Rustykalny akcent w nowoczesnym mieszkaniu

Nowoczesne wnętrza, znane ze swej zachowawczej formy, mogą zaskoczyć i zachwycić klimatycznym nastrojem rustykalnych rozwiązań. Zwłaszcza, jeśli wygląd podłóg i ścian przypominać będzie o naturalnym uroku ulubionego krajobrazu – niczym płytki z kolekcji Cádiz 
Villeroy & Boch.

Wybrzeża Hiszpanii, znane z pięknych plaż i urokliwych miasteczek, mają też swoje surowsze, kamienne oblicze klifów, zamków i fortyfikacji typowych dla okolic Kadyksu, które stały się inspiracją dla projektantów Villeroy & Boch.


Prostota rustykalnych rozwiązań
Twórcy Cádiz pokazują, że rustykalne akcenty mogą być w swej prostocie bliskie klasycznemu rozumieniu piękna oraz spójne z nowoczesnym myśleniem o wnętrzach. Barwy podłogowej i ściennej kolekcji płytek subtelnie nawiązują do przestrzennego oraz stonowanego krajobrazu nadmorskich okolic. Ten zaś z powodzeniem zaprosić można nie tylko na prowincję, lecz również do wnętrz miejskich mieszkań i domów. Do kuchennych aneksów, na otwarte salony, do pracowni, łazienki albo na balkon. Jako stylowy powiew ciepła i świeżości.
Kwadratowe płytki o wymiarach 60×60 cm pozwalają tworzyć podłogową szachownicę o ciekawym, kolorystycznym melanżu barw takich jak ciemny popiół, szarość, beż i krem oraz szorstkiej, surowej fakturze. Prostokąty 30×60 cm i 30×90 cm z powodzeniem sprawdzą się zarówno na ścianach, jak i na podłodze – np. w cegiełkowym układzie korzystającym z tego samego formatu. Lub w dowolnej aranżacji zróżnicowanych rozmiarów, angażującej również maleńkie oraz wąskie płytki formatu 5×10 cm oraz 10×20 cm.


Szarość, biel i beż
Oprócz podłóg inspirowanych naturalnym krajobrazem, do rustykalnych rozwiązań zaliczyć można umeblowanie określonych wnętrz, a nawet charakter okiennych ram. Płytki Cádiz stanowić będą harmonijne tło dla stołów i kredensów wykonanych z surowego drewna, jak również dla antyków.
Warto dążyć do efektu inspiracji, unikając dosłowności i imitacji. Przecierana biel, urok nielakierowanych desek, elementy wykonane z wikliny oraz sufitowe konstrukcje z widocznych, drewnianych belek – wszystkie te rozwiązania pomogą budować przytulny, rustykalny charakter wybranych wnętrz. Pod warunkiem zachowania złotej zasady: mniej znaczy więcej.


Gustowne tło – przytulny charakter
Tym, co dodatkowo pomaga wydobyć pełen urok oraz potencjał kolekcji Cádiz jest światło płynące z dużych okien oraz bryza świeżego powietrza, które nawet w miejskiej dżungli przypominać będą o spokojnej atmosferze wybrzeża. I o rustykalności, która wcale nie musi być słodka ani sentymentalna.
Odpowiednie zestawienia spokojnych kolorów obserwowanych również w naturze pełnić mogą, tak jak płytki Villeroy & Boch, zarówno funkcję użytkową, jak i dekoracyjną. Gdzie na pierwszy rzut oka widać stonowany melanż braw, przy drugim spojrzeniu dostrzec można kamienną kompozycję skał mijanych na stromych ścieżkach biegnących w dół klifu. Widok na fale i na zamek w oddali…


Wykończenie, czyli dekor
Kolekcja Cádiz to również ciekawe dekory oraz listwy, dzięki którym łatwiej o zaznaczenie przejścia między płaszczyzną ściany i podłogi. Gustowne zwłaszcza w zestawieniu z większymi formatami płytek. Poza tym w serii tej dostępne są również płytki z programu Outdoor, o grubości 2 cm, których nie trzeba kleić do podłogi. Dzięki wysokiej odporności z powodzeniem sprawdzą się zarówno w domu, jak i na balkonie, ganku czy na tarasie.

O tym, czy rustykalne akcenty sprawdzą się w danym wnętrzu, nie ujmując nic z jego nowoczesności, zadecyduje rozmiar przestrzeni oraz aranżacyjny umiar: mniej kolorów, mniej dodatków oraz więcej niedosłowności, czyli doskonałe pole dla wyobraźni. Wszystko po to, by budzić się w cieple południowego światła i przy porannej kawie czuć andaluzyjski luz.

Cádiz
Materiał
Formaty
Wykończenie
Kolory
Płytki ścienne
Płytki ścienne
30×90 cm, 30×60 cm,
Matowe, Reliefowe
Chalk
Płytki podłogowe
Nieszkliwiony gres porcelanowy
60×60 cm, 30×60 cm,
10×20 cm, 
5×10 cm

Matowe, Reliefowe, vilbostoneplus, surowe wykończenie
Sand, Chalk, Chalk multicolor, Grey multicolor, Ash grey
Płytki podłogowe Outdoor
Nieszkliwiony gres porcelanowy
60x60x2 cm, 40x80x2 cm
Matowe, Reliefowe, vilbostoneplus
Sand, Chalk multicolor, Grey multicolor
Listwa wykończeniowa
Nieszkliwiony gres porcelanowy
7,5×60 cm
Matowe, Reliefowe, vilbostoneplus