Uwolnij swoją łazienkę od tych toksycznych substancji i zadbaj o własne zdrowie

Coraz więcej z nas docenia życie w zgodzie z naturą. Zwracamy uwagę na to co jemy, z jakich materiałów uszyte są nasze ubrania oraz to czym się na co dzień otaczamy. Staramy się więc wystrzegać wszechobecnej chemii i wybierać wysokiej jakości produkty. Również łazienkę możemy urządzić tak, by była bezpieczna dla nas i naszych bliskich. Na co należy zwrócić uwagę, podpowiada CORAM DIY.

Atesty i dobra jakość

W USA przebadano niedawno najtańsze winylowe zasłony prysznicowe z tamtejszych sieci marketów i dyskontów. Okazało się, że emitowały do otoczenia m.in. szkodliwe ftalany. Jedna z zasłon wydzielała aż 108 substancji toksycznych, z których niektóre utrzymywały się w powietrzu prawie przez miesiąc (testy Center for Health, Environment & Justice). Badacze zwracali uwagę na sztuczny chemiczny zapach, który unosi się w powietrzu po rozpakowaniu tak niskiej jakości akcesoriów. Już on może być wskazówką co do jakości produktu. W innych badaniach sprawdzono zawartość tych substancji w drewnopodobnych panelach podłogowych – 58 proc. zawierało ftalany.

Dobrej jakości akcesoria można znaleźć w naprawdę rozsądnych cenach. Dla przykładu, zasłony prysznicowe Sealskin wykonane są z bezpiecznego tworzywa Peva. Można także zdecydować się na zasłonki tekstylne, wyprodukowane z nici poliestrowej) które można prac i prasować, co zapobiega powstawaniu grzybów i pleśni.

Najbardziej niebezpieczne są przedmioty niewiadomego pochodzenia – z targowisk czy od niesprawdzonych sklepów z internetu. Niską jakość mają też zazwyczaj tanie wyroby z marketów. Najlepiej robić zakupy u producentów, do których mamy zaufanie. Ich produkty są testowane w różnorodnych warunkach (temperatura, wilgoć, obciążenie), by upewnić się, że nie będzie z nimi nieprzewidzianych problemów. W katalogu Tiger można znaleźć nawet drobne akcesoria łazienkowe, jak uchwyty, pojemniki i wieszaki z 10-letnią gwarancją – dzięki temu nie musisz ich stale wymieniać i masz pewność ich bezpieczeństwa oraz wysokiej jakości.

Akcesoria łazienkowe z naturalnych materiałów

Mniej zaufani producenci nie testują swoich produktów w warunkach, które panują w łazience, jednak wybierając któryś z dywaników z katalogu Sealskin masz pewność, że możesz go bezpiecznie używać w łazience. Dywaniki łazienkowe Sealskin nie są wybielane chlorem, dzięki czemu praktycznie nie istnieje ryzyko podrażnień jak w przypadku chlorowanych ręczników i dywanów. Im gorsza jakość, tym mniejsza szansa, że masz do czynienia z naturalnymi tkaninami. W Sealskin dostaniesz kosze na pranie i dywaniki wykonane z bawełny (np. z serii Weave i Eco Line).

Bezpieczne sprzątanie

Najbardziej niebezpieczną substancją wykorzystywaną do sprzątania łazienki jest chlor. Może podrażniać drogi oddechowe i skórę, dlatego takie środki trzeba stosować w rękawiczkach i w miarę możliwości wietrzyć później pomieszczenie. Istnieją też ekologiczne środki do czyszczenia toalet bez chloru, np. na bazie antybakteryjnego eukaliptusa, mięty czy tymianku. To sprawdza się szczególnie u właścicieli przydomowych szamb – zamiast toksycznych substancji, do zbiornika spływają neutralne dla środowiska środki. Inne składniki, które trzeba stosować ostrożnie, to amoniak (płyny do czyszczenia kabin prysznicowych, udrażniania rur), ftalany (proszki do prania, płyny do czyszczenia luster), formaldehyd (płyny do podłóg, odświeżacze powietrza).

Kupując szafkę do łazienki czy akcesoria w renomowanym salonie, zawsze możesz sprawdzić w instrukcji, jak i czym je pielęgnować. Różne materiały w różny sposób reagują na żrące czy ścierne środki czyszczące. To kolejny argument za tym, by nie dobierać do domu przypadkowych sprzętów niesprawdzonych producentów – nigdy nie wiesz, jak na konkretne substancje zareaguje Twój blat czy dywanik.

 

O CORAM DIY

CORAM DIY jest częścią międzynarodowej Grupy Coram oferującej wyposażenie łazienek renomowanych producentów takich jak: TIGER, SEALSKIN, GEESA oraz CORAM SHOWERS. Asortyment CORAM DIY uzupełnia ceramika sanitarna włoskiej marki DISEGNO CERAMICA. Blisko 30-letnie doświadczenie handlowe i produkcyjne, znajomość rynku oraz różnorodny asortyment produktów sprawiają, że CORAM  DIY jest nie tylko atrakcyjnym dostawcą, ale także znakomitym partnerem w biznesie. Nasze produkty znajdują się w ofercie salonów łazienkowych, można je znaleźć na półkach renomowanych marketów budowlanych i na stronach wiodących sklepów internetowych. Reprezentujemy na polskim rynku aż siedem marek produkujących akcesoria oraz meble łazienkowe. Dzięki temu jesteśmy jedyną z największych firm w Polsce oferującą tak różnorodne produkty, które kompleksowo pomogą urządzić każdą łazienkę.