System ocieplenia – jakie rozwiązanie wybrać?

Właściwe ocieplenie ścian pozwala wygenerować spore oszczędności z tytułu ogrzewania i chłodzenia budynku. To także jeden z podstawowych filarów zdrowego mieszkania i ważne narzędzie w walce o czyste powietrze. Pytaniem zatem nie jest, czy ocieplać, bo tu odpowiedź wydaje się być oczywista, lecz jaki system ocieplenia wybrać, by móc skorzystać z pełni zalet takiego rozwiązania. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniej termoizolacji.

Ocieplanie ścian to inwestycja, która może przynieść sporo dobrego dla domowego budżetu, zdrowia i samopoczucia mieszkańców, a także dla środowiska. Większość z nas decyduje się na nią tylko raz w życiu, dlatego warto zadbać o to, by wykonana termoizolacja była dobrej jakości jeśli ma nam ona przynieść spodziewane korzyści i służyć przez wiele lat. By tak się stało, trzeba podejść do tematu z rozwagą, pamiętając o tym, że recepta na sukces tkwi w doborze odpowieniego rozwiązania oraz prawidłowym wykonawstwie. Sklepy, markety  czy składy budowlane oferują wiele różnych systemów ociepleń. Przed zakupem pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach.

Fot. Baumit

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych wskazówek, przypomnijmy sobie, że na komplenty system ocieplenia składa się kilka komponentów, z których każdy pełni ścile określoną rolę. Rdzeń stanowi materiał termoizolacyjny, czyli na przykład styropian (EPS), płyta fenolowa czy wełna mineralna. Do tego dochodzi odpowiednia chemia budowlana. Tu bardzo ważnym elementem jest zaprawa klejowo-szpachlowa – jej jakość ma duże znaczenie dla stabilności, trwałości i niezawodności ocieplenia. Ma ona za zadanie z jednej strony zapewnić mocne połączenie płyt termoizolacyjnych ze ścianą, z drugiej zaś – wraz z siatką zbrojącą – zapewnić trwałość i zabezpieczenie systemu ociepleń przed uszkodzeniami. Warto wiedzieć, że niektóre zaprawy klejowo-szpachlowe nie wymagają gruntowania, co pozwala pominąć ten etap prac i przejść od razu do układania tynku elewacyjnego. Ten natomiast powinien zaoferować nam trwałość koloru i być odporny na porastanie czy zabrudzenia, by na przestrzeni czasu system w dalszym ciągu stanowił atrakcyjną wizytówkę budynku i nie wymagał zbyt często dodatkowych nakładów finansowych.

Uzupełnieniem kompletu może być podkład gruntujący, stosowany dla wyrównania chłonności podłoża i lepszej przyczepności wypraw wierzchnich. Może, ale nie musi, jeśli zdecydujemy się na system ocieplenia z zaprawą klejowo-szpachlową, nie wymagającą gruntowania przed położeniem warstwy tynku strukturalnego.

Unikaj składaków!

Ważne, by system ocieplenia był odpowiedniej jakości, a wszystkie jego elementy optymalnie ze sobą współpracowały. Taką gwarancję daje nam wyłącznie kompletne rozwiązania złożone z produktów pochodzących od jednego producenta. To bardzo ważne, jeśli chcemy, by nasz dom cechował się właściwą efektywnością energetyczną, przyjaznym mikroklimatem, a w przyszłości nie pojawiły się problemy, które mogłyby narazić nas na niepotrzebne nerwy i wydatki.

Fot. Baumit

System ocieplenia to zestaw odpowiednio dobranych produktów skomponowany w oparciu o wiele badań i testów. Zgodność poszczególnych składników systemu potwierdza Ocena Techniczna. Tylko taka oferta jest gwarancją spełnienia deklarowanych parametrów i standardów bezpieczeństwa – podkreśla Tomasz Jarzyna, Product Manager w firmie Baumit, po czym dodaje: – Komponowanie autorskich kompletów, choćby z najlepszych na rynku materiałów, ale pochodządzący od różnych producentów, jest ryzykowne i może mieć poważne oraz kosztowne konsekwencje, na przykład  w przypadku wystąpienia pęknięć. Losowo dobrane produkty nie są bowiem ze sobą przebadane pod kątem kompatybilności i mogą nie zapewnić odpowiedniej trwałości i estetyki całej fasady.

Izolacyjność – mniej znaczy więcej

Najważniejszym parametrem systemów ociepleń jest izolacyjność cieplna, za którą odpowiada materiał termoizolacyjny. To właśnie ona decyduje o jakości ocieplenia. Wyraża ją współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Im jest on niższy, tym lepsza efektywność materiału, a budynek jest lepiej chroniony przed stratami ciepła w okresach niskich temperatur czy gorącymi masami powietrza podczas upałów. Nawet niewielka wydawałoby się różnica może oznaczać zupełnie różne klasy produktów.

