Wanna wolnostojąca – modny akcent w nowoczesnej łazience

Jest stylowym i nieoczywistym rozwiązaniem. Łączy elegancję z ekstrawagancją. Dzięki niej łazienka staje się mniej szablonowa, bardziej wymagająca w rozplanowaniu elementów, ale przez to ciekawsza. O czym mowa? O wannie wolnostojącej, która coraz chętniej wykorzystywana jest w polskich łazienkach.

Różnorodność asortymentu wanien wolnostojących, jakie oferuje rynek, daje możliwość dopasowania ich do każdego stylu łazienki i indywidualnych preferencji konsumentów. Jeśli zastanawiasz się, jak w tym ofertowym gąszczu znaleźć model idealny dla siebie, ten poradnik jest dla ciebie!

NA NÓŻKACH

Pierwszą odnalezioną wannę datuje się na XVI wiek p.n.e. Bogato rzeźbiony kamienny egzemplarz zachował się na Krecie. Na przestrzeni stuleci co pewien czas ten wynalazek cywilizacyjny wracał do łask lub szedł w zapomnienie, w zależności od panujących wierzeń i obyczajów. Dziś myśląc o wannie wolnostojącej najczęściej staje nam przed oczami klasyczny model na lwich nóżkach. Utożsamiany ze stylem barokowym w rzeczywistości z barokiem ma niewiele wspólnego. Epoka ta bowiem wsławiła się brakiem dbałości o higienę osobistą i wręcz strachem przed szkodliwym działaniem wody. Współcześnie jednak łazienki stylizowane i inspirowane historią wyposażone są w wanny na nóżkach, których charakter podkreślają finezyjne baterie stojące w złotym lub miedzianym kolorze. Taka kąpiel w klimacie retro to prawdziwa podróż w przeszłość i uczta dla zmysłów.

PO OWALU

Z połączenia klasyki z nowoczesnością powstała grupa wanien wolnostojących o charakterystycznym kształcie głębokich owalnych lub – rzadziej – okrągłych mis. Pozbawione elementów dekoracyjnych i nóżek uwodzą czystą formą i nieoczywistą prostotą. Tak charakterystyczny element wyposażenia łazienki sprawia, że staje się ona definiującym wnętrze akcentem i dominantą w całej przestrzeni. Dla jednych to cecha pożądana, dla innych dylemat, z którym trzeba się zmierzyć projektując to wymagające pomieszczenie. Owalne wanny w nowoczesnym designie to zdecydowanie rozwiązanie dla osób odważnych, niestety to również propozycja wysokobudżetowa, przez którą kosztorys wykończenia łazienki może poszybować w górę.

W ZABUDOWIE

Rozwiązaniem dającym wolność aranżacji pomieszczenia przy jednoczesnym zastosowaniu wanny wolnostojącej, jest jej zabudowanie. Dzięki technologii Stabilsound® od firmy Schedpol jesteś w stanie przekształcić klasyczną i niedrogą wannę w efektowną wannę wolnostojącą. – Nośniki stabilizujące do wanien dają gwarancję 100% stabilności i wysokiej wytrzymałości na duże obciążenie. – mówi Piotr Fuhrmann, ekspert firmy Schedpol, producenta brodzików, wanien, odpływów liniowych i nośników stabilizujących.  Co ważne technologia Stabilsound® sprawdzi się zarówno w przypadku wanien akrylowych, jak i stalowych. Podstawa do wanny to od ponad czterdziestu lat najchętniej wybierana i najprostsza metoda osadzania oraz zabudowywania wanien w wielu krajach w całej Europie. – dodaje ekspert marki.

Nowym trendem i oszczędnym kompromisem pomiędzy wanną w pełnej zabudowie a wolnostojącą, jest prostokątna wanna przyścienna, dostępna z 3 stron. Najczęściej montuje się ją długim bokiem do ściany. Pomysł ten sprawdzi się w łazienkach o każdym metrażu, również w tych mniejszych, w których mamy ograniczoną przestrzeń – niezbędną, w przypadku wanny wolnostojącej. Dostawienie jednego boku wanny do ściany pozwala na oszczędność nie tylko cennych metrów, ale także pieniędzy. Taki rodzaj wanny daje możliwość podpięcia klasycznej baterii ściennej i nie wymaga montowania kosztownej, wolnostojącej armatury.

Wannę posadowioną na nośniku i w ten sposób od spodu wzmocnioną, można zabudować w dowolny sposób, używając glazury lub modnej okładziny drewnianej. Dzięki temu staje się ona spójnym elementem wystroju łazienki i daje się wpisać w każdy styl.

Więcej na: www.schedpol.pl