej rosną.

Grządki warzywne warto sytuować blisko wody, która będzie potrzebna do podlewania. A co więcej, jeśli w ogrodzie albo koło tarasu chcemy mieć kilka rabat, to między nimi trzeba zostawić miejsce na ścieżki, po których będziemy mogli swobodnie chodzi i robić prace pielęgnacyjne. Dobrze, żeby zmieściły się tam też niewielkie taczki – mówi Józefa Mieleszczuk, ogrodniczka.

Innym, coraz modniejszym pomysłem, jest przeznaczenie części trawnika w ogrodzie albo na tarasie na łąkę kwietną. Może być ona niepowtarzalnym elementem kompozycyjnym każdej zielonej enklawy. Kluczem jest dobór nasion, w których najczęściej królują łubiny, mak polny, lucerna czy koniczyna oraz chaber. Na rynku jest coraz więcej sklepów internetowych z gotowymi mieszankami przygotowanymi pod różne podłoża.

Strefa relaksu

Część ogrodu albo tarasu można przeznaczyć na wypoczynek. Jeśli mamy możliwość, to najlepiej taką strefę odsunąć nieco od miejsca, gdzie będziemy jedli czy miejsc, w których bawią się dzieci. Na wygodnych leżakach cisza i spokój są na wagę złota. W temacie leżaków właśnie, warto kierować się podobną zasadą co w przypadku innych mebli ogrodowych, stawiając na wygodę odpoczywania, ale też komfort użytkowania. Oba te warunki stara się spełniać a przykład leżak Daytona. Ma klasyczny wygląd z rattanową strukturą. Jest lekki, ale jednocześnie stabilny, bo wyposażono go w aż 8 nóżek. Ma profilowane oparcie, które można regulować w czterech płaszczyznach. Szukając wygodnych leżaków warto zwracać uwagę na takie, które na całej długości mają wygodny materac. Można też sprawdzić, czy w jakiś sposób jest on przyczepiony do konstrukcji leżaka. Takie rozwiązanie będzie zapobiegać przesuwaniu się materaca. To, na co warto jeszcze zwrócić uwagę, to materiał z jakiego zrobione są meble z tworzyw sztucznych. Marka Keter w swojej ofercie ma długą listę modeli, które wyprodukowano w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju wykorzystując plastik z recyklingu. Wspomniany model leżaka Daytona w co najmniej 92% zrobiony jest z tworzyw z odzysku.