Minimalnym standardem są obecnie płyty styropianowe z lambdą nie wyższą niż 0,040 [W/mK]. Jednak dużą popularnością cieszą się bardziej wydajne, szare płyty styropianowe z domieszką grafitu. Ich lepsze nawet o ponad 20% właściwości termoizolacyjne pozwalają bowiem na zastosowanie mniejszej grubości ocieplenia przy zachowaniu tego samego efektu termoizolacyjnego. – Zastosowanie bardziej efektywnych, cieńszych płyt termoizolacyjnych ma wiele zalet – podkreśla ekspert Baumit, po czym kontynuuje: – Po pierwsze pozwala wykonać cieńsze ościeża i nadproża okienne, poprawiając estetykę budynku i zapewniając lepsze doświetlenie wnętrz naturalnym światłem dziennym. To także szansa na ograniczenie do minimum strat powierzchni użytkowej balkonów, loggi i innych miejsc, gdzie z uwagi na niewielki metraż z reguły zależy nam na maksymalizowaniu przestrzeni. Przykładowo, stosując szary styropian o grubości 12 cm w klasie lambda λ=0,031 W/mK można uzyskać ten sam efekt izolacyjny, co przy użyciu białego styropianu o grubości 15 cm i współczynniku λ=0,040 W/mK. Sięgając z kolei po płytę fenolową o lambdzie na poziomie 0,022 W/mK, możemy ten sam efekt termoizolacyjny uzyskać przy grubości 8 cm. Różnice mogą wydawać się niewielkie, ale na etapie użytkowania ocieplenia łatwo je zauważyć. 

Cieńsza płyta termoizolacyjna to więcej przestrzeni użytkowej | Fot. Baumit

Rozwiązania na różne okazje

Warto wiedzieć, że obecnie na rynku są dostępne rozwiązania przeznaczone do różnych  zastosowań. Oprócz standardowych opcji mamy do wyboru również systemy do zadań specjalnych. – W budownictwie pasywnym doskonale sprawdzi się układ z płytą fenolową, charakteryzującą się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi – mówi Tomasz Jarzyna. – Jeśli elewacja w trakcie użytkowania może być narażona na uszkodzenia mechaniczne, np. przypadkowe uderzenie piłką czy gwałtowne uderzenie drzwiami, warto rozważyć system ETICS o zwiększonej (dzięki podwójnej warstwie zbrojonej siatką) udarności, który będzie pełnił rolę wytrzymałej tarczy ochronnej dla fasady. Z kolei w sytuacji, gdy istnieje ryzyko, że temperatura w czasie montażu ocieplenia może spaść poniżej powszechnie zalecanych dla chemii budowlanej +5ºC, a nie chcemy wstrzymywać prac, dobrze postawić na wariant przeznaczony do stosowania w niskich temperaturach, skomponowany w oparciu o tzw. produkty zimowe.

Pamiętaj o dotacjach

System ocieplenia skomponowany w oparciu o dobre, sprawdzone materiały może przynieść nam wiele korzyści, w postaci m.in. niższych kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku, lepszego komfortu cieplnego oraz przyjaznego mikroklimatu wewnątrz domu, a przy tym stanowić ozdobę elewacji przez długie lata. I choć termoizolacja ścian to spory wydatek, warto na nią spojrzeć w kategorii inwestycji, która się opłaca, zwłaszcza przy obecnym poziomie cen energii i paliw – węgla, gazu czy oleju opałowego. Warto pamiętać, że termomodernizacja może nas kosztować dużo mniej niż można byłoby się spodziewać. Dostępne są bowiem różnorodne programy dofinansowania takich inwestycji – zarówno dla gospodarstw prywatnych, jak i instytucji. O dostępnych formach wsparcia można przeczytać na stronie www.baumit.pl/termomodernizacja.

Choc ocieplenie domu to zwykle spory wydatek, warto go jednak zaplanować i wdrożyć do realizacji, bo prawiłdłowo wykonana, dobrej jakości termoizolacja to inwestycja, która się opłaca. To szansa na bardziej komfortowe warunki mieszkaniowe i lepszą jakość życia, a także skuteczny sposób na to, by w dużym stopniu uniezależnić się od zawirowań na rynku energetycznym i towarzyszących im bolesnych podwyżek cen. a przy tym dodatkowo zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko i oddychać zdrowszym powietrzem.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.