Aranżując nasze wnętrza poszukujemy wyjątkowych, trwałych i estetycznych rozwiązań, które są także ekonomiczne. Coraz częstszym wyborem stają się forniry kamienne, czyli lekkie, elastyczne i uniwersalne kamienie naturalne, które urzekają niezwykłym pięknem. Mimo, że stają się coraz bardziej popularne, wciąż wiele osób nie jest z nimi zaznajomiona. Forniry kamienne w istotny sposób zmieniają sposób wykorzystania kamienia naturalnego jako materiału wykończeniowego wnętrz. O tym, jakie posiada zalety i możliwości stosowania dowiesz się w poniższym artykule.
Fornir kamienny to cienka warstwa naturalnego kamienia, która nałożona jest na włókno szklane oraz żywicę epoksydową, co sprawia że materiał jest bardzo elastyczny i nie pęka. Powstają one najczęściej z łupka, czyli osadowej skały składającej się głównie z kwarcu, serycytu i minerałów z grupy chlorytu. O zaletach forniru można pisać w nieskończoność. Wyróżnia go przede wszystkim lekkość, elastyczność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne. To trwały materiał, który przetrwa próbę czasu.
Montaż forniru kamiennego jest niezwykle prosty i nie wymaga dużego wysiłku fizycznego, co sprawia, że każdy może sobie poradzić, zaoszczędzając tym samym na fachowcu. Dodatkowo, łatwość w czyszczeniu jest kolejnym atutem tego materiału, co czyni go idealnym rozwiązaniem do stosowania praktycznie w każdym miejscu w mieszkaniu.
Gdzie stosować fornir kamienny?
Fornir kamienny to uniwersalny materiał, którego wyróżnia mnogość zastosowań. Może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, co daje szerokie możliwości aranżacji architektom i projektantom wnętrz. Ta wyjątkowa kamienna tapeta może być używana do tworzenia elewacji budynków, blatu kuchennego, okładzin ścian, kominków, mebli, ogrodzeń i wielu innych elementów architektonicznych.
Rodzaje fornirów
Fornir kamienny produkowany jest w kilku formatach. Zwykle w hurtowniach materiałów budowlanych i hurtowniach kamienia naturalnego forniry dostępne są o grubości zaledwie 2 mm w dwóch wersjach – małej i dużej. Ta pierwsza ma najczęściej rozmiar 122×61 cm, a druga 122x244x122 cm. W ofercie największego dystrybutora kamienia naturalnego KLINK International dostępne są także płyty XXL w rozmiarach 122×280, a nawet 122×305 cm. Większa płyta daje większe możliwości aranżacji, gdyż ograniczamy ilość łączeń, co przekuje się na jeszcze lepszy efekt.
Kolor forniru zależy od rodzaju użytego w produkcji kamienia. W salonach kamienia naturalnego znajdziemy całą paletę kolorów, faktur i wzorów, co daje nam nieograniczone możliwości kreowania unikalnych i imponujących projektów. Ceny za metr kwadratowy kamiennej tapety wahają się od 90 do nawet 300 złotych. W salonach KLINK trwa oferta specjalna, która gwarantuje darmową dostawę na terenie całego kraju w maksymalnie pięć dni.
KLINK INTERNATIONAL to polski liderem w imporcie kamienia naturalnego z całego świata. W ofercie firmy znajduje się szeroka paleta kolorów fornirów kamiennych i innych materiałów wykonanych z kamienia; płytki, stopnie, panele czy palisady. W jednym z 18 salonów sprzedaży namacalnie można poznać i przekonać się, w czym tkwi jego piękno i wyjątkowość produktów, a zakupów można dokonać także online.
Dowiedz się więcej: www.klink.pl